U ovoj godini ubijeno 26 žena

Izvor: RTS, 26.Maj.2015, 13:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U ovoj godini ubijeno 26 žena

Od početka 2015. godine ubijeno je 26 žena, rečeno je na sednici skupštinskog Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova. Predstavnici Ministarstva pravde najavljuju da će u svim tužilaštvima u Srbiji biti formirani specijalni timovi za porodično nasilje.
Predsednik tog skupštinskog tela Meho Omerović saopštio je na početku sednice, na kojoj se razgovaralo o trenutnoj situaciji >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << sve učestalijeg nasilja nad ženama i porodičnog nasilja sa smrtnim ishodom, da je od početka 2015. godine ubijeno 26 žena, javlja Tanjug.

"Danas je poslednji trenutak da se svi ozbiljno zamislimo oko položaja žene u ovom društvu. Sa ovog mesta moramo da pošaljemo jasnu poruku da smo jednaki i da nas pol ne čini jačim. Moramo da razgovaramo šta i koliko možemo kao društvo i država da zaustavimo i sprečimo ovu pošast", ističe Omerović.
Državni sekretar u Ministarstvu pravde Radomir Ilić najavljuje da će u svim tužilaštvima u Srbiji biti formiran specijalizovani tim koji će se baviti porodičnim nasiljem, a da će u tim timovima biti i pripadnici policije, centara za socijalni rad, lekari, psiholozi.
"Ukoliko bismo za svaku opštinu imali ovakve timove, koji bi se često sastajali, mi bismo mogli da organe represije upotrebimo i kao preventivne organe", ističe Ilić.
Dodaje da je ministarstvo sačinilo platformu za borbu protiv porodičnog nasilja, koja je dobar polazni osnov za rešavanje tog problema i krivičnih dela protiv polne slobode.
Navodi i da više ne sme da se događa da policija podnosi krivičnu prijavu protiv žrtve nasilja samo zato što se branila.
Dušan Milisavljević (DS), inače doktor, rekao je da je sinoć bio na dežurstvu i da je imao slučaj porodičnog nasilja, iako je žrtva to negirala.
"Moja poruka doktorima, koji prvi vide nasilje, jeste da ih zakon jasno obavezuje da prijavljuju takve slučajeve. Sumnja lekara mora da upali alarm. Te žene smatraju da su same, a loša ekonomska situacija i porodična situacija utiču da žene ne prijavljuju nasilje", rekao je Milisavljević.
Predsednica skupštinskog Odbora za zdravlje i porodicu Slavica Đukić Dejanović (SPS) ukazuje da se mora postaviti pitanje šta se događa sa ženom kada se odvaži i bilo kome ispriča da trpi nasilje.
"Najčešće se događa da smo nemi, da je prepuštena samoj sebi i da mora da se vrati u porodičnu sredinu u kojoj trpi nasilje", navodi Đukić Dejanović.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

U Srbiji od početka godine ubijeno 26 žena

Izvor: Akter, 26.Maj.2015

Od početka ove godine u Srbiji je u porodičnom nasilju ubijeno 26 žena, a Ministarstvo pravde Srbije sačinilo je platformu koja predviđa osnivanje specijalizovanih timova u tužilaštvima širom Srbije kako bi se predupredilo nasilje, rekao je danas državni sekretar tog ministarstva Radomir Ilić..Na...

Nastavak na Akter...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.