Dačić: Kriza u Makedoniji problem i za OEBS i za region

Izvor: RTS, 21.Maj.2015, 22:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dačić: Kriza u Makedoniji problem i za OEBS i za region

Politička i bezbednosna kriza u Makedoniji predstavlja problem za Organizaciju za evropsku bezbednost i saradnju, ali i za ceo region, uključujući i Srbiju, ocenio je ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić.
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je, gostujući u emisiji Da, možda, ne na RTS-u >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << da je, u slučaju Makedonije, kao i ranije u Ukrajini, otkazao sistem ranog upozorenja kao jedan od instrumenata OEBS-a.

"Kada sam pre tri meseca bio u Makedoniji već su se tada videli znaci krize. Ovde postoje dve vrste problema, politički i bezbednosni, koji se ne mogu odvojiti jer postoje sukobi vlasti i opozicije, ali i manje izraženi međunacionalni sukobi. Veoma je opasna pojava terorističkih bandi i ljudskih žrtava", rekao je Dačić koji predsedava OEBS-u.
Navodi da problem u Makedoniji može da se reši uz političku volju i pružanje evropske perspektive toj zemlji.
Kaže da Makedonci dugo, godinama, tapkaju u mestu i da, šta god da urade, ne idu dalje.
"Za 20 godina Evropska unija nije organizovala nijedan sastanak na temu Makedonije, dok je u isto vreme Kosovo stalna tema, iako postoji veća opasnost od daljeg razvoja situacije u Makedoniji, kojoj Srbija želi stabilnost", ocenio je ministar i dodao da cela međunarodna zajednica snosi odgovornost za krizu u Makedoniji.
"EU je svake godine predlagala otvaranje pregovaračkih poglavlja za Makedoniju, a sad odjednom postoje problemi. Oni koji posreduju u razgovorima o rešavanju krize treba da uživaju poverenje svih učesnika tih razgovora", istakao je ministar Dačić.
Političkim faktorima Makedonije poručuje da se bave stvarnošću i rešavaju probleme poput pitanja naziva države.
Upitan zašto evropski zvaničnici izbegavaju da definišu oružani sukob u Kumanovu kao teroristički akt ili etnički sukob, Dačić je rekao da postoji želja političara iz Evrope da se na Balkanu stvori građansko društvo, što nije lako.
"Tu je reč o navikama iz devedesetih godina, a ja bih voleo da smo svi izvukli pouke iz tog perioda. Mi u Srbiji, a naročito nosioci državnih funkcija, treba da biramo reči jer nije naše da se mešamo u unutrašnje stvari drugih država. O tome ko će biti na vlasti u Makedoniji treba da odluče svi građani te zemlje, a mi im želimo stabilnost, jer lako je ući u krizu, a teško izaći iz nje", istakao je Dačić.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.