Fond za HUmanitarno pravo o zahtevu Tužilaštva

Izvor: RTS, 01.Feb.2015, 16:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Fond za HUmanitarno pravo o zahtevu Tužilaštva

Fond za humanitarno pravo saopštio je da zahtev Tužilaštva za ratne zločine upućen Fondu da dostavi celokupnu dokumentaciju o slučaju Rudnica predstavlja "pokazatalj višegodišnjeg nepostupanja po dokazima o zločinima počinjenim u zoni odgovornosti 37. motorizovane brigade Vojske Jugoslavije".
"FHP ovom prilikom ukazuje na dosadašnje neprofesionalne postupke TRZ u pogledu utvrđivanja činjenica >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << o zločinima u kojima su ubijene osobe čija su tela nađena u masovnoj grobnici u Rudnici, kao i prilikom utvrđivanja osnovanosti navoda iz Dosijea 'Ljubiša Diković' objavljenog u januaru 2012. godine", stoji u saopštenju FHP, prenosi Tanjug.
Kako je navedeno u saopštenju, ova postupanja govore da se TRZ u oba slučaja rukovodilo javno izrečenim stavovima o nacionalnim interesima i očekivanjima najviših predstavnika vlasti, zanemarujući zakonsku obavezu izvođenja odgovornih pred lice pravde i zaštitu prava žrtava.
U saopštenju od osam tačaka FHP podseća da su iskopavanja u Rudnici počela još 2007. i da su prva tela pronađena 2013, a da "TRZ već u maju 2010. godine raspolaže podacima da su tela doneta iz Drenice - zone odgovornosti 37. motorizovane brigade".
"Nije poznato da li je ikada i jedan pripadnik 37. motorizovane brigade, uključujući komandanta Odeljenja za asanaciju bojišta ove brigade Radeta Krsmanovića, njegovog zamenika Hasana Ćorbića, kao i njihovog neposredno nadređenog komandanta 37. motorizovane brigade Ljubišu Dikovića, saslušan na okolnost postojanja primarnih grobnica u zoni odgovornosti ove brigade", navodi se u saopštenju.
FHP ističe da su "preko 90 odsto dokumenata na kojima je zasnovan 'Dosije Rudnica' autentični vojni i policijski dokumenti koje je država predala Međunarodnom krivičnom tribunalu za bivšu Jugoslaviju (MKSJ)", koji su lako dostupni.
Takođe, navode i da je TRZ imao "sasvim dovoljno vremena da tokom pet meseci od utvrđivanja identiteta žrtava, kroz saradnju sa Euleksom (koji inače vodi istragu o zločinima opisanim u Dosijeu 'Rudnica'), dođe do tih svedoka i sasluša ih o okolnostima ubistva i odvođenja njihovih najbližih".
"Nakon objavljivanja Dosijea 'Ljubiša Diković' u januaru 2012. godine, u kojem je FHP izneo navode i dokaze o umešanosti 37. motorizovane brigade u zločinima nad preko 400 civila kosovskih Albanaca u zoni odgovornosti 37. motorizovane brigade, TRZ je za manje od 48 sati...izdalo saopštenje u kojem je obavestilo da je proverilo navode FHP-a i 'da ne postoji bilo kakav osnov za sumnju za krivičnu odgovornost načelnika Generalštaba Vojske Srbije generala Dikovića za ratne zločine'", navodi se u saopštenju.
Argument TRZ da bi Haški tribunal pokrenuo postupak protiv generala Dikovića da postoji sumnja, FHP ocenjuje kao "neodrživ zato što je Tužilaštvo MKSJ za zločine na Kosovu procesuiralo isključivo najviše rangirane vojne i policijske oficire, a niti jednog oficira na nivou komandanta brigade".
FHP smatra da "iz sadržaja saopštenja i brzine kojom su navodno proveravani nalazi iz FHP-ovog Dosijea 'Ljubiša Diković' jasno je da TRZ nije poštovalo zakonom propisana načela rada, a posebno obavezu zaštite oštećenih (žrtava)".
"Naime, u dosijeu FHP-a su izneti navodi o devet odvojenih zločina počinjenih tokom 1998. i 1999. godine širom Kosova, u kojima je stradalo oko 400 civila. S obzirom na razmere ovih zločina, vođenje sveobuhvatne i nepristrasne istrage zahtevalo bi uzimanje izjava od većeg broja potencijalnih svedoka–očevidaca zločina", navedeno je u saopštenju.
Fond ističe da je razuman zaključak da je nepunih 48 sati krajnje nedovoljno za proveru navoda o zločinima ovih razmera.
FHP na kraju saopštenja napominje da će izjave svedoka koje su u posedu FHP-a i FHP-a Kosovo dostaviti TRZ u skladu sa pravilima FHP-a, odnosno nakon dobijene saglasnosti samih svedoka.
"FHP poziva TRZ da sprovede profesionalnu, nezavisnu i sveobuhvatnu istragu o nespornim zločinima u zoni odgovornosti 37. motorizovane brigade, kao i o skrivanju tela u masovnoj grobnici u Rudnici, u skladu sa Ustavom i zakonom, a u interesima pravde i istine", zaključuje se u saopštenju.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

FHP: Neprofesionalni postupci TRZ

Izvor: B92, 01.Feb.2015

FHP ukazuje na dosadašnje neprofesionalne postupke TRZ u pogledu utvrđivanja činjenica o zločinima u kojima su ubijene osobe čija su tela nađena u Rudnici...Fond za humanitarno pravo (FHP) saopštio je da zahtev Tužilaštva za ratne zločine (TRZ) upućen Fondu da dostavi celokupnu dokumentaciju...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.