Četiri načina da Srbiji bude bolje

Izvor: B92, 28.Jan.2015, 15:40   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Četiri načina da Srbiji bude bolje

Globalna konsultantska kuća AT Kerni predstavila je predlog Strategije za razvoj naše zemlje - Srbija 2020, koja počiva na četiri glavna ekonomska preduslova.

AT Kerni partner za istočnu Evropu, Branko Žibret rekao je novinarima na ovom skupu da će Srbiji biti dobro već ove godine, kao i da će svake naredne biti sve bolja ekonomska situacija.

"Reforme koje su pokrenute su prave reforme, kako u javnom, tako u privatnom sektoru i taj boljitak će ići korak >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << po korak", rekao je on.

Kao prvi preduslov razvoja, Žibret je naveo razvoj ljudskog potencijala i unapređenje obrazovanja, koje daje rezultate na dugi rok, te je zato istakao da je važno da se sa tim reformama počne.

"Nijednu ekonomsku, niti javnu instituciju nismo našli u regionu koja bi mogla da kaže da ima previše ljudi, i to previše dobrih radnika, jer njih nikada nije dosta", istakao je on na prezentaciji predloga strategije.

Otklanjanje birokratskih barijera je, prema njegovim rečima, druga najvažnija stvar kojom srpska vlast mora da se pozabavi kako bi privukla investicije.

"Moraju se stvoriti uslovi za lakše poslovanje kompajnija i to je poruka koja može da se čuje od privrednika u Srbiji, ali i van vaše zemlje"; naveo je on.

Kao treći preduslov, strategija ove konsultantkse kuće, koja je jedna od strateških partnera Svetskog ekonomskog foruma u Davosu, jeste poboljšanje efikasnosti tržišta, javnog sektora, finansijskih institucija, rečju povećanja produktivnosti, a smanjenja troškova svih ovih aktera.

Žibret je kao četvrti preduslov jačanja srpske ekonomije istakao fokus na investicijama u oblasti energetike, IT sektoru, poljoprivredi i uslugama.

Upitan koliko je Železara Smederevo važna za razvoj Srbije s obzirom da ne pripada navedenim sektorima, on je rekao da su sve industrije važne dok stvaraju vrednost za kupce.

"Železare svuda u svetu rade dobro,dakle mogu i u Srbiji dobro da posluju. Sa jednim dobrim upravljanjem svako preduzeće može dobro da funkcuionise", istkao je Žilbret.

Ukazao je i da drzava ne stvara radna mesta, već uslove u kojima kompanije mogu dobro da rade.

Srbija, kako je naveo, mora da se priključi kompanijama koje su prisutne na azijskom i afričkom kontinentu čije zemlje beleže porast BDP-a.

Na predstavljanju strategije je pročitana i poruka prvog potpredsednika Vlade Iviče Dačića koji je istakao da ova Vlada sprovodi teške mere o kojima prethodne nisu htele "ni da razmišljaju".

"Otpočeli smo reforme i fiskalnu konsolidaciju, uveli mere štednje i svaki glas koji umesto kuknjave nosi viziju dočekaćemo širom otvorenih ruku", poručio je Dačić i napomenuo da je najvažniji san Vlade da Srbija bude "pristojna i ekonomski jaka, evropska zemlja".

Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež je rekao da u Srbiji danas, za razliku od prethodnih godina, postoji neka nova energija suočavanja sa problemima.

On je rekao i da nije pitanje da li ćemo i kada ući u EU, već da li će Srbija spremna da uđe u EU, jer je to jedini uslov da na ovom velikom tržištu preživimo.

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Približavanje EU kao razvojni faktor

Izvor: Politika, 28.Jan.2015

Poslovni ljudi veruju da će pokretači razvoja Srbije biti poljoprivreda, IT i telekomunikacije, energetika i sektor usluga: Branko Žibret..Srpskoj stručnoj i široj javnosti danas će biti predstavljena još jedna strategija. Reč je, zapravo o predlogu strategije ekonomskog razvoja „Srbija 2020”,...

Nastavak na Politika...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.