TO JE PRAVA TRADICIJA: 500 godina Zakona o pivu

Izvor: Mondo, 22.Apr.2016, 20:16   (ažurirano 02.Apr.2020.)

TO JE PRAVA TRADICIJA: 500 godina Zakona o pivu

U Nemačkoj je danas obeležena 500. godišnjica donošenja Zakona o čistoti piva, koji se sve donedavno svuda striktno poštovao i tek u poslednjih desetak godina neki pivari su uspeli da se izbore da se u njega unesu neke male izmene.

Foto: AP Photo/Matthias Schrader

Svečanosti koja je održana u Inglštadu, prisustvovala je i kancelarka Angela Merkel, koja je prisutne podsetila na izreku čuvenog reformatora crkve i bonvivana Martina Lutera da "onaj ko nema piva, >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo << nema šta da pije".

Belgijanci "srušili" zakon

Kada su Belgijanci počeli da proizvode piva sa dodacima korijandera i pomorandžine kore, kako bi dobili specifične ukuse, nemački pivari su tražili izmenu zakona, a u rat sa državom ušli kada je crno pivo proglašeno ilegalnim zbog toga što sadrži (nerazgrađeni) šećer. Posle desetogodišnje borbe, sud je 2005. godine konačno odlučio da crno pivo, koje sadrži minimalnu količinu šećera, može da se naziva pivom, preneo je AP.

Zakon o pivu, poznati Reinheitsgebot, je zapravo niz propisa o pivu, od kojih je najpoznatiji onaj koji je na današnji dan 1516. godine proglasio vojvoda Vilijam IV od Bavarske.

Njime je na veliki deo Nemačke proširen zakon iz Vojvodstva Minhena iz 1487. i u njemu je propisano da omiljeno piće lokalnog stanovništa mora da se pravi isključivo od vode, hmelja i ječmenog slada. Svaki drugi sastojak bio je najstrože zabranjen.

Zakon su veoma brzo prihvatile sve nemačke države, a usvojen je i u ujedinjenoj Nemačkoj, nakon njenog formiranja 1871. godine.

Istoričari navode da je zakon usvojen pre svega da bi se zabranila upotreba pšenice i raži u proizvodnji piva, jer se smatralo da su one isuviše dragocene i neophodne za prehranu stanovništva.

Ima, međutim, posrednih dokaza da je cilj donošenja zakona bio i zaštita konzumenata, jer je već tada utvrđeno da neke vrste gljiva i trava, koje su pivari koristili, mogu da imaju štetna dejstva.

Iako se Zakon odavno ne primenjuje u svojoj strogoj formi, jer pšenična piva su odavno pristuna u Evropi, a u poslednje vreme se pivopijama u pivo "podmeće" i kukuruz, pojedine nemačke pivare i dalje se s ponosom drže "piva kakvo jedino sme da bude".
Pogledaj vesti o: Pivo

Nastavak na Mondo...






Povezane vesti

Pola milenijuma zakona o pivu

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 22.Apr.2016

U Nemačkoj je danas obeležena 500. godišnjica donošenja zakona o proizvodnji piva, koji se sve donedavno striktno poštovao i tek u poslednjih desetak godina pivari su uspeli da se izbore da se u njega unesu neke izmene...Svečanosti koja je održana u Inglštadu prisustvovala je i kancelarka Angela...

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.