Izvor: Blic, 20.Maj.2000, 12:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Novi miting 27. maja

Novi miting 27. maja

BEOGRAD Miting udružene opozicije biće održan u subotu 27. maja u 19 časova u Beogradu, najverovatnije, na Trgu Republike, odlučili su opozicioni predstavnici na jučerašnjem sastanku u Skupštini grada. Na sastanku se, kako je izjavio Dragan Veselinov, predsednik Koalicije 'Vojvodina', najviše razgovaralo o zaštiti građana od policije, povodom preksinoćnjeg 'premlaćivanja i hapšenja demonstranata u centru Beograda'.

Odlučili >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << smo da stranačka obezbeđenja postave 'tampon' zone između policijaca i građana, zbog procene da su snage MUP u protekla dva dana bila previše blizu demonstranata. Naša procena je da je policija svesno išla na izazivanje sukoba, kako bi isprovocirala uvođenje vanrednog stanja i sprečila raspisivanje izbora. Takođe, ocenili smo da na protestima ima dosta provokatora iz redova režima rekao je Veselinov. Žarko Korać, predsednik SDU, je rekao da se na sastanku razgovaralo i o aktivnostima opozicije na spoljnopolitičkom planu i napomenuo da je 'demokratska opozicija dobila poziv od jedne velike sile da ode na razgovore', ne želeći da precizira o kojoj zemlji se radi i da li će otići.

Predstavnici 'Otpora' koji su prisustvovali sastanku tražili su od lidera opozicije da konačno zauzmu konkretan stav i to saopšte narodu.

Vladan Batić, predsednik DHSS, rekao je da je najavio da će opozicija pozvati SANU, Udruženje književnika i ostala udruženja građana da se pridruže protestu i dodao da bi 'uskoro trebalo da bude formiran Savet građanskog otpora, u kojem će pored stranačkih, biti i predstavnici svih udruženja i organizacija'. Komentarišući otpužbe građana da su 'predstavnici opozicije sedeli mirno u Skupštini grada, dok je isped zgrade policija tukla građane', Batić je ocenio da 'tu ništa nije bilo namerno, već da lideri nisu bili sinhornizovani, zato što su mislili da se okupljanje završilo, da se građani razilaze i nisu očekivali da će biti intervencije'. Prema njegovim rečima, lideri će od sada biti sa građanima.

Zoran Đinđić, predsednik DS, rekao je za 'Blic' pre sastanka da čelnici gradskih vlasti u Beogradu i drugim opozicionim gradovima u Srbiji treba da preuzmu rizik koji nose akcije građana i opozicije.

Gradske uprave kao institucije treba da krenu u otpor, a građani ne smeju da budu žrtve brutalnih akcija opozicije. Ova akcija neće uspeti ukoliko se građani budu pozivali da primaju batine ocenio je predsednik demokrata.

Na pitanje da li predlozi dela opozicije, koji se odnose na blokadu Beograda, nailaze na razumevanje u SPO koji drži gradsku vlast, predsednik demokrata je odgovorio: 'Očigledno je da neki važni potencijali opozicije stoje po strani, građani to osećaju i neće da budu žrtvena jagnjad. Čelnici Skupštine Beograda moraju da snose posledice policijskih napada, a ne građani'. Na molbu da prokomenatriše inforamcije da je predsednik SPO Vuk Drašković u Crnoj Gori razgovarao sa visokim predstavnicima međunarodne zajednice, Đinđić je rekao da mu to nije poznato.

Ognjen Pribićević, savetnik predsednika SPO Vuka Draškovića, rekao je da je 'ovo borba naroda i da ako hoće promene treba da se okupi'.

Opozicija u ovom trenutku ne može više da uradi. Uloga opozicije je da formira političku strategiju i da bude na čelu kolone kao što i jeste rekao je Pribićević.

Sastanaku su prisustvovali i Vojislav Koštunica (DSS), Dušan Mihailović (ND), Goran Svilanović (GSS), Slobodan Orlić (SD), Nebojša Čović (DA), Dragoljub Mićunović (DC), Momčilo Perišić (PDS). E. B

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.