Sudije su krive za blage kazne

Izvor: Blic, 04.Maj.2009, 09:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Sudije su krive za blage kazne

Sudija Nata Mesarović, v. d. predsednika Vrhovnog suda Srbije, kaže u intervjuu za „Blic” da zakon često nije problem kada je reč o visini kazni koje se izriču u Srbiji, već sudsko odmeravanje kazne u pojedinim slučajevima. Ona navodi da reforme pravosuđa treba da omoguće veću efikasnost sudstva i da očekuje da će do kraja godine u Vrhovnom sudu biti donesena pravosnažna presuda za ubistvo premijera Zorana Đinđića.

- U Vrhovnom sudu su i predmeti po žalbama >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << za zločin na Ibarskoj magistrali i protiv zemunskog klana. Predsednik suda se ne meša u donošenje odluka, ali je dužan da obezbedi uslove za završavanje postupaka na vreme. Očekujem da do kraja godine budu donete odluke u tim predmetima, za koje je javnost posebno zainteresovana. Po funkciji, predsednik Vrhovnog suda predsedava i sednicama Visokog saveta sudstva i tu će biti mnogo posla. Pokušavam da dam jednak značaj i jednom i drugom poslu, ali reforma pravosuđa zbog funkcionisanja pravnog sistema države ima veliki značaj i zahteva posebnu pažnju - kaže sudija Mesarović.



Evropski sud za ljudska prava u Strazburu doneo je više presuda protiv Srbije zbog dugotrajnih sudskih postupaka. Kako to promeniti?


- Doneto je više presuda i protiv drugih evropskih država, na primer protiv Italije, tako da se i zemlje sa dugom tradicijom nalaze pred Sudom u Strazburu. Što se naše zemlje tiče, važno je promeniti procesne zakone, strogo odrediti pravila ponašanja stranaka i učesnika u postupku i obezbediti njihovu primenu. Tek tada se može očekivati da postupci ne traju dugo. Postupke najčešće odugovlače česti zahtevi za izuzeće sudija, neodazivanje stranaka na pozive i nedolazak advokata, predlaganje novih dokaza u žalbenom postupku... Kada se obezbedi uredna dostava poziva, predvide sankcije za neodazivanje pozivu, obavežu stranke da na vreme obaveštavaju sud o promeni adrese i promeni branioca, moći će da se vodi brz i efikasan postupak.



I na suđenju za ubistvo premijera Zorana Đinđića, u kojem ste vi predsedavali veću, pojedini učesnici su pokušavali da odugovlače trajanje krivičnog postupka.

- Taj predmet je za mene bio veliki izazov. Kada sam postala predsednik veća, postupak je već bio blizu kraja. I tada sam smatrala, i sada verujem, da je za efikasno vođenje postupka ključna spremnost sudije da onemogući pokušaje odugovlačenja i da koristi zakonom propisane mogućnosti da takva ponašanja spreči i da ih u određenim situacijama i sankcioniše. Veoma je važno da sudija dobro pripremi predmet. Sud je dužan da tužiocu i odbrani pruži jednaka prava u postupku koja im garantuje zakon.



Šta će biti teže Visokom savetu sudstva - da neke sudije ne budu izabrane ili da dobre sudije budu izabrane na prava mesta?

- Visoki savet sudstva najpre mora da usvoji kriterijume koji će se primenjivati prilikom izbora sudija. Nezavisna komisija, sastavljena od uglednih stručnjaka, pripremila je, ali samo kao radni materijal, predlog kriterijuma. Visoki savet sudstva doneće konačnu odluku o kriterijumima koristeći predloge komisije, ali imajući u vidu i svoje predloge. Kriterijumi stručnosti i dostojnosti kandidata za sudiju biće odlučujući i argumenti koji ih potvrđuju moraju biti nesporni. Samo sumnja u stručnost i dostojnost nekog kandidata, bez dokaza, po mom mišljenju, ne može uticati na izbor sudije. Očekujem da će najbolj i kandidati biti izabrani.



Za uspešnu reformu sudstva neophodna je vaša saradnja sa Društvom sudija i Ministarstvom pravde. Kako ocenjujete tu saradnju?

- Sa predstavnicima Društva sudija još nisam imala zvanične kontakte. S predstavnicima Ministarstva pravde sarađujem u Visokom savetu sudstva. Nema razloga da ne sarađujemo jer je cilj svih nadležnih organa i institucija da se reforma sprovede i da pravosuđe funkcioniše na najbolji način. Ministarstvo pravde i Vrhovni sud imaju iste statističke podatke o radu sudova. Predstavnici pravosuđa ni do sada nisu usporavali reformu. Po mom mišljenju, neophodna je obostrana saradnja, sa puno poverenja.



Da li je moguće naći kompromis između zahteva Društva sudija Srbije i predviđenih reformi sudstva?


- Poznato je da je Društvo sudija podnelo inicijativu za ocenu ustavnosti pojedinih odredaba iz seta pravosudnih zakona. O tome će odlučivati Ustavni sud i neće biti dileme da li su neka rešenja iz zakona po Ustavu ili nisu. Odluka Ustavnog suda će se poštovati.



Kakvi su vaši planovi kada se uspostavi nova mreža sudova?

- Prerano je da govorim u ovom trenutku gde ću se ja tada naći. To zavisi od mnogih faktora, od broja sudija u Vrhovnom kasacionom sudu, od mišljenja Opšte sednice budućeg suda o kandidatima za predsednika tog suda, od lične želje i ambicije i od mnogo drugoga.

Kriminalci prete preko raznih osoba

Kakve bi mere trebalo preduzeti da bi se povećala bezbednost sudija?


- Sistem obezbeđenja sudija u sudovima funkcioniše. Naše je da sve što mislimo da nas ugrožava prijavimo nadležnim organima koji vrše bezbednosnu procenu i preduzimaju mere koje moraju da garantuju bezbednost sudijama i van posla, kao i članovima njihovih porodica. Retko preti direktno osoba koja je u pritvoru. Ima mnogo načina da organizovane kriminalne grupe pošalju poruke pretnje sudijama posredno, preko raznih osoba i organizacija.

Političari se neće mešati u izbor sudija

Da li se plašite da bi politika mogla da ima uticaj na izbor sudija?


- Ne, politika neće imati i ne sme da ima uticaja prilikom izbora sudija. Sudstvo je dobilo samostalno telo, Visoki savet sudstva koji će utvrditi potreban broj sudija u pojedinim sudovima i kriterijume za njihov izbor, što garantuje nezavisnost sudske vlasti.

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Za ponedeljak, 4. maja 2009. godine

Izvor: NaDlanu.com, 04.Maj.2009

BEOGRAD, 4. maja 2009. (Beta) - Na naslovnim stranama današnjih izdanja beogradskih dnevnih listova najviše pažnje je posvećeno obeležavanju Svetskog dana slobode medija, širenju gripa A tipa (H1N1), kao i raznim privrednim i socijalnim temama u zemlju i svetu. BLIC - "Sudije su krive za blage...

Nastavak na NaDlanu.com...

Sudije krive za blage kazne

Izvor: NaDlanu.com, 04.Maj.2009

BEOGRAD, 04. maj 2009. (FoNet) - Sudija Nata Mesarović, v. d. predsednika Vrhovnog suda Srbije, kaže u intervjuu za "Blic" da zakon često nije problem kada je reč o visini kazni koje se izriču u Srbiji, već sudsko odmeravanje kazne u pojedinim slučajevima Ona navodi da reforme pravosuđa treba...

Nastavak na NaDlanu.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.