Luksuz na račun poreskih obveznika

Izvor: B92, 01.Dec.2009, 15:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Luksuz na račun poreskih obveznika

Beograd -- Srpska ministarstva trošila su neumerene količine novca na ugostiteljske usluge, ugovore sa privatnim kompanijama, a potom prikrivala te troškove.

Izveštaj Državne revizorske institucije pokazao je da su praktično sva ministarstva ugovore sa privatnim firmama i pojedncima zaključivala mimo zakonskih procedura, da su milioni dinara ostavljeni u restoranima, pa čak i da pojedina ministarstva trošila novac na dekorisanje kancelarija, a zatim tu nabavku drugačije >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << zavodila kako bi je prikrila.

Tako u revizorskom izveštaju stoji da je Ministarstvo trgovine i usluga potrošilo više od tri miliona dinara na kupovinu 18 fotografija na platnu za uređenje enterijera i 50 fotomonografija „Srbija - dunavski sliv" od ateljea Art Zamur iz Zemuna, što je u računovodstvenim knjigama zavedeno kao „Ostale stručne usluge". Kako su utvrdili državni revizori prava klasifikacija je „Nematerijalna imovina - ostala književna i umetnička dela", što je kategorija zabranjena rebalansom budžeta za 2009.

Mnogo novca je odlazilo i na ugostiteljske usluge, za koje su revizori utvrdili da skoro ni u jednom slučaju ne postoje dokazi da je novac potrošen u poslovne, a ne u privatne svrhe.

Ministarstvo prosvete je u restoranima i drugim ugostiteljskim objektima potrošilo više od šest miliona dinara, Ministarstvo rada više od četiri miliona, Ministarstvo za Kosovo i Metohiju i Ministarstvo zdravlja oko 3,3 miliona, dok su resori ekonomije i finansija bili znatno štedljiviji, „popivši i pojevši" jedan i 1,9 miliona dinara.

Osim pomenutih fotografija, u resoru Slobodana Milosavljevića našli su se na meti revizora i zato što su Privrednoj komori Srbije uplatili 10 miliona dinara za izložbu „Srbija u Krasnodaru 2008.", a da ni do danas nisu zatražili povraćaj 292.000 dinara, pošto su troškovi PKS-a bili upravo za toliko manji od dobijene svote.

Ovo ministarstvo je na pogrešan način zavelo i ugovor sa Institutom ekonomskih nauka, a revizorski izveštaj navodi i dva zanimljiva poduhvata Ministarstva trgovine: ugovor vredan 319.000 dinara sa firmom Mas medija za istraživanje „Brendovi Srbije - put u svet" i donacija modnom studiju Klik od 250.000 dinara za Beogradsku nedelju mode „u cilju podrške novog brenda Srbije".

Ugovori o delu su najbrojnija kategorija prekršaja, pošto su praktično sva testirana ministarstva mimo zakona angažovala saradnike na ovaj način.

Najčešće se radilo o tome da su ministarstva ugovorom o delu zapošljavala ljude za poslove za koje je nadležno samo ministarstvo ili su redovno obnavljala ugovore istim radnicima za iste poslove tokom čitave godine, što je zabranjeno. Najčešće su na ovaj način bili angažovani vozači, čistači i niža administracija, ali i pojedini savetnici, analitičari i direktori, koji su primera radi, zarađivali i do 1,5 miliona dinara godišnje, kao u slučaju tehničkih direktora projekata u Ministarstvu zdravlja.

Odbor za finansije: Izveštaj revizora je obavezujući

Profesor Megatrenda Vladimir Vučković kaže da ne bi trebalo stalno da kompromitujemo nezavisne organe, kao što je to bio slučaj sa Savetom za borbu protiv korupcije, već da jednom prihvatimo da je to što oni kažu zaista tako. "Dosta se priča ovih dana o tome, ali bojim se da to ne bude tri dana i da se na tome završi. Mislim da niko i ne pomišlja da bi neko od ministara zbog ovoga trebalo da podnese ostavku. Ta odgovornost kod nas ne postoji i mislim da se ni sada to neće desiti", kaže Vučković.

Član Odbora za finansije iz redova poslaničke grupe Za evropsku Srbiju Dragan Vujadinović kaže da je izveštaj DRI „konačna i poslednja verifikovana verzija računovodstvenih iskaza koja je obavezujuća za sve" i da se svi moraju povinovati međunarodnnim standardima prema kojim je ova državna institucija i napravljena.

"Ovo je prvi ovakav izveštaj i apsolutno je obavezujući. Kod nas postoji skepsa kada je u pitanju kritikovanje i presuđivanje državnim organima, ali je upravo zbog toga DRI i osnovan", napominje Vujadinović.

On kaže da ne zna da li će neko od ministara biti kažnjen, ali ističe da ako postoji veliko kršenje propisa mora da se snosi sankcija.

„To vam je slično kao i sa preduzećima. Ako je negativan revizorski izveštaj, UO smenjuje direktorra, a banke ne daju kredite. Nešto slično mora da se primeni i kada je reč o državnim organima," naglašava Vujadinović.

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Građani kupuju novine prestolonasledniku

Izvor: Danas, 01.Dec.2009

Izveštaj Državne revizorske institucije, kojim su obelodanjena brojna kršenja zakona i nekontrolisano trošenje novca iz republičke kase izazvao je oštre reakcije prozvanih ministarstava koja su na iznete tvrdnje odgovorila optužbama na račun stručnosti revizora, držeći se stava da ništa nisu...

Nastavak na Danas...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.