Bez podrške države cvećari ne mogu da održe proizvodnju

Izvor: RTS, 28.Apr.2016, 19:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Bez podrške države cvećari ne mogu da održe proizvodnju

U Srbiji se tačno zna koliko ljudi se bavi proizvodnjom rezanog i saksijskog cveća, a samo na teritoriji Kragujevca je više od stotinu proizvođača. Saksijsko cveće najviše se izvozi u Rusiju, Belorusiju i Kazahstan, mada bi, smatraju i u Ministarstvu poljoprivrede, izvoz trebalo da bude znatno veći. Veliki proizvođači cveća upozoravaju da bez veće podrške države ne mogu da održe proizvodnju.
>> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Porodica Tošić iz Čumića, pre desetak godina podigla je prvi plastenik i krenula sa proizvodnjom cveća. Procenili su da im je to isplativije od ratarstva i stočarstva. Danas u 14 plastenika godišnje proizvedu oko pola miliona saksija baštenskog i balkonskog cveća.

"Kada smo počinjali, cena ovog rasada, čašice, bila je 20 dinara, a i sada je 20 dinara. A gde su troškovi, sve je poraslo, i cena grejanja, i radnici, i seme koje uvozimo", kaže Dragica Tošić.
Da bi ostvarili zaradu, Tošići su udvostručili proizvodnju. To znači i mnogo više posla za šestočlanu porodicu kojoj je cvećarstvo jedini izvor prihoda. Iako je cena rasada niska, ne podižu je, jer bi zbog velike konkurencije izgubili tržište.
"Svi ovi povratnici koji dolaze na selo kreću sa tom plasteničkom proizvodnjom. Sada kada izađete na pijacu, imate veliki broj proizvođača cveća i rasada", kaže Ljiljana Petričević iz Poljoprivredne stručne službe Kragujevca.
Subvencije države za plasteničku proizvodnju cveća Tošićima ne znače mnogo, jer su odavno sve nabavili. Deo profita su ulagali u novu opremu. Nisu uzimali ni kredite, jer bi kamate, kažu, pojele sve manju zaradu.
"Nama bi više značili beskamatni krediti na što duži vremenski period i subvencije države. Da nas subvencioniše malo, da osavremenimo proizvodnju, da se ne bismo mučili ovoliko", kaže Dejan Tošić.
A da li se ovogodišnja muka isplatila ili su otišli u minus, znaće kad izvedu računicu. U jedno su sigurni – ukoliko izostane veća podrška države, uzgoj cveća, koji je u svetu unosan posao, zameniće voćarstvom.
Iako ima veliki broj proizvođača, Srbija je u prošloj godini izvezla cveće u vrednosti od tri miliona dolara, dok je uvoz bio trostruko veći.
Pogledaj vesti o: Kragujevac

Nastavak na RTS...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.