EPS: Netačne tvrdnje Saveta za korupciju

Izvor: Blic, 17.Apr.2014, 00:02   (ažurirano 02.Apr.2020.)

EPS: Netačne tvrdnje Saveta za korupciju

Elektroprivreda Srbije (EPS) demantovala je danas navode Saveta za borbu protiv korupcije da je EPS imao gubitke od 30 miliona evra zbog razlike u ceni struje, kao i da je omogućio da licencirani trgovci zarade gotovo 49,5 miliona evra.

"Podaci koje je Savet za borbu protiv korupcije dobio od EPS-a apsolutno su tačni, što tvrdimo i posle naknadno sprovedene provere tih podataka", poručili su iz EPS-a.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic <<
U EPS tvrde da su razlike u podacima o količinama električne energije nastale usled netačnog tumačenja podataka koje su dostavili EPS, Elektromreža Srbije i Uprava carina, jer se ti podaci ne odnose na iste pojmove, zbog čega su i brojke o izvozu i uvozu sasvim različite.

"Direktnim poređenjem ovih brojki nije moguće uraditi tačnu analizu i zato izveštaj Saveta za borbu protiv korupcije nije tačan", zaključuje EPS u saopštenju.

Velike razlike u količinama uvezene i izvezene struje

Savet za borbu protiv korupcije objavio je ranije danas da je utvrdio velike razlike u količinama električne energije koju je EPS uvezao i izvezao od 2010. do 2012. godine, kao i da je zbog velikih razlika u ceni uvezene i izvezene struje u tom periodu EPS ostvario manje prihode za oko 30 miliona evra.

Osim te konstatacije, Savet je naveo i da je razlika u ceni električne energije, kojom je EPS trgovao u istom periodu, licenciranim trgovcima na tržištu Srbije omogućila prihod od 49.436.019,80 evra.

U EPS-u objašnjavaju da je to javno preduzeće u periodu 2010-2012. imalo obavezu da snabdeva sve kupce električne energije u Srbiji i da izvršava isporuke električne energije po dugoročnim ugovorima (sa EP Crne Gore).



Grejna sezona - veća potrošnja

"Potrošnja kupaca u Srbiji je značajno veća tokom grejne sezone i prevazilazi proizvodne mogućnosti elektrana EPS-a. Tada EPS mora da kupuje energiju", dodaju u EPS-u.

U saopštenju se napominje i da van grejne sezone prozvodni kapaciteti imaju višak u odnosu na potrošnju, tako da se električna energija mora prodavati na tržištu ili se preliva voda na hidroelektranama.



Razlika u ceni

Cena električne energije se formira na tržištu na osnovu ponude i potražnje i tokom grejne sezone cena je znatno veća nego van grejne sezone, a zbog ovih okolnosti, kako je ukazano, EPS je doveden u poziciju da mora da kupuje električnu energiju kada je energija skuplja na tržištu, a da je prodaje kada je jeftnija.

"EPS je kupovao električnu energiju na tržištu u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama, a što je potvrđeno prilikom kontrole Državne revizorske institucije za 2011. i 2012. godinu. Primenjujući Zakon o javnim nabavkama, jedini kriterijum za izbor ponuđača je bila minimalna cena električne energije kada je EPS kupovao električnu energiju", navedeno je u saopštenju EPS.

"Stav da je EPS ostvario manje prihode za oko 30 miliona evra zbog razlike u ceni nije relevantan niti precizan, jer razlika u ceni nije ostvarena pri kupovini i prodaji u istim tržišnim periodima", tvrde u EPS.

U saopštenju se takođe tvrdi da stav Saveta, da je razlika u ceni kojom je EPS trgovao omogućila licenciranim trgovcima prihod od 49.436.019,80 evra, - "nije tačan, jer nije im EPS omogućio razliku u ceni, već tržište električne energije".

"Činjenica je da su trgovci prodavali EPS-u kada je imao manjkove i kada je cena bila veća, a kupovali od EPS kada je EPS imao viškove kada je cena na tržištu manja", prezirano je u saopštenju.



Finansijski gubitak

Finasijski gubitak za period od 2010. do 2012, po obrazloženju EPS-a je nastao zbog činjenice da proizvodni sektor EPS ne može da odgovori potrebama za električnom energijom u Srbiji tokom grejne sezone, a ne zbog poslovnih odluka za kupovinu i prodaju energije, ponovili su u tom javnom preduzeću.

U EPS tvrde da su razlike u podacima o količinama električne energije nastale usled netačnog tumačenja podataka koje su dostavili EPS, Elektromreža Srbije i Uprava carina, jer se oni ne odnose na iste pojmove, zbog čega su, dodaju, i brojke o izvozu i uvozu sasvim različite.

EPS ukazuje da je tvrdnja Saveta da se podaci EPS-a i EMS-a ne slažu posledica toga što podaci EMS-a sadrže pored podataka o prekograničnom uvozu i izvozu i podatke o količinama koje je JP EPS uvezao i izvezao po dugoročnim ugovorima o poslovno-tehničkoj saradnji sa elektroprivredama Crne Gore i Republike Srpske koji nisu komercijalnog, već tehničkog karaktera.

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

Netačne tvrdnje Saveta za borbu protiv korupcije

Izvor: Beta OMS, 17.Apr.2014

„Elektroprivreda Srbije“ demantuje navode Saveta za borbu protiv korupcije o trgovini električnom energijom. Podaci koje je Savet za borbu protiv korupcije dobio od „Elektroprivrede Srbije“ apsolutno su tačni, što tvrdimo i posle naknadno sprovedene provere tih podataka.

Nastavak na Beta OMS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.