Jasna Jovanov: Zbirka Beljanskog  opet u Beogradu

Izvor: Blic, 10.Okt.2011, 13:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Jasna Jovanov: Zbirka Beljanskog opet u Beogradu

Izložba „Kolekcija Pavla Beljanskog: ponovo u Beogradu“ biće svečano otvorena u sredu, 12. oktobra, u Velikoj galeriji Doma Vojske Srbije (Braće Jugović 19). Predstavljanjem u Beogradu, Spomen-zbirka P. B. obeležava 50 godina postojanja.

O ovom jedinstvenom kulturnom događaju razgovaramo sa Jasnom Jovanov, direktorkom Zbirke koja će sada prvi put u impozantnom obimu gostovati izvan Novog Sada. Njen segment, Memorijalna soba Pavla Beljanskog (1892-1965) približiće >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << nam, pak, privatni i javni život ovog pravnika, kolekcionara i diplomate.

Istovremeno, ova izložba predstavlja početak saradnje između Spomen-zbirke i Doma Vojske Srbije. Zauzvrat, izbor iz bogatog fonda umetnina Medija centra „Odbrana", od 19. oktobra do 20. novembra, biće izložen u novosadskoj Spomen-zbirci.

Kako je nastala Spomen-zbirka P. B.?

- Prema ugovoru o poklonu iz 1957. sa rukovodstvom AP Vojvodine, jedan od uslova za zaveštanje bila je i izgradnja zgrade za čuvanje i predstavljanje kolekcije. Tako je u centru Novog Sada, po projektu arh. Ive Kurtovića izgrađen prvi namenski muzejski prostor u Srbiji, za javnost otvoren 1961. Nabavkom dela umetnika iz kolekcije, dokumenata, ličnih predmeta, kako umetnika, tako i darodavca, stvoren je arhivski fond (koji sada dostiže 4.000 predmeta), kao i specijalizovana biblioteka.

Približite nam malo ličnost darodavca?

- Iz pisanih izvora saznajemo da su presudnu ulogu za formiranje njegovog ukusa i uopšte ljubav prema umetnosti imale dve ličnosti: njegova tetka Sofija Đukić Beljanski, supruga generala Avrama Đukića, žena u čijim su se salonima okupljali intelektualci, i slikar Marino Tartalja s kojim je bio prijatelj čitavog života. Upoznali su se kada je Tartalja u bečkom Poslanstvu Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca ponudio ambasadoru da ga portretiše. Pošto je ambasadorov portret već bio naslikao Paja Jovanović (ne zna se gde je), rečeno mu je da bi mogao uraditi lik perspektivnog poslanika Pavla Beljanskog. Tako je nastao čuveni „Mladi diplomata". Beljanski, koji je imao dve ljubavi u životu - umetnost i porodicu - nakon smrti najbližih (majke i sestre), svestan da godine odmiču, rešio je da kolekcijom sačuva porodično ime. Kolekciju je najpre pokazao u Somboru, verujem s namerom da je tu ostavi budući da je njegov prijatelj Milan Konjović tada bio direktor muzeja. Nažalost, da nečija privatna zbirka bude stalno izložena pod imenom i prezimenom darodavca - tada je bilo nezamislivo! Od 1952. do 1957. prikazao je svoju kolekciju (fragmentarno) u Muzeju grada Beograda koji je trebalo da dobije zgradu na okretnici kod Kalemegdana, a u njoj i prostor za zbirku Beljanskog. (Zgrada nikad nije podignuta.) Na sreću nas Novosađana, Stevan Doronjski, tada politički sekretar Saveza komunista Vojvodine, i Rodomir Radujkov, zadužen za kulturu Vojvodine, imali su sluha za ideju Beljanskog. Ugovor koji je Beljanski sklopio s rukovodstvo AP Vojvodine nedavno smo dobili od prijatelja kuće koji ga je kupio na novosadskom buvljaku!

Kako izgleda program proslave jubileja?

