Vladavina prava odlučujući faktor u pregovorima

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 25.Maj.2017, 11:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Vladavina prava odlučujući faktor u pregovorima"

Vršilac dužnosti šefa Delegacije EU Oskar Benedikt izjavio je danas da EU ostaje posvećena proširenju i dodao da od napretka u poglavljima 23 i 24 (vladavina prava) zavisi tempo pregovora Srbije sa EU.

Komentarišući to što, kako kaže, neki ljudi dovode u pitanje posvećenost EU proširenju uz poruke da će se mnogo godina izgubiti, >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << da će biti kasno, te da će se izgubiti pravac i dinamika, Benedikt je istakao da su lideri EU jasno stavili do znanja da su vrata otvorena, a da će se brzina pregovora odvijati u zavisnosti od brzine reformi.

"Ima tu novih stavki u okviru za pregovore, a jedna od njih je vladavina prava, koja će diktirati tempo pregovora. Ako se u poglavljima 23 i 24 ne ostvari napredak, onda će napredak i u drugim poglavljima biti usporen, tako je definisan ceo proces", rekao je Benedikt.

On je istakao da zbog toga želi da pospeši vladu da se usredsredi na vladavinu prava, koja je osnov za mnogo drugih procesa.

"Sada kada su se zavrsili predsednički izbori, molim vas da se fokusirate na vladavinu prava", poručio je vladi v.d. šefa delegacije EU na konferenciji "Pregovori o pristupanju EU - novi kontekst" u Beogradu.

Navodeći da je pred Srbijom ustavna reforma i da ima puno institucija i nevladinih organizacija koje nude svoje mišljenje i predloge , Benedikt je pozvao sve koji mogu da doprinesu i ozbiljno pomognu da postoji sadržajna debata o tome.

On je naveo da je važno da se što pre imenuje Zaštitnik građana i predsednik upravnog odbora Agenicje za borbu protiv kourpcije, jer su, kako kaže, nezavisne insitucije važne za ravnotežu snaga u zemlji.

Što se tice reforme pravosuđa, to je ogroman posao, kaže Benedikt, navodeći da je primetio, ali i da se oseća da je u nekim oblastima u pravosuduju potrebno da se zaposle novi ljudi, a negde je potrebna politika zadržavanja kadrova.

On je apelovao da se nastavi sa jačanjem vladavine prava, jer je to, ističe, "odlučujući faktor" i veći je akcenat na tome nego ranije, a napomenuo je i da postoji puna podrška Evropske komisije u procesu pregovora.

Benedikt je rekao i da je bilo promena u odnosu na prethodne talase pridruživanja, te da su se izvukle pouke, a poručio je i da građanima treba predočiti šta je EU, kako se odvija proces pridruživanja, odnosno, kaže, da treba da imaju više informacija imajući u vidu buduće referendume.

"Mi činimo što je do nas, ali tu Vlada Srbije takođe treba da ima jednu ulogu kada je reč o jačanju vidljivosti, transparentnosti i jasnoće šta EU radi u Srbiji", rekao je Bendedikt.

Ditman: Pregovori Srbije sa EU sve dinamičniji

Ambasador Nemačke u Srbiji Akesel Ditman kaže da je nacionalni stav zemlje iz koje dolazi potpuna podrška evropskoj perspektivi regionu, ističući i da je to stav i cele EU.

Ditman je na konferenciji "Pregovori o pristupanju EU - novi kontekst" rekao da je tu podršku nedvosmsleno potvrdio Evropski savet izrazivši zadovoljstvo što se sada na praktičan način može podržati evropski put Srbije.

"Vidimo kako pregovori Srbije postaju sve dinamičniji, otvoreno je osam poglavlja, četiri od decembra, rekao bih da ostavrujemo napredak", rekao je Ditman, ali je napomenuo da je od broja otvorenih poglavlja vaznija modernizacija društva, koju Srbija sprovodi zbog sebe.

"Vladavina prava je u srži toga", rekao je nemački ambasador i dodao da je Srbija tu već preduzela određene korake, poput efikasnosti pravosuđa, smanjenja broja zastarleih predmeta, ali postoje i važne reforme koje tek treba sprovesti.

On je istakao značaj jačanja nezavisnog sudstva, pravosudnog veća, tužilaštva, a treba, kaže, intenzivirati aktivnosti i u borbi protiv korpucije, jačanje Agencije za borbu protiv korupcije, jačanje slobode medija…

Kako je rekao, puno toga je učinjeno, ali predstoji još posla.

Ditman je poručio da će Nemačka nastaviti da podržava reformske procese u Srbiji, a podsetio je i da je za to važan srpski parlament i organizacije civilnog društva koje učestvuju u radu nacionalnog konventa.

"To je sveobuhavatn proces. Drago mi je što smo udruzili snage da strateski cilj Srbije postane stvarnost, a to članstvo u EU", rekao je Ditman.

Pregovori o pristupanju Srbije EU započeli su 2014. godine na prvom sastanku Međuvladine konferencije, kada je utvrđen pregovarački okvir na osnovu koga će se voditi pregovori o pristupanju.

Srbija je od tada otvorila pregovore u osam pregovaračkih poglavlja, dok je privremeno zatvorila dva poglavlja. Pored poglavlja 23 i 24 koja se odnose na vladavinu prava i poglavlja 35 koje prati dijalog o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, otvoreno je poglavlje 32 -finansijska kontrola, poglavlje 5 - javne nabavke i poglavlje 20 - preduzetništvo i industrijska politika, a privremeno su zatvorena poglavlja 25 - nauka i istraživanje i 26 - obrazovanje i kultura.

U narednom peridu očekuje se otvaranje novih poglavlja, a Srbija je spremna da otvori poglavlja 7 - intelektualna svojina, 29 - Carinska unija i 30 - ekonomski odnosi sa inostranstvom za koja su usvojene pregovaračke pozicije i poslate EU na dalje odlučivanje.

Na sednici vlade 19. maja utvrđene su i pregovaračke pozicije za poglavlje 6 - pravo privrednih društava i poglavlje 33 - finansijska i budžetska pitanja.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Povezane vesti

Benedikt: EU želi da radi sa Srbijom

Izvor: Beta Video, 25.Maj.2017

BEOGRAD - Vršilac dužnost šefa Delegacije EU u Srbiji Oskar Benedikt ohrabrio je nastavak reformi, posebno u oblasti jačanja vladavine prava i nezavisnosti institucija, jer će to biti, kako je rekao, odlučujuće za napredak u pregovorima. ``Proces pristupnih pregovora znači reforme, ne za elitu,...

Kliknite na sliku da bi video krenuo.

Realizovano uz pomoć www.beta-video.tv

Nastavak na Beta Video...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.