Izvor: S media, 27.Jun.2010, 18:09 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Prva pametna bolnica
Novi Sad je dobio novi urgentni centar, opremljen najsavremenijim medicinskim aparatima koji u ovom trenutku postoje u svetu. Uloženo 3,7 milijardi dinara.
U Novom Sadu juče je svečano otvoren novi urgentni centar u Kliničkom centru Vojvodine, a prve pacijente primaće od sredine jula. To je prva pametna bolnica u Srbiji, koja ima operacione sale poput onih u Evropi i Americi i u potpunosti je kompjuterizovana.
U izgradnju je Vlada Vojvodine uložila 3,7 milijardi >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << dinara. Ključ Urgentnog centra, u vidu kartice sa posebnim kodom, direktoru KCV-a Draganu Draškoviću uručio je vojvođanski premijer Bojan Pajtić.
- Kada smo pre tri godine odlučili da izgradimo novi urgentni centar i da investiramo 3,7 milijardi dinara vodile su nas dve maksime. Prva je da se u Vojvodini niko ne sme plašiti bolesti i nemogućnosti lečenja, a druga je da smo previše siromašni da bismo kupovali jeftine stvari. Tada smo doneli odluku, a danas imamo završen Urgentni centar, koji je jedan od najmodernijih na svetu - rekao je Pajtić.
On je kazao da se u njemu nalazi najsavremenija oprema koja se u svetu mogla nabaviti.
Testiranje opreme
Direktor Kliničkog centra Dragan Drašković rekao je da će u novom urgentnom centru godišnje biti pregledano više od 150.000 ljudi, a na bolničkom lečenju biće zadržano više od 100.000 pacijenata. Prema njegovim rečima, narednih nekoliko nedelja medicinske ekipe će se uigravati i testirati novu opremu koja je ugrađena u Urgentnom centru, a prvi pacijenti biće primljeni sredinom jula.
- Primenjena su najmodernija arhitektonska rešenja, izgrađena je energetski efikasna i pametna zgrada i sa ponosom možemo reći da je ovo najveća investicija u vojvođanskom zdravstvu u poslednjih više od 30 godina. Da je samo ovo uradila pokrajinska vlada u ovom sazivu, to bi bilo sasvim dovoljno, jer građani Vojvodine koji se nađu u zdravstvenom problemu imaće prilike da se leče u skladu sa najvišim evropskim standardima. I, ono što je najvažnije, spasli smo stotine i hiljade života u godinama koje su pred nama - rekao je Pajtić.
Objekat je izgrađen ne 9.000 kvadratnih metara, smešten je na tri sprata i ima hirurški i nehirurški intenzivni blok i četiri operacione sale. Sve su napravljene tako da je prostor u njima sterilan sve do nivoa ispod operacionog stola, što nijedna ustanova kod nas nema. Zidovi su obloženi materijalom koji je nezapaljiv, otporan na zračenje i neće biti izvor zaraze. Zgrada u kojoj je smešten Urgentni centar potpuno je kompjuterizovana, a kontrolna soba će imati sistem koji u svakom trenutku prati kretanje pacijenata i zaposlenih u zgradi i na njenim prilazima.
U nedovršenim lamelama B i C nalaziće se stacionarni kapaciteti i jedan operacioni blok. Njima koordiniše republičko Ministarstvo zdravlja i Evropska banka za rekonstrukciju i razvoj. Zgrada u kojoj je smešten Urgentni centar potpuno je kompjuterizovana, a kontrolna soba će imati sistem koji u svakom trenutku prati kretanje pacijenata i zaposlenih u zgradi i na njenim prilazima.
Pet decenija novosadskog univerziteta
Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 28.Jun.2010, 15:21
NOVI SAD -..Svečanom akademijom u Srpskom narodnom pozorištu, Univerzitet u Novom Sadu obeležio je večeras 50 godina rada, a svečanosti su prisustvovali potpredsednik Vlade i ministar za nauku i tehnološki razvoj Božidar Đelić, predsednik pokrajinske vlade Bojan Pajtić i ministar prosvete Žarko...


















