Izvor: B92, 31.Avg.2009, 02:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Incko: Pomoć Slovenije BiH

Bled -- Visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Valentin Incko zamolio je slovenačku diplomatiju da posreduje u EU za liberalizaciju viznog režima za BiH.

"Slovenija je jedina država u EU, koja ima iskustva u BiH, živela je s njom u istoj državi", reko je Incko i naveo da kada je reč o tome, slovenačkog ministra spoljnih poslova Samuela Žbogara "nije trebalo mnogo moliti, jer to i gospodin Žbogar sam želi".

"Obećao je da će se zauzeti kod svojih prijatelja, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << a pre svega kod ministara u Savetu za spoljnu politiku EU da BiH dobije što pre liberalizaciju viznog režima", preneo je Incko.

Visoki predstavnik u BiH je slovenačkog ministra obavestio o situaciji u BiH i objasnio mu probleme na koje nailazi ta država.

Upitan koji su to problemi iz njegovog ugla gledanja, Incko je naveo pre svega "nedostatak dobre volje i dijaloga za kompromis i za toleranciju".

"Sa druge strane svi su svesni da će iduće godine biti izbori i imam osećaj da se neki već spremaju na to i da su sve njihove izjave usmerene ka tome", rekao je Incko.

Visoki predstavnik u BiH je nedavno dozvolio povratak u politički život četvorici političara u BiH, kojima je jedan od njegovih prethodnika koristeći bonska ovlašćenja stavio veto na bavljenje politikom.

"Reč je o četvorici političara, među kojima su i po nacionalnosti Hrvati, dakle ne samo Srbi, koji su zamolili za dozvolu da se vrate u politiku, a među njima je najpoznatiji Dragan Kalinić", pojasnio je visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH.

Valentin Incko učestvuje na dvodnevnom Strateškom forumu Bled, koji je ove godine posvećen aktuelnoj privrednoj i finansijskoj krizi u svetu.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.