Sertić: Direktori moraju da štede ili će leteti

Izvor: Blic, 24.Okt.2014, 17:27   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sertić: Direktori moraju da štede ili će leteti

Vlada Srbije formirala je radnu grupu koja već uveliko radi na uvođenju novih pravila u javna preduzeća, koja bi trebalo da rasteraju nesposobne direktore i obezbede punjenje državnog budžeta, saznaje “Blic”.

Radna grupa je formirana sredinom septembra i njom rukovodi ministar privrede Željko Sertić, a članovi su Ivica Kojić, šef kabineta premijera Aleksandra Vučića, Nenad Mijailović, državni sekretar Ministarstva finansija, Milun Trivunac, pomoćnik ministra privrede, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << i Nikola Petrović, generalni direktor JP „Elektromreže“.

Ova grupa ima zadatak da Vladi predloži osnovne smernice za sprovođenje poslovne i finansijske konsolidacije javnih preduzeća i da svaka tri meseca o rezultatima svog rada izveštava Vladu.

- Stanje u javnim preduzećima je neodrživo jer se godinama odlagalo uređenje ove oblasti i iz najrazličitijih razloga se tolerisalo loše poslovanje. Od 31 javnog preduzeća čiji je osnivač država i više od 680 opštinskih, u 2013. godini samo nekoliko je ostvarilo značajniji prihod u poslovanju. Odlučni smo da tome stanemo na put, najpre tako što ćemo insistirati na poštovanju važećeg Zakona o javnim preduzećima. Intenzivno radimo i na pripremi plana koji će biti usmeren na povećanje odgovornosti nadzornih odbora i rukovodstvenih struktura - kaže za “Blic” ministar privrede Željko Sertić.

Ministar Sertić otkriva da će sve ovo biti urađeno u direktnoj komunikaciji sa rukovodstvima javnih preduzeća.

- Prioritet u tim razgovorima biće poslovni planovi za 2015. godinu, kao i detaljni planovi racionalizacije troškova i ostvarivanja ušteda u poslovanju. Pažljivo ćemo analizirati i aktivnosti nadzornih odbora koji zajedno sa rukovodstvom preduzeća imaju punu odgovornost za poslovne rezultate. Insistiraćemo na odgovornosti i profesionalizmu jer dužnost stotina rukovodilaca u javnim preduzećima jeste da na najefikasniji način angažuju i usmeravaju resurse javnih preduzeća kako bi postigli što bolji poslovni rezultat, a profit koji ostvaruju konačno počeli da uplaćuju u državnu kasu. Cilj Vlade je da prekine sa dosadašnjom praksom tolerisanja neodgovornosti i neefikasnosti u javnim preduzećima, ali i sa praksom da država rešava sve problem i subvencioniše poslovanje javnih preduzeća - ističe ministar privrede.

Kako saznajemo, predloženom ekonomskom politikom za narednu godinu planirano je da firme u vlasništvu države u budžet uplate između 200 i 250 miliona evra. Ove godine, bar prema rebalansu, oni će uplatiti nepuna 63 miliona evra.

Ne može svako da bude šef

Ministar Sertić kaže da broj zaposlenih u javnim preduzećima mora da bude prilagođen realnim potrebama preduzeća da posluje u tržišnim uslovima.

- Umešnost i znanje rukovodilaca javnih preduzeća se ogleda i u tome da pronađu optimalni odnos između broja zaposlenih, kontrole troškova, kvaliteta obavljenog posla i razvojnih planova preduzeća i ušteda na koje smo svi prinuđeni. Uspešan i ozbiljan rukovodilac nije posao za svakoga. To je posao za posvećene ljude koji kredibilitet grade radom i rezultatima, a ne pričom. Ko nije sposoban, bolje da se ovog posla i ne prihvata - izričit je Sertić.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.