
Izvor: RTS, 25.Okt.2011, 10:51 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kazan u dvanaest i pet
U Centralnoj Srbiji 12 odsto stanovnika živi ispod granice apsolutnog siromaštva. U Kruševcu se dnevno podeli 600 obroka, a trećina korisnika narodne kuhinje su deca.
Prema podacima Ministarstva za rad i socijalnu politiku, svaki deseti građanin Srbije živi sa manje od 8.544 dinara mesečno.
Najviše je ugroženo stanovništvo centralne Srbije, jer čak 12% stanovništva na tom području živi ispod linije apsolutnog siromaštva.
Situacija je teška i >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << u Kruševcu u kojem su primanja ispod republičkog proseka, broj nezaposlenih veliki, a od nekada moćne privrede malo šta je ostalo.
Zahvaljujući Crvenom krstu koji brine o radu narodne kuhinje, problem najugroženijih kategorija stanovništva u ovom gradu je donekle ublažen.
Svakoga dana, tačno u podne, pred vratima Prve mesne zajednice u Kruševcu okupljaju se žene, deca, starci, ali i oni koji to još, bar po godinama, nisu a koje je život gurnuo na dno socijalne lestvice. Iako radno sposobni, oni su nemoćni da sebi i svojim porodicama obezbede pristojan život.
Miloš Dobreva je "raseljeno lice", sa Kosova, iz Prištine. Korisnik je narodne kuhinje poslednjih 4-5 godina:
"Meni ovo znači dosta, jer imam 12 članova porodice. Ne radi niko, zato nam ova pomoć znači, ne malo već zaista mnogo."
Iako mu sleduju samo četiri obroka, Dobreva kaže da je i time zadovoljan: "Borimo se da preživimo. Cepamo drva, kopamo... Ja sam 64. godište, ali čini mi se kao da imam trista godina... Ipak, znam da može da bude i mnogo gore."
Sa posudama u rukama, strpljivo čekaju dnevno sledovanje - polovinu hleba i kutlaču tople, pirinčane čorbe.
"Samo da ne umrem od gladi"
Za neke od njih to je jedini obrok koji će tog dana pojesti.
"Imam dva sina, ali i oni jedva za sebe da imaju", objašnjava Zorica Jetrenić. "Zato dolazim ovde, da njih ne opterećujem. Nije loša hrana. Bitno mi je da ima da se jede, da ne umrem od gladi."
U sličnoj situaciji je i Velimir Todorović, koji živi sa sinom i snahom: "Oni ne rade. Teško nam je. Hrana je dobra, uvek ima kuvano. Ja sam u invalidskoj penziji i primam samo 8.000 dinara mesečno. Dok platim sve dažbine ne ostane ni za ‘leba."
Dopremljeni obroci podeljeni su brzo. Suvišnog zadržavanja pred vratima nije bilo. Odlazi se žurno zbog radoznalih pogleda prolaznika, zbog naše kamere, ali i zbog osećaja gorčine, tuge i nemoći da se životne nedaće pobede, bar u ovom trenutku.
Narodna kuhinja u Kruševcu radi već deset godina. Prema rečima Milomira Petronijevića, sekretara Crvenog krsta u Kruševcu, na četiri punkta u gradu svakodnevno se podeli 600 obroka:
"To, za sada, zadovoljava potrebe grada i bliže okoline. Rad narodne kuhinje se sa 10-13 miliona dinara godišnje finansira iz budžeta grada Kruševca i donacija Crvenog krsta Srbije, Ministarstva za rad i socijalnu politiku i Ministarstva za lokalnu upravu."
Među korisnicima kuhinje su pojedinci ali i čitave porodice, ljudi koji nisu sposobni za privređivanje ili koji su sticajem nekih okolnosti dovedeni u situaciju da ne mogu sebi da obezbede nijedan obrok dnevno.
Poražava podatak da trećinu korisnika narodne kuhinje u Kruševcu čine deca, ali i da je situacija na seoskom području znatno teža.
Na teritoriji grada Kruševca postoji 101 naseljeno mesto, i u svakom živi bar jedno socijalno ugroženo lice ili porodica kojima je pomoć neophodna.
Uslova za rad narodnih kuhinja na selu, za sada, nema pa se u Crvenom krstu Kruševca, u saradnji sa Gradskom upravom, trude da za seoska područja povremeno pripreme prehrambeno-higijenske pakete socijalne pomoći.
Pogledaj vesti o: Kruševac
Kazan u dvanaest i pet
Izvor: Rasina.net, 25.Okt.2011
Prema podacima Ministarstva za rad i socijalnu politiku, svaki deseti građanin Srbije živi sa manje od 8.544 dinara mesečno. U Kruševcu se dnevno podeli 600 obroka, a trećina korisnika narodne kuhinje su deca.