Premijer: Isti nivo plata i penzija

Izvor: B92, Beta, Tanjug, 26.Feb.2009, 21:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Premijer: Isti nivo plata i penzija

Beograd -- Premijer Mirko Cvetković izjavio da će, bez obzira na ekonomsku krizu, Vlada u ovoj godini obezbediti isplatu plata i penzija na nivou predviđenim budžetom.

Cvetković je ukazao da i u slučaju rebalansa budžeta, što će se tek razmatrati, penzije neće biti smanjene. Odgovarajući na poslanička pitanja u Skupštini Srbije o interventnom fondu za pomoć najsiromašnijim porodicama u uslovima ekonomske >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << krize, premijer je napomenuo da je u toku izrada odgovarajućeg programa u Ministarstvu rada i socijalne politike.

Cvetković je podsetio da je tokom prošle godine vlada isplatila poslednju ratu duga "klasičnim" penzionerima, dok će poslednja rata duga poljoprivrednim penzionerima biti isplaćena početkom 2010. godine.

Cvetković je podsetio da je vlada već početkom četvrtog kvartala 2008. godine koncipirala prve mere za odgovor na prve izazove koji su se pojavili.

"Kriza se prvo pojavila u bankarskom sektoru, građani su počeli da povlače štedne uloge, a drugi problem koji se postavio pred vladu bilo je povlačenje banaka iz kreditne aktivnosti", podsetio je on.

Cvetković je rekao da su prve mere koje je usvojila Vlada stabilizacija bankarskog sektora i podizanje vrednosti osiguranog depozita na 50.000 evra, čime je obezbeđena likvidnost bankarskiog sektora, zaustavljanje trenda povlačenja štednje iz banaka.

Prema njegovim rečima, mere su koncipirane na principima jedinstvenosti i solidarnosti.

Cvetković je podsetio i da doneti program mera sadrži dva paketa koji su usmereni na restriktivnost i podsticajnost.

"Restriktivnost se najviše odnosio na državu i štednju na svim nivoima na kojima je to moguće, a podsticajnost je usmerena ka privredi i obezbeđivanje kreditne aktivnosti prema privredi, izvoza, podsticanje tražnje", podsetio je on.

Odmah na početku poslanici Srpske radikalne stranke izašli su iz skupštinske sale u znak protesta što je predsednica parlamenta prvo dala reč predsednici poslaničke grupe "Za evropsku Srbiju” Nadi Kolundžiji, a ne radikalu Draganu Todoroviću.

U skupštinskoj sali su i predstavnici kluba "Napred, Srbijo” koji su ranije najavili da neće prisustovati sednici.

Poslanici opozicije ranije su saopštili da tri sata, koliko je Poslovnikom utvrđeno za postavljanje pitanja i davanje odgovora, nije dovoljno za tako važnu temu i da je bilo neophodno održati sednicu o ekonomskoj krizi.

Izmenama Poslovnika o radu parlamenta predviđeno je da svakog poslednjeg četvrtka u mesecu od 16.00 do 19.00 premijer i ministri odgovaraju na poslanička pitanja.

Pored premijera, u skupštinskoj sali su na sednici prisutni ministri finansija Diana Dragutinović, za NIP Verica Kalanović, trgovine i usluga Slobodan Milosavljević, za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković i za prostorno planiranje i životnu sredinu Oliver Dulić.

Dragutinovićeva: Novi aranžman sa MMF-om

Ministarka finansija Diana Dragutinović izjavila je da će Srbija sklopiti novi aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom koji će služiti za stabilizaciju kursa dinara i predvideti povećanje budžetskog deficita i smanjenje nepotrebnih javnih rashoda.

Odgovarajući na pitanja poslanika u Skupštini Srbije, Dragutinovićeva je rekla da novac iz aranžmana sa MMF-om može služiti isključivo za popunjavanje deviznih rezervi i povećanje stabilnosti kursa.

Ona je navela da Srbija trenutno ima jedan od najnižih budžetskih deficita u regionu i da će njegovo povećavanje doprineti neutralisanju pada tražnje i pokretanju privredne aktivnosti.

