Krijemo od sebe i čekamo crne dane

Izvor: B92, 19.Mar.2013, 22:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Krijemo od sebe i čekamo crne dane

Beograd -- Kada bi se na ravne časti podelila sva ušteđevina koju pojedini građani čuvaju u slamaricama, svaki stanovnik naše Republike dobio bi po 416 evra.

Prema procenama ekonomskih stručnjaka, u kućnim sefovima Srbi čuvaju najmanje tri milijarde evra, dok su u banke sklonili 8,2 milijarde evra.

Svi oni novac štede isključivo za crne dane, a o investicijama gotovo da i ne razmišljaju.

Građani u svojim kućama čuvaju između tri i četiri milijarde >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << evra, ali je tačan iznos nemoguće izračunati, smatra Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije. On dodaje da se procene prave na osnovu devizinog priliva, opšteg standarda, prosečnih zarada, potrošnje.

A za ovoliki protok novca izvan zvaničnih institucija, prema njegovim rečima, zaslužna je istorija:

"Iza nas je težak period. Oduzeta nam je stara devizna štednja, imali smo fantomske institucije i banke, a na kraju nas je dokrajčila hiperinflacija. Zato ne bi trebalo da nas iznenađuje što i dalje postoji toliki strah i nepoverenje u banke i u investiranja i što građani radije čuvaju sopstveni novac u kućnim uslovima".

Štedimo više, ali skromno

Prema podacima Narodne banke Srbije, u 2001. građani su u banke stavili 300 miliona maraka, a u januaru 2013. čak 916 milijardi dinara. "U Srbiji je prosečna štednja 1.100 evra po stanovniku, a u Nemačkoj 40.000 evra", upozorava Dugalić.

I Agencija za tržišna istraživanja ”IMAS internešenel” sprovela je istraživanje o tome koliko naši stanovnici odvajaju novca sa strane i došli su do zaključaka da Srbi najčešće ”sami od sebe” sakriju 2.000 dinara mesečno, bez obzira da li ih odlože u banku ili fioku.

Ipak, Ivan Nikolić iz Ekonomskog instituta, smatra da je privredni oporavak usko vezan i sa štednim navikama i sve dok se Srbi ne odluče da izvuku novac iz slamarica i plasiraju ga na tržište, šanse za poboljšanje standarda neće biti prevelike:

Bez štednje nema ni stabilnog, jeftinog ni povoljnog fiansijskog sistema, a samim tim ni ulaganja jer veći deo investicija dolazi upravo iz domaćih izvora, a štednja je najveći.

Nikolić, međutim, ne misli da ćemo uskoro menjati loše navike i seliti novac iz fioka u banke:

"Vrlo je lako urušiti sistem, a teško ga je popraviti. Za to je potrebno vreme jer nije lako vratiti osećaj bezbednosti i poverenja. Za to su potrebne decenije".

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Trećina bez dinara dočekuje crne dane

Izvor: Večernje novosti, 19.Mar.2013

Kada bi se na ravne časti podelila sva ušteđevina koju pojedini građani čuvaju u slamaricama, svaki stanovnik naše Republike dobio bi po 416 evra! Prema procenama ekonomskih stručnjaka, u kućnim sefovima Srbi čuvaju najmanje tri milijarde evra, dok su u banke sklonili 8,2 milijarde evra. Svi...

Nastavak na Večernje novosti...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.