- Poseban segment izložbe u Beogradu kojom započinjemo obeležavanje jubileja namenjen je osobama sa oštećenjem vida, kojima će se, putem taktilne postavke iz umetničke zbirke, prvi put omogućiti da ostvare kontakt sa umetničkim delom. Taktilni dijagrami pripremljeni su za slike „Mrtva priroda" (1939) Jefte Perića i „Devojka sa knjigom" (1929) Jovana Bijelića. Dodatna dva dijagrama su u korelaciji sa kopijom skulpture „Nataša Bošković" (1930) vajara Sretena Stojanovića. Izložbu će pratiti i audio ture, koje je omogućio Telenor, kao partner na projektu. Filmskim projekcijama, dečjim radionicama itd., posetiocima će biti ukazano na značaj ove spomen-zbirke kao renomirane institucije kulture i jednog od vodećih centara za proučavanje likovnog stvaralaštva u Srbiji.

Zašto je odustao od stranih dela

Čudo se Beljanski nije zainteresovao za kupovinu dela stranih umetnika s obzirom na to da je kao diplomata živeo u Beču, Parizu, Rimu...?

- To je vreme kada američki istoričari umetnosti kreću u potragu za značajnim delima evropske umetnosti koja plaćaju enormnim svotama novca. Beljanski je bio svestan da do vrhunskih dela ne može da dođe, a da kupuje ono što nije najvrednije - nije hteo. Družeći se s umetnicima, Tartaljom, Kostom Hakmanom, Milom Milunovićem, shvatio je kako teško žive, s mukom dolaze do kupaca, galerija, i hteo je da im pomogne, a istovremeno da sačuva ono što je naše izvorno i tako doprinese razvoju srpskog modernizma.

Pet decenija Spomen-zbirke Pavla Beljanskog Kolekciju čini 185 slika, skulptura, crteža i tapiserija 37 umetnika, među kojima su: Nadežda Petrović, Milan Milovanović, Petar Lubarda, Sava Šumanović, Milan Konjović, Nedeljko Gvozdenović, Jovan Bijelić, Risto Stijović, Sreten Stojanović... Do sada je organizovano 85 izložbi u zemlji. Najznačanije gostovanja napolju: izložba jugoslovenskih umetnika u Muzeju Grimaldi na Azurnoj obali (1960), slika Nadežde Petrović, Nova Pinakoteka u Minhenu i Milana Konjovića u Gran Paleu u Parizu (1985), „Mladi diplomata" je izlagan u Zagrebu i Splitu 2003. Čuvena „Velika Iza" Vlaha Bukovca 2009. u Hagu, a 2010. u Zagrebu. Priređeno 11 studentskih izložbi i više od 30 dečjih radova. Od 2000. objavljeno 60 monografija i kataloga, a ukupno 80. Za 50 godina - 500.000 posetilaca, među njima: Josip i Jovanka Broz, Adolfo Lopez Mateos, princ Čarls, princ Norodom Sihanuk, filozof Žan Kasu, japanski ambasador Tošio Cunozaki, princeza Beatrise, Vilijam Fulbrajt, car Haile Selasije, Spiros Kiprijanu, Vladimir Karađorđević... Nagrade: IKOM-a Srbije za monografiju Spomen-zbirka Pavla Beljanskog (2010), i dr Jasni Jovanov u kategoriji kustos godine za izložbu „Danica Jovanović: strasno zaljubljena u slikarstvo" (2008), „Mihajlo Valtrović" za izuzetna programska ostvarenja u 2004...

Povezane vesti: Izložba povodom 100 godina od rođenja Bore Baruha Slike Ljupča Samardžiskog u Atrijumu Slike Željka Kipkea u Galeriji "73" Izložba radova 20 mladih fotografa u KC "Grad" Otvoren Čukarički salon

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Predstavnici srpske moderne u Domu vojske

Izvor: Danas, 10.Okt.2011

Dosad najveći broj dela iz Kolekcije Pavla Beljanskog biće predstavljen u Beogradu na izložbi u Velikoj galeriji Doma vojske Srbije, koja se otvara 12. oktobra u 19 sati i traje do 26. novembra, najavljeno je na jučerašnjoj konferenciji za novinare.

Nastavak na Danas...

Kolekcija Pavla Beljanskog ponovo u Beogradu

Izvor: Radio 021, 11.Okt.2011, 02:58

„Kolekcija Pavla Beljanskog: ponovo u Beogradu” naziv je izložbe kojom će ova čuvena novosadska zbirka obeležiti 50 godina postojanja.

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.