NATO
NATO

Nato ili severno atlantski savez je međunarodna odbrambeno-bezbednosna organizacija osnovana 4. aprila 1949. godine u Vašingtonu. Službeni jezici u Nato sedištu su: engleski i francuski. Glavna odredba ugovora između država članica je tačka V koja glasi da se članice slažu da se oružani napad protiv jedne ili više članica u Evropi ili severnoj Americi smatra napadom na sve članice.

Osnivači države su: Belgija, Island, Norveška, Kanada, Italija, Portugal, Danska, Luksemburg, Ujedinjeno kraljevstvo, Francuska, Holandija, SAD. Države koje su pristupile u Nato tokom Hladnog rata su: Grčka, Turska, Zapadna Nemačka, Španija. Države bivšeg Istočnog bloka koje su pristupile u Nato posle Hladnog rata su: Češka republika, Estonija, Slovenija, Poljska, Letonija, Slovačka, Mađarska, Litvanija, Albanija, Bugarska, Rumunija, Hrvatska. Centralni štab se nalazi u Briselu.
Pored zemalja 28 članica 22 članice učestvuju u Nato partnerstvu za mir, sa 15 drugih zemalja uključenih u programe raznih dijaloga. Vojni troškovi svih nato članica iznose oko 70% ukupnih troškova odbrane. Nato ima širok spektar delovanja a jedan od njih je i učešće u mirovnim operacijama.

Nato u misijama učestvuje od devedesetih godina, danas nato deluje na tri kontinenta učestvujući u mirovnim misijama. Nato pakt je pod dirigencijom Velike Britanije i SAD imao niz zločinačkih akcija gde su njihove oružane snage bez odobrenja Generalne skupštine ujedinjenih nacija delovale. Misli se na: Srpsku Krajinu u dva navrata prvi put 1994. godine kada su bombardovali aerodrom Udbina u Lici, a drugi put 3. i 4. avgusta 1995. godine kada su bombardovali vojne i civilne ciljeve što je bio uvod u Oluju i etničko čišćenje srpskog naroda u Kninskoj Krajini, najveći pogrom nakon drugog svetskog rata. Republiku Srpsku kada su za 22 dana 1995. godine bombardovali srpski entitet u BiH. Cilj zločinačke akcije bio je pritisak na vođe bosanskih Srba, da pristanu na potpisivanje Dejtonskog sporazuma.

SR Jugoslaviju kada su za 78 dana od 24. marta do 10. juna 1999. godine napravili nesagledive posledice uništavajući brojne civilne objekte, škole, mostove, crkve, bolnice. Na Kosovu i Metohiji su bacili osiromašeni uranijum i raselili su narod. Cilj napada bio je zauzimanje velikih rudnih bogatstava i zauzimanje geostrateških pozicija koje se nalaze u južnoj srpskoj pokrajini. Avganistan kada su snage za 62 dana, 2001. godine vazdušnim desantom upali u ovu državu i tom prilikom ubacili svoje vojnike.

Po invaziji je započeo višegodišnji sukob okupacionih snago nato sa narodom Avganistana, koji je trajao 15 godina. Nato je želeo samo da se domogne nafte jer je zemlja bila puna sa nalazištima nafte. Libiju, država u severnim delovima Afrike, bombardovali su 222 dana 2011. godine, želeći da svrgnu sa vlasti predsednika Moamera Gadafija vođu libijske revolucije 1969. godine i otmu velika nalazišta nafte i postrojenja za crpljenje iste.

Danas je mnogo ljudi u svetu protiv ove organizacije, mnogo je protesta u to ime u nameri da se ukine ova organizacija i da svaka država članica nato vrati vojnike u svoje države.


Stranica: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
TAČI UBIJAO SRBE DA BI PRODAVAO NJIHOVE ORGANE?! Razotkrivena tajna britanska dokumenta: Tzv. Kosovo kao evropska Kolumbija

TAČI UBIJAO SRBE DA BI PRODAVAO NJIHOVE ORGANE?! Razotkrivena tajna britanska dokumenta: Tzv. Kosovo kao "evropska Kolumbija"

Na današnji dan pre dvadeset pet godina NATO je bombardovao glavni crnogorski aerodrom, a u napadima koji su trajali 24 sata poginula je 61-godišnja žena Paska Junčaj, a tri osobe su povređene.

Izvor: SrbijaDanas.com, 29.Apr.2024, 19:26

Detaljnije >>

Mekarti: Prorusko raspoloženje u Srbiji izazov za cijeli region, brine pad podrške za NATO u Crnoj Gori

Mekarti: Prorusko raspoloženje u Srbiji izazov za cijeli region, brine pad podrške za NATO u Crnoj Gori

Vašington — U većini zemalja na Zapadnom Balkanu i dalje postoji snažna prozapadna orijentacija, dok se u Srbiji bilježi suprotan trend - raste prorusko raspoloženje, a pada podrška članstvu u Evropskoj uniji, rekao je u intervjuu za Glas Amerike Pol Mekarti, regionalni direktor za Evropu u Međunarodnom republikanskom institutu, povodom novog istraživanja u regionu koje je za tu američku nevladinu organizaciju uradio Ipsos. Prema istraživanju, u Srbiji, na uzorku od 1.238 punoljetnih...

Izvor: VOA, 29.Apr.2024, 18:53

Detaljnije >>

„Srbija Rafale može da očekuje tek za 11 godina“: Hrvatski Index analizira da li Zagreb i Beograd ulaze u trku za naoružanjem

Dolaskom prvih šest Rafala na Pleso, otvorena je nova faza razvoja, ne samo Hrvatskog ratnog vazduhoplovstva, već i Oružanih snaga Hrvatske. Konačno, učinjen je odlučujući...

Izvor: Danas, 29.Apr.2024, 17:04

Detaljnije >>

Šef NATO-a kritikovao države jer nisu blagovremeno poslale pomoć Ukrajini

Države NATO-a nisu blagovremeno dostavile Ukrajini ono što su obećale - rekao je danas generalni sekretar Alijanse Jens Stoltenberg koji je došao u nenajavljenu posetu Kijevu.

Izvor: NoviMagazin.rs, 29.Apr.2024, 16:40

Detaljnije >>

SIJEV DOLAZAK U SRBIJU BODE OČI NATO PAKTU! Evo zašto je ovo VEOMA ZNAČAJNA poseta

SIJEV DOLAZAK U SRBIJU BODE OČI NATO PAKTU! Evo zašto je ovo VEOMA ZNAČAJNA poseta

"Nismo zaboravili dug u krvi koji NATO duguje kineskom narodu zbog bombardovanja kineske ambasade u Jugoslaviji", izjavila je prošle...

Izvor: SrbijaDanas.com, 29.Apr.2024, 15:36

Detaljnije >>

"UKRAJINA I DALJE MOŽE DA POBEDI" Stoltenberg u iznenadnoj poseti Kijevu: Nismo ispunili obećano, oružje će stići

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je danas, tokom nenajavljene posete Ukrajini, da zemlje članice tog saveza u poslednjim...

Izvor: Blic, 29.Apr.2024, 15:04

Detaljnije >>

OVO JE MIHAILO KOJI JE U NIŠU NEUTRALISAO NATO BOMBU SA 430 KG EKSPLOZIVA "Nisam sujeveran, ali uvek ovako pripremam teren"

Ako igde postoji "vaga" za merenje snage ljudskog duha, koliko li bi na njenoj skali težila ona koju ima...

Izvor: Blic, 29.Apr.2024, 14:27

Detaljnije >>