Izvor: Večernje novosti, 03.Sep.2013, 00:02 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Berane: Slavine pune ešerihije
BERANE - Epidemiji u gradu na Limu, koja je pre devet dana počela, još se ne vidi kraj, a nadležnih na sve načine pokušavaju da prikriju odgovornost krivaca za trovanje nekoliko hiljada Beranaca, od kojih je do u ponedeljak u sedam sati lekarsku pomoć zatražilo njih 1.265.- U nekim uzorcima hlorisane vode u Beranama pronađena je bakterija ešerihija koli - potvrdio je gostujući u dnevniku RTCG direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša, izazivajući dodatnu bojazan građana Berana, >> Pročitaj celu vest na sajtu Večernje novosti << posebno u porodicama u kojima je vodom otrovano i po nekoliko dece.- Čekamo analize, mada su prve završene, i one pokazuju da nisu bile ispravne ni s jednog vrela - kazao je Mugoša, dodajući da se u uzorcima uzetim od pacijenata nađeni i rita i entero virusi.Posle dolaska nalaza iz Hrvatske biće sklopljena kompletna slika u vezi sa situacijom u Beranama. Najverovatnije se radi o epidemiji koja je nastala iz jednog izvora. Institut za javno zdravlje neće dati dozvolu za korišćenje vode dok se „ne dođe u stanje u skladu sa zakonom“. BOLNICA NA dečjem odeljenju Opšte bolnice u Beranama na lečenju je trenutno sedmoro dece zbog simptoma trovanja. Jedan zadržani pacijent stariji je od 14 godina.- Naše službe i one iz Bara uveliko izlaze i vode higijensko osmatranje. Uočili su da postoji veliki problem, jer su se kontejneri pretvorili u smetlišta koja zatrpavaju grad i raste rizik od razvoja zaraznih bolesti. U saradnji sa Ministarstvom zdravlja zahtevaćemo da se grad dovede u red. Neka se smeće odnosi na deponiju - koju, neću u to da ulazim. Jer, smeće, posebno otpad organskog porekla, odlazi u podzemne vode, ima pasa lutalica i situacija se usložnjava. Ulice se moraju temeljno oprati i mora se uraditi deratizacija, dezinfekcija i dezinsekcija. Epidemiološka situacija je veoma ozbiljna - rekao je ministar zdravlja dr Miodrag Radunović.Turobne dane u Beranama, osim lokalnih čelnika koji štite jedni druge, u ponedeljak je svojom izjavom „ulepšao“ dr Mihailo Burić tvrdnjom da je potrebno što pre ispitati vazduh, jer je to, prema njegovom mišljenju, sada glavni izvor zaraze.- Burić je poslednji koji ima moralno pravo da priča o kvalitetu vazduha. Gde je bio osam godina dok su vlasti formirale divlje smetlište Vasove vode na kome je odloženo oko milion tona otpada? Kako nije video 15 izvora, nego je u „ekspertskom izveštaju“ napisao da su to „pištevine“ - ističu članovi Saveta MZ Beranselo.Umesto da posle ovog trovanja nadležni završe u zatvoru, oni su se okomili na meštane čije kuće smeće zatrpava, kažu Beranselci i pitaju gde su sada policija i tužilaštvo. Dodaju i da je zanimljivo što je Vlada Crne Gore osudila Asadov režim u Siriji zbog upotrebe bojnih otrova, a zaboravila na građane Berana koje otrovi sa Vasovih voda truju već godinama.
Nastavak na Večernje novosti...










