Štrajk
Štrajk

Štrajk je prekid rada koji zaposleni organizuju radi zaštite svojih profesionalnih i ekonomskih interesa po osnovu rada. Zaposleni slobodno odlučuju o svom učešću u štrajku, štrajk se može organizovati u preduzeću ili drugom pravnom licu, odnosno deo kada fizičko lice obavlja skraćeno svoju delatnost, ili u grani delatnosti i kao generalni štrajk.

Štrajk se može organizovati i kao štrajk upozorenja. Štrajk upozorenja može trajati jedan sat najduže. Štrajk jeste zajednička obustava rada više zaposlenih u isto vreme za isti cilj. Štrajk je rezultat nezadovoljstva radnika sa upravom firme. Tokom industrijske revolucije štrajk je postao važno oružje u borbi između zaposlenih i poslodavaca.

Štrajk kao obustava rada je kolektivna obustava svih radnih aktivnosti dok se ne ispune određeni zahtevi stranke u radnom sporu koja je organizovala vreme štrajka. Štrajkovi mogu imati razne ciljeve i organizuje se od strane sindikata u struci, firmi i fabrikama, i kao opšti veliki štrajk. U politički napetim situcijama mogu se razviti opšti veći štrajkovi i paralizovati rad u celoj državi. Štrajk glađu je jedan oblik otpora, i to najčešće zatvorenika protiv vlasti u zatvoru. Štrajk se mora dobro organizovati jer postoji rizik da isti ne uspe pa da poslodavac krene sa smanjenjem plate i otpuštanjem organizatora.
Za uspešno organizovanje štrajka potrebno je nekoliko preduslova: da postoji jaka sindikalna organizacija, da organizacija ima određene zalihe novca od članarine, da postoje velike narudžbine prema firmi i rokovi koje poslodavac mora da ispoštuje prema kupcu, da postoji odluka većine radnika i sloga da se krene u štrajk. Štrajkački odbor je dužan da poslodavcu najavi štrajk dostavljanjem odluke o stupanju u štrajk, i to najkasnije pet dana pre dana određenog za početak štrajka, odnosno 24 časa pre početka upozorenja o štrajku, štrajk prema zakonu treba da traje sat vremena.

Štrajkački odbor i zaposleni koji učestvuju u štrajku dužni su da štrajk organizuju i vode na način kojim se ne ugrožava bezbednost lica i imovine i zdravlje ljudi, onemogućava nanošenje neposredne materijalne štete i omogućava nastavak rada po okončanju štrajka. Takođe ne smeju da sprečavaju poslodavca da koristi i raspolaže sredstvima kojima obavlja svoju delatnost, i ne smeju da sprečavaju zaposlene koji ne učestvuju u štrajku da rade. Odlukom o stupanju u štrajk utvrđuju se zahtevi zaposlenih, vreme početka štrajka, mesto okupljanja učesnika u štrajku ako se štrajk ispoljava okupljanjem zaposlenih i štrajkački odbor koji zastupa interese zaposlenih i u njihovo ime vodi štrajk. Zakon o štrajku je donet na osnovu ustava SRJ kojim je bilo utvrđeno da zaposleni imaju pravo na štrajk radi zaštite svojih ekonomskih i profesionalnih interesa, u skladu sa zakonom da pravo na štrajk može da se ograniči zakonom kad to zahteva priroda delatnosti.

Predviđeno je da zaposleni i državni službenici koji su u radnom odnosu i čiji je poslodavac mogu da organizuju štrajk upozorenja pod uslovima i na način utvrđenom zakonom. Iz navedenog zaključak je da državni službenici imaju pravo na štrajk koji mora biti organizovan u skladu sa zakonom o štrajku. Lok aut je situacija suprotna od štrajka, kada vlasnik nema dovoljno posla on zatvara firmu ili fabriku na određeno vreme, radnici ne dolaze na posao i ne primaju platu.
Svako ima pravo na štrajk dok god je on u okvirima zakona i ustava.


