
Izvor: S media, 10.Okt.2010, 14:04 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Posle ekonomske krize sledi svetski rat valutama
Strahovanja o izbijanju svetskog valutnog rata naglo su porasla padom dolara na najniži osmomesečni nivo u odnosu na evro i jačanjem američkog pritiska na Kinu da dozvoli rast vrednosti svom novcu. Evro je juče vredeo više od 1,4 dolara.
Pod terminom „rat valuta" podrazumeva se nastojanje neke zemlje da namerno devalvira, odnosno smanji vrednost svoje nacionalne valute kako bi podstakla konkurentnost ekonomije. Ono što se trenutno događa u svetu jeste da se nekoliko >> Pročitaj celu vest na sajtu S media << država opire prirodnom jačanju svojih valuta. U tome prednjači Kina, čiji je juan neosnovano slab.
Sve napregnutiji odnosi SAD i Kine
Direktor MMF-a Dominik Štros Kan rekao je da bi potencijalni rat valuta sa Kinom mogao da nanese štetu oporavku globalne ekonomije u pojedinim aspektima.
- Jasno je da se svetska ekonomija oporavlja, ali kao što je svima poznato, ona je još slaba, i to delimično zato što je neujednačena. U Aziji i Južnoj Americi ekonomski rast je vrlo visok i za te delove sveta kriza je očigledno gotova. Ali Evropa se i dalje sporo oporavlja. I zbog toga smo zabrinuti, jer Evropa čini veliki deo globalne ekonomije. Ako ona zaostaje, onda to utiče na ostale. Tu su i Sjedinjene Države, gde je situacija još neizvesna - naveo je Štros Kan.
Međutim, nije Kina jedina koja slabi svoju valutu. SAD daju svoj doprinos slabljenu dolara tako što pritiskaju Peking da dozvoli juanu da poskupi prema dolaru i time što Federalne rezerve zasipaju tržišta dolarima.
Posle ekonomske krize sledi svetski rat valutama
Izvor: SEEbiz.eu, 10.Okt.2010
BEOGRAD - Strahovanja o izbijanju svetskog valutnog rata naglo su porasla padom dolara na najniži osmomesečni nivo u odnosu na evro i jačanjem američkog pritiska na Kinu da dozvoli rast vrednosti svom novcu. Evro je juče vredeo više od 1,4 dolara.