Dragutinovićeva je ukazala da će u slučaju da se svetska recesija produbi i privredni rast u Srbiji bude daleko niži od planiranog, "lek" biti ekspanzivnija fiskalna politika i navela da će privredni rast u našoj zemlji biti pozitivan, ali ni u kom slučaju neće biti predviđenih 3,5 odsto.

Ona je podsetila da Srbija već ima sklopljen aranžman sa MMF-om, ali ta sredstva još nije povukla jer je dva meseca kratak period da se sagledaju efekti krize na privredni rast Srbije, spoljnotrgovinski bilans, fiskalne prihode i potrošnju države.

Dragutinovićeva je napomenula da je uvoz u Srbiju u proteklom periodu opao za 30 odsto, zbog čega su smanjeni prihodi od poreza na dodatnu vrednost, ističući da je još rano proceniti efekte primene Prelaznog trgovinskog sporazuma sa EU na budžetske prihode.

DSS: Potrebna posebna sednica

Zamenik šefa poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije Rade Obradović izjavio je za B92 da bi o ekonomskoj krizi trebalo raspravljati na sednici, a ne u danu za postavljanje poslaničkih pitanja.

"DSS je tražio sednicu Skupštine na kojoj bi se raspravljalo o merama Vlade za borbu protiv krize iz razloga što mora Skupština da odobri te mere i da se u Skupštini raspravlja o svemu onome što nas čeka u narednoj godini i godinama koje dolaze", kaže on.

"Odgovor kroz poslačničko pitanje je i više nego neozbiljan, zato što u okviru tri minuta koliko predviđa Poslovnik treba analizirati situaciju u Srbiji, a onda predsednik Vlade treba u tri minuta da kaže koje su to mere koje je Vlada preduzela", smatra Obradović.

"Mi ćamo postaviti sva ona pitanja koja imamo da postavimo, pre svega da bi građani Srbije bili upoznati sa time, da se ne informišu preko novina da li se pregovara sa MMF-om, koliki je budžetski deficit, i da građani Srbije na sednici Skupštine dobiju sve potrebne informacije da Ministarstvo finansija ne bi moralo da skida podatke sa sajtova da bi se oni sakrili od građana Srbije", najavio je on.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Članovi Vlade Skupštini obrazlažu mere

Izvor: EMportal, 26.Feb.2009

Premijer Srbije Mirko Cvetković danas će na vanrednoj sednici Skupštine obrazložiti paket mera za izlazak iz ekonomske krize,a na pitanja poslanika odgovaraće i premijer i ministri.

Nastavak na EMportal...

Skupština: Poslanici pitaju - Vlada odgovara

Izvor: RTS, 26.Feb.2009

Ekonomska kriza bila je najčešća tema poslaničkih pitanja na koja su odgovarali Cvetković i članovi njegovog kabineta. Premijer rekao da je Vlada Srbije pravovremeno preduzela mere za ublažavanje posledica ekonomske krize. Vlada razmatra pitanje donošenja posebnog socijalnog programa za zaštitu...

Nastavak na RTS...

Premijer odgovarao poslanicima

Izvor: Radio Slobodna Evropa, 26.Feb.2009

Mirko Cvetković, srpski premijer, izjavio je da je Vlada Srbije pravovremeno preduzela mere za ublažavanje posledica ekonomske krize. Cvetković je zajedno sa ministrima u Skupštini Srbije odgovarao na pitanja poslanika, a ovo zasedanje počelo je protestom predstavnika Srpske radikalne stranke koji...

Nastavak na Radio Slobodna Evropa...

Vlada odgovarala poslanicima

Izvor: RTV Pink, 27.Feb.2009, 07:41

Vlada Srbije na vreme reagovala na svetsku krizu. . . Vlada Srbije blagovremeno je donela ekonomske mere za borbu protiv negativnih efekata svetske krize i te mere već daju rezultate, ocenili su premijer i ministri srpske vlade u Skupštini Srbije i najavili da će u martu doneti dodatne mere.

Nastavak na RTV Pink...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.