
Izvor: B92, 10.Feb.2014, 17:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Dr Propast: Povratak u stvarnost
London -- Ekonomista Nurijel Rubini, poznat kao dr Propast, upozorava da se tržišta rastućih zemalja suočavaju sa novom krizom.
Finansijska kriza koja je prošlog proleća pogodila tržišta u usponu, nakon najave američke Uprave federalnih rezervi (Fed) da će smanjiti monetarne podsticaje, vratila se ovaj put još jača, ocenjuje američki ekonomista Nurijel Rubini u analizi najnovije krize na tržištima rastućih zemalja.
Ovaj put je, međutim, krizu izazvalo više >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << faktora, među kojima su valutna kriza u Argentini, gde su vlasti prestale da intervenišu na deviznim tržištima kako bi sprečile dalji pad deviznih rezervi, zatim slabiji privredni rast Kine, kao i nastavak političke krize i nemiri u Turskoj, Ukrajini i na Tajlandu, ističe Rubini, a prenosi londonski dnevni list "Gardijan".
Ovakva previranja na tržištima u usponu brzo su se prebacila i na berze razvijenih zemalja. Međutim, povod za ove pritiske ne bi trebalo pomešati sa dubljim razlozima, a to je da su mnoge zemlje u usponu trenutno u ozbiljnim problemima.
Na Rubinijevoj listi problematičnih zemalja koje trenutno drma kriza su Indonezija, Indija, Brazil, Turska i Južnoafrička Republika, a on ih naziva "krhkom petorkom", jer sve imaju poteškoća sa budžetskim i deficitom tekućih plaćanja, padajućim stopama rasta, inflacijom koja je iznad planiranog cilja, i sa političkom neizvesnošću.
Kako navodi Rubini, problemima je izloženo još pet važnih zemalja, a to su Argentina, Venecuela, Ukrajina, Mađarska i Tajland.
Među "prenaduvanim" zemljama koje, prema Rubinijevim rečima, tonu u stvarnost, nalaze se i tri zemlje BRIKS-a (Brazil, Rusija i Južnoafrička Republika). Te zemlje će, kako navodi Rubini, ove godine porasti sporijim tempom od privrede SAD, uz prosečan rast BDP-a od svega 2,5 odsto.
Najveća članica BRIKS-a, Kina, suočena je sa dodatnim rizikom, jer joj preti usporavanje rasta zbog preteranog kreditnog buma lokalne uprave i državnih preduzeća.
Dodatan rizik za Kinu i ostale "krhke mlade ekonomije" dolazi od promene monetarne politike u SAD-u.
Fedova politika smanjenja otkupa obveznica neminovno će dovesti do rasta kamatnih stopa, zbog čega će kapital, koji je u razdoblju izobilja likvidnosti plasiran u zemlje u razvoju, bežati natrag na razvijena tržišta, zaključuje Rubini.
Nouriel Roubini: Nov nalet krize drma i berze razvijenih zemalja
Izvor: GdeInvestirati.com, 10.Feb.2014
LONDON - Ekonomista Nouriel Roubini, poznatiji kao dr Propast, kaže za britanski Guardian da se tržišta zemalja u razvoju suočavaju sa novim naletom krize. Read More..
Rubini: Povratak u stvarnost
Izvor: Krediti.rs, 11.Feb.2014, 10:26
Ekonomista Nurijel Rubini, poznat kao dr Propast, upozorava da se tržišta rastućih zemalja suočavaju sa novom krizom.