Grčka
Grčka

Grčka je Helenska republika država na krajnjem jugoistoku Evrope na jugu Balkanskog poluostrva.
Smeštena je na raskršću između Evrope, Bliskog istoka, i severne Afrike, između Egejskog mora na istoku, Jonskog mora na zapadu, i Sredozemnog mora na jugu.
Graniči se sa Albanijom, Republikom Makedonijom, Bugarskom i Turskom.

Najveća je država na Balkanu, Grčka obuhvata preko 1400. ostrva od kojih su najznačajnija Krit, Rodos, i Krf. Prema podacima Grčka ima preko 11 miliona stanovnika a pola stanovništva živi u Atini, Solunu i Patri. Veći gradovi su Iraklion, Volos, Larisa i Rodos. Oko 95% građana su Grci, a najbrojnija nacionalna manjina su Albanci sa oko 4% stanovnika. Službeni jezik je grčki, a dominira pravoslavno hrišćanstvo. Istorija grčke države vuče korene iz Antičke Grčke a sama Grčka smatra se i kolevkom moderne evropske civilizacije. Grčka je domovina savremene demokratije, Olimpijskih igara, evropske književnosti, političkih nauka, filozofije.

Na Uneskovoj listi nalazi se 17. lokaliteta širom grčke svetske baštine. Moderna Grčka nastala je 1830. godine nakon pobede u ratu za nezavisnost protiv Osmanskog carstva. Grčka je članica mnogih političkih međunarodnih, ekonomskih, i vojnih organizacija, među osnivačima je OUN ujedinjenih nacija, deo je NATO pakta, deo je Evropske unije i Evrozone. Grčka se ubraja u visokorazvijene države sa visokim životnim standardom. Grčka ima mediteransku klimu, sa blagim zimama i suvim letima.

Najstariji dokaz ljudskog prisustva na Balkanu datiran u 270.000 pre nove ere u pećini Petralona u severnoj grčkoj pokrajini Makedoniji su najstariji u Evropi za nekoliko vekova, početak evropske istorije počinje dolaskom Grka. Moderna Grčka je nastala sa odbacivanjem turskog ropstva. Zemlja je postala priznata u svetu kao nezavisna država a od 1830. godine prva monarhija je uspostavljena.
Grčka je imala pobede i poraze, kraljevina je bila sve do 1973. godine kada je proglašena republika čiji je prvi predsednik bio Jorgos Papadopulos. Za Grke porodica, religija, tradicija i obrazovanje, predstavljaju glavne vrednosti. Grčka ima jednu od najboljih kuhinja u svetu, maslinovo ulje je obavezno, dok su baklave i voće sastavni deo obroka.
Grčku mnogi nazivaju kolevkom moderne civilizacije, zemlja je vina i maslina, zemlja sportskih igara, zemlja tri hiljade ostrva, predivnih plaža, zemlja Zevsa, Apolona, Posejdona, Afrodite, zemlja Platona, Sokrata, Aristotela, jednom rečju Grčka je majka sveta.

Zbog prirodnih lepota, mediteranske klime, neprocenjivog kulturnog i istorijskog blaga, postojbina je najstarijih civilizacija koje su svetu podarile demokratiju, razvile medicinu, politiku, psihologiju, filozofiju, matematiku i fiziku. Većina svetskih reči i izraza bazira se na grčkom jeziku. Grčka je najstarija država starog kontinenta i predstavlja horizont evropske kulture i civilizacije. Ljudi su vedri, srdačni, i gostoprimljivi. Grčka dela napisana još pre nove ere i dalje se čitaju, a grčke drame se izvode širom sveta.

Tradicionalni ples Grčke je sirtaki, a instrument buzuki, kada je reč o hrani Grci su poznati po specijalitetu Giros komadi mesa u hlebu, a obavezna je i njihova rakija uzo i metaksa, kao i grčki vinjak. Atina je glavni grad Grčke jedan je od najlepših na svetu, Akropolj je grad na vrhu koji je od starina bio središte i centar Atine. Grčka je prelepa zemlja i svake godine je sve popularnija i posećenija.


Stranica: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

VELIKO IZNENAĐENJE U MADRIDU: Cicipas ispao od 118. na svetu

Grčki teniser Stefanos Cicipas eliminisan je u drugom kolu Mastersa u Madridu.

Izvor: SrbijaDanas.com, 27.Apr.2024, 13:17

Detaljnije >>

Grčka uvodi šestodnevnu radnju nedelju, Čile je skraćuje sa 45 na 40 sati

U Grčkoj se od jula uvodi šestodnevna radna nedelja, dok je Čile počeo postepeno da skraćuje radnu nedelju sa sadašnjih 45 na 40 sati.

Izvor: Blic, 27.Apr.2024, 13:17

Detaljnije >>

Grčka uvodi šestodnevnu radnu sedmicu

Grčka u junu uvodi šestodnevnu radnu sedmicu, a ova obaveza će se odnositi na državne službe, banke, komunalne i druge kompanije i organizacije.

Izvor: Nezavisne Novine, 27.Apr.2024, 12:04

Detaljnije >>

BOJANA SA DECOM IZNENADILA NIKOLU Cela porodica na okupu, pevač ne skida osmeh sa lica: "Kad na putu sretneš nekoga"

Nikola Rokvić pre šest dana je krenuo pešaka na put dug 1.060 km, do manastira Nektarija Eginskog, u Grčkoj, a na tom putu će...

Izvor: Blic, 27.Apr.2024, 11:42

Detaljnije >>

Za dečju radost: Nikola Rokvić čestitao praznik i otkrio da je prikupljeno više od PET miliona za šest dana! (VIDEO)

Za dečju radost: Nikola Rokvić čestitao praznik i otkrio da je prikupljeno više od PET miliona za šest dana! (VIDEO)

Nikola Rokvić, pre šest dana započeo je svoju humanitarnu misiju za decu. Naime, on je odlučio da pešači do Grčke, kako bi prikupio novac za pedijatrisku onkologiju preko svoje Fondacije "Porodica".. Popularni pevač krenuo je peške do čuvenog manastira Svetog Nektarija Eginskog na Enginu, a u svojoj humanitarnoj misiji preći će čak 1.060 kilometara. Svakodnevno svoje obožavaoce obaveštava o pređenim kilometrima i cifri novca koja je prikupljena do tog dana....

Izvor: Svet plus, 27.Apr.2024, 10:40

Detaljnije >>

(VIDEO) ZA JEDAN DAN CIFRA NEVEROVATNO SKOČILA Evo koliko je novca Nikola Rokvić skupio za samo šest dana hodočašća

Danas je šesti dan otkako je Nikola Rokvić krenuo pešaka na put dug 1.060 km, do manastira Nektarija Eginskog, u Grčkoj, a na tom putu...

Izvor: Blic, 27.Apr.2024, 10:08

Detaljnije >>

Nikola Rokvić otkrio koliko je para prikupljeno za pet dana, pa zapevao: „Radujmo se!“

M. K. Cifra je za aplauz Pre pet dana, 21. aprila ispred Hrama Svetog Save, pevač Nikola Rokvić pozdravio se sa najmilijima, pomolio se, i krenuo pešaka na put dug 1.060 km, do manastira Nektarija Eginskog, u Grčkoj. Putem mreža Rokvić se svakodnevno oglašava, a sada je otkrio da je sakupljeno četiri miliona dinara, za pomoć dečijoj onkologiji. – Pomaže Bog dragi ljudi. Evo,...

Izvor: Piplmetar.rs, 27.Apr.2024, 01:30

Detaljnije >>