Otrovne hemikalije u centru Kragujevca

Izvor: Politika, 16.Nov.2011, 23:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Otrovne hemikalije u centru Kragujevca

Od cijanida u suturenu Doma samoupravljača daleko je opasnija neodgovornost nadležnih, koji već pet godina ne uspevaju da „stave tačku” na jednu propalu privatizaciju

Kragujevac – Posle poništene privatizacije „Jugomedike” 2005, iza ove nekada uspešne firme za proizvodnju medicinskih reagensa, u suturenu Doma samoupravljača u centru grada, gde je ovo preduzeće radilo, ostale su neupotrebljene hemikalije. Od 2006. godine, kada je obustavljen stečajni >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << postupak, u napuštene laboratorije i magacine ove propale firme niko nije ušao, sve do prošle godine, kada su nadležne inspekcijske službe konstatovale da među reagensima ima i opasnih materija, kao što su kalijum-cijanid i kalijum-fericijanid.

Te hemikalije i danas stoje na istom mestu, ali od otrovnog cijanida izgleda da je mnogo opasnija neodgovornost nadležnih, koji već pet godina ne uspevaju da „stave tačku” na jednu propalu privatizaciju.

Prvi je reagovao Samostalni sindikat, budući da se prostorije u kojima je nekada poslovala „Jugomedika” nalaze u vlasništvu te organizacije. Kako ni posle godinu dana niko od nadležnih nije reagovao na apel da se hemikalije uklone iz suturena Doma samoupravljača, Samostalni sindikat je odlučio da o svemu obavesti medije.

– Obraćali smo se svim nadležnima u ovom slučaju, i Agenciji za privatizaciju, koja je vodila prodaju i stečajni postupak, i Ministarstvu za zaštitu životne sredine, jer su u pitanju opasne materije, i lokalnoj samoupravi, zato što je otpad uskladišten u centru grada, a kako nam niko nije odgovorio, pozvali smo policiju da obezbedi objekat. Vrata bivše „Jugomedike” jesu zaključana, ali se prostorije nalaze u suturenu Doma samoupravljača i kroz prozore može da uđe svako. Kao vlasnici ovog prostora želimo da u ovom opštem javašluku skinemo sa sebe svaku odgovornost za eventualne posledice – kaže za „Politiku” predsednik sindikata Jugoslav Ristić.

On smatra da bi prostorije što pre trebalo očistiti kako bi mogao da ih koristi Radnički univerzitet, ustanova koju je sindikat osnovao. Inače, Radnički univerzitet i danas plaća grejanje poslovnog prostora u kojem je nekada radila „Jugomedika”, iako ih pet godina ne koristi.

Prema izveštaju nadležnih inspekcijskih službi, u prostorijama bivše „Jugomedike” uskladišteno je 20.000 bočica sa hemikalijama. Najveći deo ovog „tereta” je bezopasan, ali u specijalnoj „hladnoj sobi” ima i otrovnih materija, kao što su kalijum-cijanid, kalijum-fericijanid, L butanol, aminometilpropanol, amonijak, ortofosforna kiselina... Ipak, prema mišljenju stručnjaka, ove materije nisu izvor opasnosti.

– Cijanidi zaista spadaju u grupu opasnih otrova, ali u ovom slučaju oni ne mogu biti izvor opasnosti. Nalaze se u standardnim pakovanjima koje možete naći u svakoj laboratoriji, a ni količine nisu velike. I nisu oni pronađeni na nekom otpadu, već su dobro uskladišteni u zatvorenom prostoru. Mnogo se prašine diglo u vezi sa ovim slučajem, ali javnost je, po mom mišljenju, bez potrebe uznemirena – tvrdi hemičarka Vesna Matović iz Instituta za javno zdravlje.

Ona smatra da se ovaj problem može lako rešiti, a nadležnima poručuje da bočice sa cijanidom jednostavno predaju Prirodno-matematičkom fakultetu u Kragujevcu ili nekoj drugoj specijalizovanoj obrazovnoj ustanovi.

– Našim đacima i studentima su potrebne praktične vežbe, a školama i fakultetima, poznato je, nedostaju preparati za eksperimente – objašnjava Matovićeva.

Uništavanje opasnih hemijskih materija koje su pronađene u suturenu Doma samoupravljača nije moguće obaviti nigde u Srbiji, kažu u Kliničkom centru „Kragujevac”.

– Mi možemo da prerađujemo infektivni otpad. To su, uglavnom, gaza i vata, koje sterilišemo i pretvaramo u bezopasan komunalni otpad. Što se tiče hemikalija i lekova kojima je prošao rok, njih nigde u Srbiji ne možete da uništite. Svojevremeno je pokrenuta inicijativa da se ovaj problem reši na nacionalnom nivou, ali se od nabavke opreme odustalo zbog visoke cene – kaže za naš list portparolka KC Vanja Đorđević.

Iako se lokalna uprava ponudila da pomogne, malo je verovatno da će odluka o izdvajanju budžetskih sredstava za čišćenje prostorija firme sa kojom grad nema ništa biti doneta brzo, pogotovo što za ovu namenu, prema prvim procenama, treba izdvojiti više od dva miliona dinara. Istovremeno, nadležni republički organi ćute, iako je posle raskida privatizacije država ponovo postala vlasnik „Jugomedike”. Da sve bude interesantnije, ova propala firma, koja ne postoji već pet godina, u Agenciji za privredne registre i dalje se vodi kao „aktivan privredni subjekat”.

Brane Kartalović

objavljeno: 17.11.2011

Nastavak na Politika...






Povezane vesti

Opasan otpad u centru Kragujevca

Izvor: Danas, 17.Nov.2011, 20:23

U centru Kragujevca, u suterenu Doma sindikata (nekadašnjeg Doma samoupravljača) uskladišteno je oko 20.000 boca medicinskog otpada, odnosno bioloških medicinskih reagensa, među kojima su i kancerogene materije poput kalijum-cijanida i kalijum-fericijanida.

Nastavak na Danas...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.