HR: Hag da vrati Šešelja u zatvor

Izvor: B92, 26.Nov.2014, 15:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

HR: Hag da vrati Šešelja u zatvor

Hrvatski sabor je jednoglasno usvojio deklaraciju kojom je osudio puštanje iz haškog pritvora Vojislava Šešelja i od Suda zatražio da ga vrati u zatvor.

To je zatraženo zbog, kako je obrazloženo, ratnohuškačke i velikosrpske retorike.

U deklaraciji, koje je inicirala bivša HDZ premijerka, sada nezavisna poslanica, Jadranka Kosor, naglašava se i obaveza Srbije, kao države kandidata za članstvo u EU, da nedvosmisleno osudi svaki govor mržnje, projekat Velike >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << Srbije i prekrajanje međunarodno priznatih granica.

U deklaraciji se navodi da je Šešelj pred Sudom optužen za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti počinjene nad Hrvatima, muslimanima,odnosno bošnjacima, i drugim nesrpskim stanovništvom na velikim delovima Hrvatske, Bosne i Hercegovine i srpske pokrajine Vojvodine.

Ocenjuje se da je odluka Tribunala o Šešeljevom puštanju na privremenu slobodu donesena bez ujednačenih kriterijuma i odstupa od načela vladavine prava.

U deklaraciji piše i da Šešelj, nakon povratka u Srbiju, "nastavlja s pretnjama, zastrašivanjem i širenjem etničke i nacionalne mržnje i netrpeljivosti, vređa i ponižava žrtve, te javno zagovara teritorijalne pretenzije prema Hrvatskoj kao članici EU i NATO".

Sabor je zato u deklaraciji pozvao Savet bezbednosti UN da hitno raspravi delovanje Haškog suda u ovom slučaju, kako se ne bi narušilo poverenje u međunarodne institucije.

Naglašena je i obaveza Srbije, kao države kandidata za članstvo u EU, da nedvosmisleno osudi svaki govor mržnje, projekat Velike Srbije i prekrajanje međunarodno priznatih granica, u skladu s vrednostima međunarodnog prava i demokratskih standarda koje vrede među članicama EU.

U prethodnoj raspravi su poslanici, pre svega desne orijentacije, govorili da je puštanje Šešelja na slobodu uvreda za sve žrtve rata, da ga treba vratiti u pritvor da tamo čeka presudu, da srpske vlasti, ali i hrvatska vlada, nisu reagovali kako treba ili su reagovali "mlako".

"Nisu osudili Šešeljev govor, to govori da ideja Velike Srbije i dalje živi, da ima određenu političku snagu", kazao je Goran Jandroković, poslanik krajnje desne HDZ, koja je tražila i raspravu o spoljnoj politici hrvatske Vlade, što nije prihvaćeno.

Neki poslanici bili su zabrinuti i zbog izjava ministra spoljnih poslova Srbije Ivice Dačića, koji je nedavno konstatovao da Hrvatska ne može da sacuva dvojezične table u sredinama sa srpskim stanovništvom.

Predstavnik srpskog naroda, Milorad Pupovac iz SDŠ, kazao je da je Sabor "upregnut u posao oko čoveka koji celo vreme nije prestao govoriti kako je govorio '91.", i naveo da su članovi kluba SDS S-a bili objekt napada u vreme mirne reintegracije od strane protagonista politike koju zastupa Šešelj, pa nemaju razloga da govore njemu u prilog.

I Evropski parlament će sutra da odlučuje o svojoj rezoluciji o Šešelju, takođe na inicijativu hrvatskih evroparlamentaraca.

A hrvatska Vlada na današnjoj sednici bavila se takođe liderom SRS, gde je rečeno da su preduzeli sve što je u njihovom domenu u evropskim i međunarodnim institucijama.

Neposredan povod za podizanje tenzija u Hrvatskoj bio je hrvatski praznik, Dan sećanja na žrtve Vukovara, kada je Šešelj čestitao "srpskim četnicima oslobođenje Vukovara".

Do sada su državnici Srbije više puta u javnim nastupima objasnili da Srbija nema ništa sa puštanjem Šešelja iz pritvora, niti da se mešala u odluke o njegovom puštanju na privremenu slobodu.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je juče da Srbiju niko nije pitao kada Vojislav Šešelj treba da bude pušten iz Haga, niti da se mešala u odluke o njegovom puštanju na privremenu slobodu.

"Oni su doneli odluku kada da ga puštaju. Nas nisu ništa pitali. Od nas nisu ništa ni tražili. Ono malo što su tražili mi smo to malo ispunili, a onda nas kritikuju zbog njihovih odluka, zato valjda što se nismo mešali u njihove odluke ili što su ih sami donosili", rekao je Vučić.

On je istakao da je Srbija faktor stabilnosti u regionu i da nikoga ne vređa i ne izaziva i ne bavi se unutrašnjom politikom gledajući preko plota i tražeći krivca u drugom.

Srpski šef diplomatije Ivica Dačić ocenio je nedavno da je lider radikala "top tema" u Hrvatskoj zbog tamošnje predizborne (predsedničke) kampanje, da je reč o klasičnoj zameni teza i pokušaju Hrvatske da Srbiju uvuče u nešto što sa njom nema nikakve veze.

Glavne političke grupe u Evropskom parlamentu usaglasile su predlog rezolucije o lideru radikala Vojislavu Šešelju.
Pogledaj vesti o: Hag

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Hrvatski Sabor jednoglasno usvojio deklaraciju o Šešelju

Izvor: NoviMagazin.rs, 26.Nov.2014

Hrvatski sabor danas je jednoglasno usvojio deklaraciju kojom je osudio puštanje iz haškog pritvora Vojislava Šešelja i od Suda zatražio da ga vrati u zatvor zbog, kako je obrazloženo, ratnohuškačke i velikosrpske retorike...U deklaraciji, koje je inicirala bivša HDZ premijerka, sada nezavisna...

Nastavak na NoviMagazin.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.