ŠTA NAS UBIJA? Srbija lider po broju popušenih cigareta

Izvor: Blic, 06.Nov.2014, 10:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ŠTA NAS UBIJA? Srbija lider po broju popušenih cigareta

Prema podacima objavljenim u „Svetskom atlasu duvana“, Srbija ubedljivo vodi po broju popušenih cigareta tokom godine. Pušač iz Srbije godišnje potroši čak 2.861 cigaretu. Poređenje da pušimo kao Turci možemo da prepustimo istoriji jer pušači u Turskoj godišnje popuše dvaput manje, tačnije 1.399 cigareta.

Bez obzira na kampanje kojima se upozorava na štetnost pušenja, raširenost pušenja je i dalje alarmantna. U Srbiji trećina odraslog stanovništva puši, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << piše Alo.

Statistika pokazuje da duvani svaki drugi muškarac i svaka treća žena. Blizu polovine tinejdžera je do svoje 16 godine popušilo bar jednu cigaretu. Svako drugo domaćinstvo ima bar jednog člana koji puši.

- U Srbiji se dnevno popuši 73 miliona cigareta

- Građani na cigarete dnevno potroše 3,4 miliona evra

- Svakih šest sekundi umre jedna osoba zbog duvana

- Svaka popušena cigareta skraćuje život za 15 minuta

- Životni vek pušača je za 10 do 15 godina kraći u odnosu na nepušače

- Duvan ubije blizu šest miliona ljudi godišnje, od kojih su 600.000 pasivni pušači

- U duvanskom dimu postoji više od 4.000 supstanci, od kojih se za 250 zna da su opasne i više od 50 je kancerogeno

Kakva su nam pluća nacije, najbolje znaju pneumolozi. Oni upozoravaju da godišnje u Srbiji zbog pušenja umre više od 16.000 ljudi. Broj umrlih zbog pušenja je četiri puta veći u odnosu na sve druge smrtne ishode. Pušenje je vodeći uzrok smrtnih slučajeva zbog karcinoma pluća, infarkta srca i izliva krvi u mozak, malignih oboljenja drugih organa, hronične opstruktivne bolesti pluća i emfizema.

Mnogi bi želeli da prestanu, što zbog priča o štetnosti duvana, što zbog „viška“ para, ali broj pušača koji mogu spontano da ostave duvan iznosi tri odsto zbog toga što cigarete sadrže nove hemikalije koje pojačavaju zavisnost i pri pokušaju da se prekine sa pušenjem izazivaju snažne krize. Recimo, amonijak, koji se poslednjih godina dodaje u velikim količinama, odgovoran je za razvoj nikotinske zavisnosti koja se može porediti sa zavisnošću od heroina.

Još je veća zabrinutost stručnjaka za okolinu pušača ili pasivne pušače, posebno za decu. Istraživanja pokazuju da mališani u čijim se porodicama puši gotovo sigurno postaju pušači.

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Srbija na čelu globalne liste pušača

Izvor: SEEbiz.eu, 06.Nov.2014

BEOGRAD - Pušač iz Srbije godišnje potroši čak 2.861 cigaretu. Poređenje da pušimo kao Turci možemo da prepustimo istoriji jer pušači u Turskoj godišnje popuše upola manje, tačnije 1.399 cigareta.

Nastavak na SEEbiz.eu...

Srbija na čelu globalne liste pušača

Izvor: B&F Online, 06.Nov.2014

  Prema podacima objavljenim u “Svetskom atlasu duvana”, Srbija ubedljivo vodi po broju popušenih cigareta tokom godine. Pušač iz Srbije godišnje potroši čak 2.861 cigaretu. Poređenje da pušimo kao Turci možemo da prepustimo istoriji, jer pušači u Turskoj godišnje popuše upola manje,...

Nastavak na B&F Online...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.