Prosvetari bez dogovora sa vladom

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 18.Feb.2011, 16:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Prosvetari bez dogovora sa vladom

BEOGRAD -

Na sastanku predstavnika vlade i sindikata prosvete o predlogu novog protokola o zaradama, ni danas nije postignut dogovor, pa se u školama nastavlja štrajk, izjavio je predsednik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Leonardo Erdelji.

Erdelji je novinarima, nakon završetka sastanka, rekao da sindikati nisu odustali od zahteva, kao i da je vlada ponudila "jednokratnu pomoć", što su sindikati >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << odbili.

"Traže od nas da zamrznemo štrajk do aprila, dok se ne vide efekti priliva novca u budžet", rekao je on i istakao da kategorija "zamrzavanja" štrajka ne postoji.

On je naveo da je dogovoreno da otpočne rad na izradi Posebnog kolektivnog ugovora u martu, kao i da se iniciraju izmene i dopune Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.

Takođe, postignut je dogovor da se formira "socijalni pakt" na nivou države, rekao je Erdelji i naveo da to znači da se "za naredni period kaže da nema povećanja cene hleba, namirnica, da plate budu zamrznute, pa da vidimo kako zajedno da se izvučemo".

U suštini, pregovori vlade i Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, GSPRS „Nezavisnost" i Sindikata radnika u prosveti Srbije, nisu urodili plodom, sindikatima nije ponuđeno ništa novo, pa nisu imali šta ni da prihvate, rekao je Erdelji.

Razgovorima su prisustvovali ministri prosvete i finansija Žarko Obradović i Diana Dragutinović sa saradnicima.

Tri sindikata tražila su povećanje zarada kroz korekciju koeficijenata od majske i oktobarske plate za po pet odsto, usklađivanje zarada sa indeksom potrošačkih cena, izmene i dopune Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i izmenu Posebnog kolektivnog ugovora za osnovne i srednje škole i domove učenika.

Četvrti, Sindikat obrazovanja Srbije, prihvatio je protokol sa vladom od 4. februara, kojim će prosvetni radnici do kraja godine dobiti veće zarade za najmanje 13, 5 odsto, pod uslovom da priliv sredstava u budžet bude u skladu sa planom.

Protest u školama počeo je 24. janaura, a potom je radikalizovan 28. januara, kada je jedan broj škola potpuno obustavio rad.

Obustava rada trajala je 11 radnih dana i izgubljeni časovi moraju se nadoknaditi, prema planu koji direktori škola još nisu dostavili Ministarstvu prosvete.

Ministar Obradović je, nakon sastanka, rekao da je Vlada Srbije potvrdila svoje garancije za povećanje plata u prosveti, ali će konačan iznos povećanja biti poznat nakon razgovora sa MMF-om i procene ekonomskih kretanja u prvom kvartalu godine.

On je istakao da je postignuta saglasnost o potrebi formiranja "socijalnog pakta" na nivou države vezanog za obaveze vlade po pitanju kretanja cena javnih usluga i kretanja plata zaposlenih, uz obavezu da se štrajk obustavi u narednom periodu.

Ministar prosvete je novinarima kazao da je ponovo zatražio da se prekine štrajk u školama i naglasio da se o zaradama više razgovarati neće, jer će plate, kako je rekao, zavisiti od ekonomske situacije.
Pogledaj vesti o: Štrajk prosvetnih radnika

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Povezane vesti

Vlada između štrajkača i MMF-a

Izvor: B92, 18.Feb.2011

Beograd -- Dok misija MMF proverava finansije Srbije i poručuje da svežeg novca nema, Vlada i dalje pod pritiskom ugroženih društvenih grupa koje ne odustaju od štrajkova...Štrajkovi i protesti i danas su surova realnost Srbije...Deca u pojedinim školama i dalje imaju skraćene časove, sindikati...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.