Stranica: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Kako do generalnog štrajka u Srbiji: (Ne)moguća misija

Da li je slučajno što u Srbiji nikada nije organizovan generalni štrajk na koji mnogi poletno zovu i kakve su šanse da se ovako nešto zaista i dogodi?

Izvor: NoviMagazin.rs, 29.Apr.2025, 21:58

Detaljnije >>

Studenti u blokadi: Korak ka radikalizaciji protesta od 1. maja

Studenti i sindikalci najavili su zajednički protest za 1. maj ispred Vlade Srbije, kada će uručiti predlog izmena Zakona o radu i Zakona o štrajku i obeležiti šest meseci od pada nadstrešnice. Kako su na zvaničnoj stranici studenti u blokadi najavili, ovo je korak ka radikalizaciji. “Više ne stojimo samo u blokadama. Ovo je korak ka radikalizaciji koja će omogućiti nove vidove pritiska”, naveli su studenti u blokadi povodom protesta koji će se održati na Dan rada. Dodali su da se...

Izvor: Luftika.rs, 29.Apr.2025

Detaljnije >>

Radnici “Željeznica” izigrani, još nisu dobili platu

BANJALUKA – Radnicima “Željeznica RS” plata za prošli mjesec još nije isplaćena iako su im uprava preduzeća i nadležni resor u Vladi Srpske garantovali da će sve isplate biti polovinom mjeseca. Predstavnici sindikata “Željeznica”, njih šest, su prethodno u martu najavili štrajk od početka aprila, ali su od toga odustali jer su, između ostalog, dobili uvjerenje od uprave i resornog ministra saobraćaja i veza RS Nedeljka Čubrilovića da će im plata za prethodni mjesec biti...

Izvor: Capital.ba, 29.Apr.2025

Detaljnije >>

Studenti u blokadi najavili od 1. maja korak ka radikalizaciji protesta: Da li je ona potrebna?

Studenti i sindikalci najavili su zajednički protest za 1. maj ispred Vlade Srbije, kada će uručiti predlog izmena Zakona o radu i Zakona o štrajku i obeležiti šest meseci od pada nadstrešnice.

Izvor: Radio 021, 29.Apr.2025

Detaljnije >>

Posle nekoliko pokušaja, Medicinski fakultet u Beogradu definitivno stupa u štrajk 5. maja

Posle nekoliko pokušaja, Medicinski fakultet u Beogradu definitivno stupa u štrajk 5. maja

Medicinski fakultet u Beogradu ponovo stupa u štrajk 5. maja kao vid podrške svim studentskim zahtevima. Štrajk...

Izvor: Danas, 28.Apr.2025, 20:20

Detaljnije >>

Nastava ne mora da ispašta: U Srbiji studenti i dalje na ulicama, dok u Argentini protesti ne ometaju nastavu

Nastava ne mora da ispašta: U Srbiji studenti i dalje na ulicama, dok u Argentini protesti ne ometaju nastavu

Iako su sindikati pozvali na štrajk i organizovali javne nastave, mnogi fakulteti, poput onih na Univerzitetu u Buenos Airesu (UBA), nastavili su sa redovnim radom.

Izvor: SrbijaDanas.com, 26.Apr.2025, 20:07

Detaljnije >>

Sindikat ERS prijeti štrajkom i protestima  

BANJALUKA – Odbor sindikata „Elektroprivrede Republike Srpske“ traži hitan sastanak sa upravom preduzeća na kojem bi se razgovaralo o novom povećanju plata. Ukoliko pregovori budu neuspješni, najavljuju radikalizaciju sindikalne borbe, odnosno organizovanje štrajka i protesta. Sindikalci su juče u Palama nastavili 11. redovnu sjednicu Odbora, a jedan od najvažnijih zaključaka je da se od poslodavca traži povećanje cijene rada. „Odbor sindikata ERS je jednoglasnog i nedvosmislenog...

Izvor: Capital.ba, 25.Apr.2025, 10:47

Detaljnije >>