
Više tužilaštvo u Beogradu je podiglo optužnicu protiv Svetlane Cece Ražnatović tereteći je za nezakonitu prodaju deset fudbalera Ofk Obilić i posedovanje veće količine pištolja bez dozvole.
Arkanovoj udovici se stavlja na teret optužnica i zloupotreba položaja u produženom trajanju i posedovanje oružja, dok se njena sestra Lidija tereti za zloupotrebu u produženom trajanju.
Binić se tereti za zloupotrebu položaja, a Dimitrijević za pomaganje i saučesništvo. Ražnatovićeva i njena sestra su optužene da su od prodaje fudbalera nezakonito pribavili imovinsku korist od avgusta 2000. do maja 2003. godine. U tom periodu je nestalo 4.100.000 nemačkih maraka i 3.480.000 dolara. Lidija Veličković se tereti da je po nalogu sestre otvorila privatne račune u jednoj beogradskoj banci, kao i bankama u Skoplju, Kipru, i u Segedinu sa kojih je podizan novac od prodaje fudbalera.
Svetlana Ražnatović se branila tokom istrage da je odluke o klubu do svoje smrti 15. januara 2000. godine donosio njen suprug Željko Ražnatović Arkan i da je konsultacije vršio sa Stanislavom Čočorovski. Međutim ona se tereti i za transfere posle njegove smrti. Za oružije koje je pronađeno u vili pored Zvezdinog stadiona u kojoj je Svetlana živela sedam godina, izjavila je da njen suprug nije dozvoljavao da ulazi u te prostorije pored bazena, i da je posle njegove smrti izgubljen ključ, pa nije znala šta se tu nalazi.
Više tužilaštvo u Beogradu je podiglo optužnicu protiv ove pevačice jer je kao direktor Fudbalskog kluba Obilić zloupotrebila položaj prilikom prodaje više fudbalera ovog kluba. Pored svega toga optužnica je tereti za nedozvoljeno posedovanje pištolja i oružja, sedam pištolja, tri revolvera, i jednog prepravljenog signalnog pištolja, koji su pronađeni u njenoj kući u ulici Ljutice Bogdana. Postupak protiv Svetlane Ražnatović započeo je još tokom akcije Sablja marta 2003. godine, zbog sumnje da je u svojoj kući posle ubistva premijera Zorana Đinđića skrivala vođe zemunskog klana i pokrivala njihova dela, u pritvoru centralnog zatvora provela je četiri meseca, posle čega je puštena da se brani sa slobode.
Pošto za ove tvrdnje nije bilo dokaza tužilaštvo je odustalo od najtežih sumnji, ali je zato podnet zahtev za novo krivično delo i to zbog navodnih melverzacija prilikom zloupotrebe položaja u Ofk Obilić. Optužnica je podignuta pošto je tužilaštvo tokom proteklih godina tri puta tražilo proširenje istrage i pet puta dopunu pošto je saslušano u sudu trideset svedoka.
Poslednje proširenje je za malverzaciju osumnjičilo i Dragišu Binića i Jovana Dimitrijevića. Postupak je zatražen protiv njih posle detaljne analize prikupljenih dokaza, što je prema stavu tužilaštva bilo neophodno kako bi se kompletirala i zaokružila istraga. Ceca je od početka vođenja postupka tvrdila da nikada nije vršila nezakonite radnje u Obiliću. Negirala je da ima bilo kakve veze sa oružjem koje je bilo pronađeno kod nje. Krivicu su negirali i ostali optuženi. Arkanova udovica je bila kod istražnog sudije kako bi se suočila sa Dimitrijevićem protiv koga je vođena istraga, kao i protiv Binića, Dimitrijević je u svoju odbranu naveo da je na nalog Svetlane otvorio privatni račun u Eksim banci, koji nije služio za uplate od prodaje fudbalera. Na taj račun jedna grčka medijska kuća uplatila je 250.000 maraka za prenos utakmica Obilića tokom 2000. godine.
Ražnatovićeva je to potvrdila kada se našla ponovo pred istražnim sudijom. Tokom vođenja istrage u Viši sud je stigla obimna dokumentacija iz inostranstva vezana za sporne transfere. Svi papiri stigli su iz Rusije, Bugarske, Austrije, Turske, Francuske, a poslednji u decembru 2009. godine iz Grčke. Pored toga je prikupljena i dokumentacija iz Fudbalskog saveza Srbije i Beograda, kao i originalni ugovori koje su igrači potpisivali prilikom prelaska iz Obilića u strane klubove. Tužilaštvo je zatražilo da se analizira već obavljeno knjigovodstveno veštačenje dokumentacije koja je stigla iz inostranstva.
Analiza je bila neophodna da bi se prikupila stručna mišljenja o svim transferima i fudbalerima, prvenstveno Nikole Lazetića u turski Fenerbahče. Prema mišljenju tužilaštva tokom istrage je urađeno mnogo i prikupljeni su dokazi. Sporazumom koji je Svetlana Ražnatović sklopila sa tužilaštvom o priznanju krivice u vezi sa situacijom u klubu Ofk Obilić, protiv nje je opet podignuta optužnica kasnije zbog nasilničkog ponašanja. Svetlana Ražnatović je državi platila milion i po evra zbog oštećenja, i dobila je osam meseci kućnog pritvora s narukvicom za elektronsko praćenje. 2011. godine Ceca je nosila nanogicu sa elektronskim nadzorom i odslužila je kaznu od osam meseci.
Ona se nagodila sa tužilaštvom i priznala je da je protivpravno prisvajala novac od transfera fudbalera Ofk Obilić, a u kaznu joj je uračunato i vreme provedeno u pritvoru u vreme trajanje akcije Sablja osam godina ranije.
Ceca je negirala optužnice i bilo kakvu umešanost u dela koja joj se pripisuju svih ovih godina.
Ceci i Šariću suđenje ove nedelje
Beograd -- Svetlana Ražnjatović i njen zet trebalo bi sutra da se pojave na sudu. Suđenje optuženim za šverc kokaina, na čelu sa Darkom Šarićem, nastavlja se u utorak. Sudjenje folk pevačici i njenom zetu Predragu Ocokoljiću, zbog optužbi za nasilničko ponašanje prema direktoru FK "Mladi proleter" Aleksandru Olareviću 2007. godine, trebalo bi da iz trećeg pokušaja počne sutra. Prethodno sudjenje je 24. novembra odloženo na molbu Ocokoljića kome je tek tog...
Izvor: B92, 25.Dec.2011, 14:35