Pokrajinska vlada protiv prodaje državne zemlje, mogući protesti

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 10.Nov.2015, 10:57   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Pokrajinska vlada protiv prodaje državne zemlje, mogući protesti

Pokrajinska vlada saopštila je danas da se izričito protivi prodaji državnog poljoprivrednog zemljišta, te da zato insistira na povlačenju Zakona o poljoprivrednom zemljištu iz procedure u Skupštini Srbije.

"Radi se o otuđenju nacionalnog resursa i zločinu nad ljudima koji od zemljišta žive", izjavio je predsednik pokrajinske Vlade Bojan Pajtić na vanrednoj konferenciji za novinare u Novom Sadu.

Pokrajina će upotrebiti sva institucionalna i vaninstitucionalna >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << sredstva da se povuče ovaj Zakon. Ukoliko ne bude povučen, kažu u Banovini, slede amandmani iz Skupštine Vojvodine.

Predloga izmena i dopuna Zakona o poljoprivrednom zemljištu nedavno je usvojila Vlada Srbije, a njime se uvodi mogućnost prodaje državnog poljoprivrednog zemljišta i davanje u zakup na 30 godina.

Pajtić je na konferenciji za novinare dodao da će, ukoliko Predlog zakona ne bude povučen iz procedure i ukoliko institucionalna sredstva ne urode plodom, pozvati građane na proteste.

U obraćanju novinarima zajedno sa potpredsednikom Pokrajinske vlade i sekretarom za poljoprivredu Branislavom Bogaroškim, kao i sa još sedam pokrajinskih sekretara, Pajtić je ocenio da će taj predloženi zakon "iz temelja izmeniti i uništiti vojvođanski i srpski agrar ukoliko bude donet u predloženoj formi".

Pajtić je naglasio da se Pokrajinska vlada protivi prodaji državnog zemljišta bilo strancima ili domaćim tajkunima, kao i davanje tog zemljišta na višegodišnji zakup jer je to, kako je rekao, "neobnovljivi razvojni resurs ove zemlje" i dodao da će zbog toga kategorički insistirati na povlačenju tog predloga iz skupštinske procedure.

On je naveo da se predloženim zakonskim izmenama uvodi institut prava prvenstva zakupa zemljišta na 30 godina, odnosno da će se državno zemljište davati pravnim licima što znači, kako je rekao, tajkunima, a isključuje se mogućnost da tu zemlju zakupe individualni poljoprivrednici.

To znači, kako je rekao, da se u Srbiju uvodi feudalizacija na poljoprivrednom zemljištu, kao i da ono neće biti davano u zakup aukcijom ili licitacijom nego tako što će odgovorajuća komisija Ministarstva poljoprovrede usvojiti investicioni plan nekog pravnog lica i dati mu to zemljište.

"Samo što u zakonu nisu napisali imena tajkuna kojima će podeliti zemlju, odnosno tajkuna koji su bliski Vučićevom režimu", istakao je Pajtić.

Tim zakonom državno poljoprivredno preduzeće biće dovedeno u situaciju da se podeli, kako je rekao, "poslovnim partnerima Aleksandra Vučića i ljudima iz njegovog neposrednog okruženja".

Pajtić je naveo da u Vojvodini danas ima oko 50.000 ljudi koji žive od zakupa poljoprivrednog zemljišta što znači da, kako je objasnio, ako se uvede zakup na 30 godina, generacije poljoprivrednika neće imati u tom slučaju od čega da žive.

On je pozvao stručnu javnost, kao i poljoproivrednike da se pobune protiv tako predloženog zakona o poljoprivrednom zemljištu jer, kako je rekao, ukoliko bude donet u Narodnoj skupštini onda više nema povratka.

Pajtić je naveo i to da će Pokrajinska vlada tim povodom predložiti amandmane i uputiti ih Skupštini Vojvodine, a potom bi pokrajinski parlament te amandane uputio republičkoj skupštini.

Bogaroški je precizirao da se na osnovu zakonskog predloga državno zemljište daje na 30 godina i to 30 odsto zemljišta u svakoj lokalnoj samoupravi i to " jednom pravnom licu" na osnovu direktornog dogovora sa komisijom Ministarstva poljoprivrede.

On je naveo i to da u predlogu nema niti jedne reči o otvaranju novih radnih mesta u agraru, novom zapošljavanju, kao i o investicijama po hektaru.

Bogaroški je rekao da oko 80 odsto zakupaca državnog zemljišta na teritoriji Vojvodine jesu fizička lica, odnosno, individualni poljoprivrednici, pa se na taj način "njima iz ruku izbija najbolji deo državne zemlje".

On je precizirao da u Pokrajini ima oko 450.000 hektara državnog zemljišta, od čega su 320.000 hektara oranice, a ostalo su utrine, pašnajci i zemlja slabijeg kvaliteta.

To bi značilo, dodao je Bogaroški, da bi oko 150.000 hektara bilo dato u dugoročni zakup od 30 godina, da li domaćim tajkunima ili stranim investitorima, što kako je zaključio, nije toliko bitno.

Vlada Srbije 5. novembra usvojila je Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu i uputila ga Skupštini Srbije na usvajanje.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Pajtić: Ako prođe zakon o zakupu poljoprivrednog zemljišta pozvaćemo narod na proteste

Izvor: Blic, 10.Nov.2015

Vlada AP Vojvodine saglasila se na današnjoj sednici da će Izmene zakona o poljoprivrednom zemljištu, koji ulazi u skupštinsku proceduru, omogućiti tajkunima zakup državne zemlje i uništiti male poljoprivrednike...Predstavnici vojvođanske vlade insistiraju da se predlog ovog zakona povuče iz...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.