NATO
NATO

Nato ili severno atlantski savez je međunarodna odbrambeno-bezbednosna organizacija osnovana 4. aprila 1949. godine u Vašingtonu. Službeni jezici u Nato sedištu su: engleski i francuski. Glavna odredba ugovora između država članica je tačka V koja glasi da se članice slažu da se oružani napad protiv jedne ili više članica u Evropi ili severnoj Americi smatra napadom na sve članice.

Osnivači države su: Belgija, Island, Norveška, Kanada, Italija, Portugal, Danska, Luksemburg, Ujedinjeno kraljevstvo, Francuska, Holandija, SAD. Države koje su pristupile u Nato tokom Hladnog rata su: Grčka, Turska, Zapadna Nemačka, Španija. Države bivšeg Istočnog bloka koje su pristupile u Nato posle Hladnog rata su: Češka republika, Estonija, Slovenija, Poljska, Letonija, Slovačka, Mađarska, Litvanija, Albanija, Bugarska, Rumunija, Hrvatska. Centralni štab se nalazi u Briselu.
Pored zemalja 28 članica 22 članice učestvuju u Nato partnerstvu za mir, sa 15 drugih zemalja uključenih u programe raznih dijaloga. Vojni troškovi svih nato članica iznose oko 70% ukupnih troškova odbrane. Nato ima širok spektar delovanja a jedan od njih je i učešće u mirovnim operacijama.

Nato u misijama učestvuje od devedesetih godina, danas nato deluje na tri kontinenta učestvujući u mirovnim misijama. Nato pakt je pod dirigencijom Velike Britanije i SAD imao niz zločinačkih akcija gde su njihove oružane snage bez odobrenja Generalne skupštine ujedinjenih nacija delovale. Misli se na: Srpsku Krajinu u dva navrata prvi put 1994. godine kada su bombardovali aerodrom Udbina u Lici, a drugi put 3. i 4. avgusta 1995. godine kada su bombardovali vojne i civilne ciljeve što je bio uvod u Oluju i etničko čišćenje srpskog naroda u Kninskoj Krajini, najveći pogrom nakon drugog svetskog rata. Republiku Srpsku kada su za 22 dana 1995. godine bombardovali srpski entitet u BiH. Cilj zločinačke akcije bio je pritisak na vođe bosanskih Srba, da pristanu na potpisivanje Dejtonskog sporazuma.

SR Jugoslaviju kada su za 78 dana od 24. marta do 10. juna 1999. godine napravili nesagledive posledice uništavajući brojne civilne objekte, škole, mostove, crkve, bolnice. Na Kosovu i Metohiji su bacili osiromašeni uranijum i raselili su narod. Cilj napada bio je zauzimanje velikih rudnih bogatstava i zauzimanje geostrateških pozicija koje se nalaze u južnoj srpskoj pokrajini. Avganistan kada su snage za 62 dana, 2001. godine vazdušnim desantom upali u ovu državu i tom prilikom ubacili svoje vojnike.

Po invaziji je započeo višegodišnji sukob okupacionih snago nato sa narodom Avganistana, koji je trajao 15 godina. Nato je želeo samo da se domogne nafte jer je zemlja bila puna sa nalazištima nafte. Libiju, država u severnim delovima Afrike, bombardovali su 222 dana 2011. godine, želeći da svrgnu sa vlasti predsednika Moamera Gadafija vođu libijske revolucije 1969. godine i otmu velika nalazišta nafte i postrojenja za crpljenje iste.

Danas je mnogo ljudi u svetu protiv ove organizacije, mnogo je protesta u to ime u nameri da se ukine ova organizacija i da svaka država članica nato vrati vojnike u svoje države.


Stranica: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Estonski ministar odbrane: Nije bilo razgovora o smanjenju američkih snaga u Evropi

Američka administracija možda želi da se manje fokusira na zaštitu Evrope, ali vojno prisustvo je previše vredno za obezbeđivanje...

Izvor: Blic, 30.Apr.2025, 02:06

Detaljnije >>

LAVROV O UKRAJINI I NATO "Nijedan dogovor nije moguć bez eliminacije OSNOVNIH UZROKA SUKOBA"

Predlog ruskog predsednika Vladimira Putina o trodnevnom primirju povodom obeležavanja Dana pobede nad fašizmom početak...

Izvor: Blic, 30.Apr.2025, 00:58

Detaljnije >>

Rusija se sprema da rasporedi desetine hiljada vojnika na granicu sa Finskom i baltičkim državama?

Rusija se sprema da rasporedi desetine hiljada vojnika na granicu sa Finskom i baltičkim državama?

Dok je pažnja mnogih zemalja usmerena na događaje oko Ukrajine, Vladimir Putin se tiho priprema za sukob sa NATO-om, gradeći...

Izvor: Danas, 29.Apr.2025, 23:04

Detaljnije >>

Putinov savetnik upozorio na sulude poteze Zapada: NATO vežba opcije za napad na naš region

Rusija pažljivo prati sve potreze Alijanse

Izvor: 24sedam.rs, 29.Apr.2025

Detaljnije >>

Muzej NATO krivice: Kakav memorijalni centar treba da bude na mestu Generalštaba

Muzej NATO krivice: Kakav memorijalni centar treba da bude na mestu Generalštaba

Bivši američki zvaničnik iz Trampove administracije Ričard Grenel vidi ga kao most preko destruktivnog sukoba, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić kao priliku za popravljanje srpsko-američkih odnosa, ali bez zaboravljanja onog što se dogodilo – tako oni ovih dana komentarišu nameru da američki investitor, a mediji pišu da je to zet Donalda Trampa Džared Kušner, revitalizuje zgradu Generalštaba uništenu u NATO bombardovanju 1999. godine. I na njenom mestu uz luksuzni hotel i stambeni...

Izvor: Vostok.rs, 28.Apr.2025, 13:46

Detaljnije >>

Puca NATO? Važna članica održava referendum o budućnosti sa Rusijom

Puca NATO? Važna članica održava referendum o budućnosti sa Rusijom

Kancelariji predsednika Slovačke uskoro će biti upućena peticija za održavanje referenduma o ukidanju sankcija protiv Rusije, izjavio je za RIA Novosti Pavol Slota, lider političke partije DOMOV.

Izvor: SrbijaDanas.com, 28.Apr.2025

Detaljnije >>

Tužna nedelja u Surdulici: NATO bombe 1999. ubile 20 ljudi

SURDULICA. Nedelja 27. aprila u Surdulici, kada su tog dana padale NATO bombe. na ovaj grad na jugu Srbije, obeležena je prigodnim sećanjem na 20. poginuli sugrađana i više od 200 ranjenih. NATO avijacija izručila je tada na centar Surdulice 14 projektila koji. su pored 20 ubijenih i 200 ranjenih ljudi, srušili ili oštetili više od 500. stambenih objekata. Surduličani su i u nedelju 27. aprila obeležili jedan od najtužnijih...

Izvor: JUGpress.com, 28.Apr.2025

Detaljnije >>