Muke Britanaca: Šta sa imigrantima?

Izvor: B92, 16.Avg.2013, 10:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Muke Britanaca: Šta sa imigrantima?

London -- Broj rumunskih i bugarskih radnika u Velikoj Britaniji porastao je za čak 26 odsto, u periodu od aprila do juna.

Britanskio zavod za statistiku objavio je da su u to periodu bilo zaposleno 141.000 radnika iz te dve zemlje, u odnosu na 112.00 radnika u prethodna tri meseca.

Pobornici jače kontrole useljavanja tvrde da će se ta brojka dodatno povećati iduće godine, kada će za Rumune i Bugare prestati da vrede sva ograničenja za imigraciju u Veliku Britaniju.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
Britanski zavod za imigracije objavio je da državljani te dve zemlje čine 0,3 odsto radne snage u Velikoj Britaniji.

Britanska vlada se nije izjasnila o tome koliko još imigranata očekuje, kada tržište rada bude potpuno otvoreno radnicima iz Bugarske i Rumunije.

Britanski "Migration Vatch", koji se zalaže za strožu kontrolu imigranata, objavio je da su poslednje brojke u skladu s njihovim očekivanjima, te da očekuju da će iz Rumunije i Bugarske godišnje pristizati 50.000 imigranata, u idućih pet godina.

"Nismo očekivali tako rani skok - vrlo zabrinjavajuće povećanje - devet meseci pre potpunog otvaranja tržišta rada i mislim da to pokazuje da postoji veliki interes u te dve zemlje za dolazak ovde," Izjavio je predsednik Migration Vatcha, Andrev Green.

Bugarima i Rumunima od 2007. godine ne trebaju vize za putovanja u Veliku Britaniju, otkako su te dve zemlje ušle u Evropsku uniju, ali postojala su određena ograničenja na tržištu rada za stanovnike tih zemalja.

Mogli su slobodno da rade u Velikoj Britaniji ako se samozapošljavaju, ali firme koje su htele da zaposle kvalifikovane radnike i dalje su morale da dobiju dozvolu, dok su nekvalifikovani radnici mogli da rade samo sezonske poslove u poljoprivredi i proizvodnji hrane.

Sva ograničenja ukidaju se krajem godine, zbog pravila Evropske unije.

Britanska vlada stoga planira da ograniči određena prava radnicima iz ove dve zemlje, koja se odnose na stanovanje i zdravstvene usluge.

"Usredsređeni smo na sprečavanje zloupotrebe slobode kretanja među zemljama članicama Evropske unije", izjavio je portparol britanskog imigracionog ureda.

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Britanija pod opsadom rumunskih i bugarskih radnika

Izvor: Capital.ba, 16.Avg.2013

LONDON, Broj Rumuna i Bugara koji rade u Britaniji povećan je za 26 odsto u periodu od aprila do juna, saopšteno je iz britanske Kancelarije za nacionalnu statistiku. U tom ..

Nastavak na Capital.ba...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.