
Pristupanje Srbije Evropskoj uniji je proces u kojem republika Srbija nastoji da pristupi Evropskoj uniji kao punopravna članica. Srbija je zvanično predala zahtev za članstvo u Evropskoj Uniji 22. decembra 2009. godine.
Uprkos preprekama u oblasti politike 7. decembra 2009. godine Evropska unija je deblokirala trgovinske sporazume sa Srbijom, a 19. decembra iste godine šengenske zemlje su odobrile viznu liberalizaciju za građane Srbije.
Vlada Srbije je postavila cilj za pristupanje Eu u 2014. godini, prema planu Agenda tadašnjeg grčkog premijera Jorgosa Papandreua.
Nakon zastalih pregovora sa Srbijom, Evropska unija u oktobru 2010. godine pokrenula je pregovore o pridruživanju. 7. novembra 2007. godine je parafiran sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između Evropske unije i Srbije, dve strane su se složile o konačnoj verziji teksta što je potez koji je prethodio formalnom potpisivanju. Evropska unija i savet doneo je odluku da Srbiji dodeli status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji. Odluka je doneta nakon otklanjanja prepreke za status kandidata potpisivanjem protokola između Srbije i Rumunije o položaju manjina.
Samit koji je održan 9. decembra imao je dogovore i razgovore čelnika, Srbiji je odložena dodela statusa kandidata uz uslov da pokaže napredak u određenim segmentima u odnosima sa Prištinom, sistem je učinio i dodatne napore. Decembarski uslovi su se odnosili na dogovor o regionalnom predstavljanju Kosova što je okončano sporazumom Beograda i Prištine uz posredovanje Eu. Za otvaranje pregovora o članstvu je potrebna saglasnost svih zemalja, i članica Eu.
Srbija pored uslova koji su imali i drugi kandidati mora da ostvari napredak u normalizaciji odnosa sa Prištinom i da ispuni uslove koje je definisala Evropska komisija, većina građana se protivi nastavku pregovora i traži se referendum oko glavnih pitanja i ulaska u Evropsku uniju. Rok za otpočinjanje pregovora nakon dobijanja statusa ne postoji. Pregovori mogu trajati od godinu do deset godina. Po okončanju pregovora potpisuje se Ugovor o pristupu koji predviđa tačan trenutak od kada počinje puno članstvo. Iako zna datum za početak pregovora o članstvu, Srbiji u ovom trenutku niko ne može da da odgovor kada bi mogla da uđe u porodicu evropskih zemalja.
Otvaranjem pregovora o članstvu u januaru 2014. godine Srbija i Evropska unija su ušle u novu fazu odnosa. U Briselu se navodi da se radi o početku dugog i zahtevnog procesa pristupnih pregovora koji podrazumeva ispunjavanje kriterijuma i prilagođavanje evropskim standardima.
Evropska unija je razmatrala proširenje svoje zajednice na Balkan još od kasnih devedesetih godina, pregovori su postali ozbiljni kada je Srbija započela proces sprovođenja reformi posle pada Miloševićevog režima 2000. godine, tada je Evropska unija dala zvanično saopštenje da su balkanske države potencijalni kandidati za ulazak u Eu.
„Članstvo Srbije u EU ostaje spoljnopolitički cilj Srbije“: Brnabić se sastala sa Martom Kos
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić sastala se danas u Beogradu sa evropskom komesarkom za proširenje Martom Кos,...
Izvor: Danas, 29.Apr.2025, 23:05
Brnabić: Članstvo u Evropskoj uniji ostaje spoljnopolitički cilj Srbije
BEOGRAD – Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić rekla je danas, u razgovoru sa evropskom komesarkom za proširenje Martom Kos u Beogradu, da članstvo u Evropskoj uniji ostaje spoljnopolitički cilj Srbije uprkos brojnim izazovima, te da će Srbija...
Izvor: VojvodinaUzivo.rs, 29.Apr.2025
Brnabić sa komesarkom EU: Članstvo u Evropskoj uniji ostaje spoljnopolitički cilj Srbije
Brnabić je zahvalila Kos na poseti Srbiji i navela da se nada da će njena poseta doprineti intenziviranju evropskih integracija Srbije.
Izvor: 24sedam.rs, 29.Apr.2025
Ana Brnabić razgovarala sa Martom Kos: Članstvo u Evropskoj uniji ostaje spoljnopolitički cilj Srbije
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić rekla je danas, u razgovoru sa evropskom komesarkom za proširenje Martom Kos u Beogradu, da članstvo u Evropskoj uniji...
Izvor: Blic, 29.Apr.2025
Članstvo u Evropskoj uniji ostaje spoljnopolitički cilj Srbije
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić sastala se danas u Beogradu sa evropskom komesarkom za proširenje Martom Kos.
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 29.Apr.2025
Marko Đurić rekao šta su ambicije Srbije u vezi EU
Srbija ima ambiciju da do 2026. godine ispuni uslove za članstvo u Evropskoj uniji (EU), izjavio je danas ministar spoljnih poslova...
Izvor: Danas, 29.Apr.2025
Mali: Srbija podnela kandidaturu da organizuje godišnji sastanak MMF-a i Svetske banke
Siniša Mali, prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija sastao se sinoć u Vašingtonu sa predsednikom Grupacije Svetske...
Izvor: Danas, 26.Apr.2025, 09:55