Vlast koči one koji je kontrolišu

Izvor: B92, 30.Jan.2012, 23:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Vlast koči one koji je kontrolišu

Beograd -- Nezavisne institucije u Srbiji polako gube svoju svrhu, jer njihovi rezultati isuviše zavise od države i pravosuđa, pišu "Novosti".

Pet regulatornih tela u Srbiji nisu ostvarila svrhu svog postojanja, jer ih država koči, piše ovaj list.

Odgovor na pritužbe zavisi od volje institucija da ih procesuiraju.

Prema istraživanju ”Novosti”, mnogo više je postupaka koje oni pokreću da bi zaštitili građane, budžet, javnost rada, politički >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << sistem, nego što institucije i sudovi uspevaju ili hoće da procesuiraju i reše.

Ilustracije radi, ombudsman Saša Janković prošle godine je imao više od 3.600 pritužbi građana, a nešto više od dve hiljade slučajeva je okončano. U njegovoj kancelariji su nam dali i podatak da je od 206 preporuka za zaštitu građana, u život sprovedeno 105.

Zaštitnik građana je podneo i 30 zakonskih inicijativa tokom prošle godine, ali nijedna nije prihvaćena - prenose iz ombudsmanove kancelarije, koja ima ovogodišnji budžet od skoro 163 miliona dinara.

Agencija za borbu protiv korupcije tokom prošle godine podnela je dve krivične prijave i 16 predloga za pokretenje prekršajnog postupka. Konačni rezultat toga je samo jedna okrivljujuća presuda, dok je jedan slučaj posle mnogobrojnih prebacivanja nadležnosti zastareo. - Što je bilo do nas, mi smo uradili, ali je problem to što i pored naših predloga nekad tužalištvo ne reaguje. Tako imamo situaciju da, iako smo skrenuli pažnju, neki slučajevi iz 2010. godine i dalje nisu procesuirani - kaže nam Aleksandra Kostić iz Agencije, čiji je ovogodišnji budžet oko 180 miliona dinara

Nevena Petrušić, poverenik za ravnopravnost, iznosi, za ”Novosti”, da je njena institucija tokom prošle godine dobila 345 pritužbi protiv organa vlasti (42 odsto), poslodavaca (20 odsto), pojedinaca (14 odsto) i ostalih ustanova (24 odsto).

"Najviše pritužbi, oko 40 odsto je po osnovu nacionalne pripadnosti, a po osam odsto je po osnovu invaliditeta i pola. Podneli smo tri tužbe nadležnim sudovima, a u jednom slučaju je doneta pravosnažna presuda. Doneli smo ukupno 53 mišljenja sa preporukom na konkretne pritužbe," navodi podatke Petrušićeva, koja ima ovogodišnji budžet od skoro 90 miliona dinara.

Radoslav Sretenović, koji vodi Državnu revizorsku instituciju, krajem prošle godine objavio je izveštaje o kontroli trošenja državnog novca u 2010. godini. Na osnovu tih podataka DRI, čiji je budžet oko 440 miliona dinara, podneto je 18 zahteva za prekršajni postupak i tri krivične prijave.

"Nijedna prijava zasad nije odbačena. Doneto je šest pravosnažnih presuda, od toga su pet osuđujuće, a jedna oslobađajuća, na koju je DRI uložio žalbu za zaštitu zakonitosti i to je već pred Apelacionim sudom," kaže Sretenović, koji se sudi i sa ministrima i njihovim državnim sekretarima.

Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić, koji ima budžet od oko 141 milion dinara, kaže nam da je procenat uspešnosti za ”oslobađanje” informacija oko 90 odsto:

"Ta brojka je zadovoljavajuća, ali je problem to što u preostalih deset odsto slučajeva Vlada Srbije nije reagovala uprkos našim zahtevima da se pojedini dokumenti otvore," ukazuje Šabić, koji se žali i na to da za mnoge njegove zakonske predloge vlast nema sluha.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Vlast kontroliše nezavisne institucije

Izvor: NoviMagazin.rs, 31.Jan.2012, 00:09

Nezavisne institucije u Srbiji polako gube svoju svrhu, jer njihovi rezultati suviše zavise od države i pravosuđa.

Nastavak na NoviMagazin.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.