Cigarete ponovo nude ispod tezge

Izvor: Blic, 14.Feb.2014, 19:56   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Cigarete ponovo nude ispod tezge

Na pijacama šverceri nude cigarete po ceni nižoj za oko 20 odsto u odnosu na onu u prodavnicama. (+)

Izvori „Blica“ kažu da je ovo uzelo maha, odnosno da je svaka peta cigareta koja se popuši u Srbiji prokrijumčarena ili falsifikovana. S druge strane, promet cigareta u Srbiji za samo godinu dana pao je za 20 odsto. Cigarete se najčešće krijumčare autobusima, kamionima i vozovima, jer se veruje da će tovar tako proći bez detaljnih kontrola.

Kako saznaje >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << „Blic“, u Albaniji, Bugarskoj, na Kosovu, Makedoniji, ali i u okolini Mojkovca u Crnoj Gori, postoje ilegalne fabrike koje prave falsifikate svih vrsta cigareta koje se koriste u ovom regionu. Jedan deo dolazi i iz Kine i sa Bliskog istoka. Preko luka Bar, Drač i Solun, švercovana roba dolazi do Srbije, koja služi kao tranzit ka državama Evropske unije, najčešće ka Rumuniji, koja se još ne nalazi u Šengen zoni. Deo tih cigareta ostaje i u našoj zemlji, gde se prodaje na pijacama, preko oglasa ili na internetu.

- U poslednjih 13 meseci oduzeto je 38.917 paklica raznih cigareta i 1.480 kilograma rezanog duvana, raznog nepoznatog kvaliteta. Novčane kazne kreću se od 50.000 do 150.000 dinara, a ako se radi o većem obimu šverca, nadležni organi podnose i krivične prijave - kaže Goran Macura, načelnik tržišne inspekcije.

Nakon nekoliko poskupljenja prouzrokovanih povećanjem akciza, građani Srbije prvo su se okrenuli kupovini nelegalnog rezanog duvana, a potom i švercovanih cigareta, koje su za petinu jeftinije od legalnih.

- Svaka zemlja sa relativno velikim porezima na duvanske proizvode teren je na kojem krijumčari računaju na visoku zaradu. Jedna vrsta šverca je kada poznate cigarete koje su legalne u jednoj zemlji ulaze ilegalno u drugu zemlju. Druga vrsta su falsifikati poznatih marki, koje se nude po mnogo nižoj ceni od originala - objašnjava za „Blic” dobro obavešteni izvor.

Zarada na švercovanim cigaretama je od 80 do 90 odsto, pogotovo kada se u njih ne stavlja svež duvan, nego onaj koji je, zbog isteklog roka trajanja, ili pojave gljivičnih oboljenja, trebalo da bude uništen.

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.