Представа “Победити зло и страх у себи: “Дракон”, 25. априла премијерно у Позоришту младих

Izvor: GradskeInfo.rs, 22.Apr.2025, 08:07

Представа “Победити зло и страх у себи: “Дракон”, 25. априла премијерно у Позоришту младих

Политичка сатира, једна од најбољих деконструкција ауторитарне владавине, “Дракон” Јевгенија Љвовича Шварца, нова је представа нашег театра, чија ће премијера бити 25. априла, на Великој сцени – од 19.30. Фото:pozoristemladih.co.rs Овај текст, настао далеке 1943. године, али и данас – и те >> Pročitaj celu vest na sajtu GradskeInfo.rs << како – запањујуће актуелан, инспирисао је руску редитељку Људмилу Фјодорову да инсценира ту снажну причу о манипулацији и злоупотреби човека, али и о аутоупотреби и аутоманипулацији, о томе како се слобода мора освојити, а онда се с њом знати и носити…
Шварц у својој драми раскринкава лажи које тирани шире кроз причу о патриотизму како би прикрили своје пљачкашке намере и сасвим конкретне походе. “Дракон” говори о витезу Ланселоту, који би да ослободи људе опаког Дракона/Змаја, који, држећи их у страху, њима манипулише и влада. Витезови напори наилазе на отпор, јер је већина поданика навикла на Драконове бруталне методе владавине и с њима се сродила, ма како оне сурове биле.
О томе колико је ово дело било проницљиво и далековидо, па тиме актуелно и данас, као и у тренутку када је – с хитлеровском чизмом за вратом и у мислима, и писано, можда понајбоље говори реченица коју изговара Дракон/Змај: “Видите, људска душа је врло отпорна. Преполовите тело – и човек је уништен, али растргајте душу – она само постаје савитљивија, то је све.”
Снагом свог глумачког идентитета, уложеног у ово деликатно позоришно путовање, причу о тетовинарним душама, немим и глувим, прогорелим и окованим, али и оним опојно чистим, изводе наши глумци: Марија Радованов, Иван Ђурић, Алекса Илић, Ксенија Митровић, Слободан Нинковић, Саша Латиновић, Урош Лазовић, Александар Милковић, Неда Даниловић и Славица Вучетић.
Сценографија, костим и идејно решење лутака дело су Андреја Запорожскија, коме је стручна сарадница за костим била Милица Грбић Комазец. Композитор је Аљберт Халмурзајев, сценски покрет осмислила је Иста Степанов, док дизајн светла потписује Ратко Јерковић.
Прве репризе су 26. и 27. априла, од 19.30 сати.
Престава “Трамвај звани жеља” у Позоришту младих у уторак, 20. маја

Преузмите андроид апликацију.
Чланак Представа “Победити зло и страх у себи: “Дракон”, 25. априла премијерно у Позоришту младих се појављује прво на Најновије градске вести Нови Сад | Градске инфо.

Nastavak na GradskeInfo.rs...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta GradskeInfo.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta GradskeInfo.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.