Slab odziv za sporazumno izmirivanje dugova

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 25.Nov.2014, 13:43   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Slab odziv za sporazumno izmirivanje dugova

Samo 30 zahteva za sporazumno finansijsko restrukturiranje privrednih društava, koliko je do sada podneto, malo je u odnosu na mogućnosti koje takav model konsolidacije pruža, ocenio je danas ministar privrede Željko Sertić.

On je na konferenciji posvećenoj toj temi u Privrednoj komori Srbije rekao da je polovina zahteva do sada rešena, kao i da je formirana radna grupa koja će predložiti izmene zakona o sporazumnom finansijskom restrukturiranju kako bi ovaj model konsolidacije >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << imao širu primenu.

V.d. predsednika Privredne komore Milivoje Miletić objasnio je da glavna razlika između UPPR-a (unapred pripremljen plan reorganizacije, koji se podnosi istovremeno sa predlogom za pokretanje stečajnog postupka) i sporazumnog, odnosno dobrovoljnog finansijskog restrukturiranja u tome što je ovaj drugi model kratak, efikasan i pouzdan način za rešavanje dužničko-poverilačkih odnosa, a troškovi su pri tome minimalni.

Miletić je napomenuo i da je cilj da se sporovi između dužnika i poverilaca što manje rešavaju u sudovima a što više medijacijom.

Na veliki problem naplate potraživanja u našoj zemlji ukazao je i direktor Kancelarije Evropske banke za obnovu i razvoj u Srbiji Mateo Patrone, koji je naveo da je čak 30 odsto korporativnih kredita nenaplativo, dok je kod kredita građanima nenaplativih oko 10 odsto.

"Moramo da se fokusiramo na rešavanje problema kako bi banke oslobodile kapital. Jasno je da su podaci o nenaplativim kreditima zabrinjavajući i u smislu rasta zemlje i sposobnosti banaka da daju nove kredite firmama kako bi imale za nove investicije", rekao je Patrone.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Postoji model brži i bolji od UPPR

Izvor: B92, 25.Nov.2014

Samo 30 zahteva za sporazumno finansijsko restrukturiranje preduzeća, koliko ih je podneto, malo je u odnosu na mogućnosti koje takav model konsolidacije pruža...To je ocenio ministar privrede Željko Sertić, koji je na konferenciji posvećenoj toj temi u Privrednoj komori Srbije rekao da je polovina...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.