ŠTA VAM KAŽE KAŠALJ: Nije bolest, već simptom koji ukazuje na neki problem

Izvor: Kurir, 05.Okt.2015, 14:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ŠTA VAM KAŽE KAŠALJ: Nije bolest, već simptom koji ukazuje na neki problem

U ovo doba godine mnogi od nas kašlju, najčešće usled virusne infekcije. A kako to baš ume da bude iscrpljujuće, ne kaže se bez razloga da je neko „dosadan kao kašalj“.

Kašalj predstavlja odbrambeni refleksni mehanizam kojim se iz disajnih puteva odstranjuju sekret i strana tela. On nije bolest, već simptom koji ukazuje na neki  problem. Ukoliko traje duže od mesec dana, neophodno je da se obratite lekaru jer organizam možda signalizira da je u pitanju nešto ozbiljnije. >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << O tome šta sve kašalj pokušava da nam kaže, razgovarali smo sa prof. dr Aleksandrom Dudvarski Ilić iz Klinike za plućne bolesti KCS.

Hroničan kašalj i golicanje u grlu

Iako ova vrsta kašlja ne stvara šlajm, imate osećaj slivanja niz grlo, a ponekad vam se može činiti kao da u grlu imate knedlu.

Uzrok

Slivanje sluzi niz grlo je u sedam odsto slučajeva uzrok kašlja. Uobičajeno, naš organizam dnevno proizvodi do dva litra čiste sluzi iz žlezda koje povezuju nos i sinuse i ona se obično neosetno sliva niz grlo. Međutim, kada postane gusta ili obilna (kod alergijske reakcije, prehlade ili gripa), slivanje niz grlo izaziva kašalj.

Lečenje

Nesteroidne kapi za nos ili običan fiziološki rastvor pružiće vam trenutno olakšanje smanjujući otečenost u nosu i slivanje šlajma. Prilikom ukapavanja zabacite glavu da biste spečili curenje u grlo. Ako koristite sprej, tada je lakše da pognete glavu. Ne treba zaboraviti da je upotreba kapi za nos dozvoljena samo 5 dana, jer se pri dugotrajnom korišćenju mogu javiti sasvim suprotni efekti ili se stanje može pogoršati. Ispiranje nosa običnom slanom vodom ili fiziološkim rastvorom vrlo je korisna metoda koju treba češće primenjivati.

Usled želudačnog refluksa

Osećate kao da vam u grlu gori vatra, a nakon kašlja ostaje vam kiseo ili gorak ukus u ustima?

Uzrok

Želudačna kiselina koja se vraća prema jednjaku i grlu. Problem sa ovom vrstom kašlja, čiji je stručni naziv gastroezofagealni refluks, ima četvrtina ljudi. Kako je sluzokoža jednjaka vrlo nežna i osetljiva, vraćanje kiseline dovodi do upale koja je i okidač kašlja.

Lečenje

Lekovi koji se prodaju bez recepta, tzv. antacidi, neutrališu želudačnu kiselinu, a drugi lekovi, poznati kao inhibitori protonske pumpe, smanjuju lučenje kiseline. Treba piti što manje kafe, ne jesti masno i jako začinjeno, izbegavati odlazak u krevet posle obilnog obroka i izbaciti kasne obroke. Ako nekoliko meseci patite od ove vrste kašlja, obavezno posetite lekara.

Izazvan lekovima

Obično se prvo oseti grebuckanje u dnu grla. Ono izaziva spazmatični suvi kašalj, koji može dovesti i do povraćanja.

Uzrok

Neki lekovi mogu da izazovu nadražajni kašalj, pre svega inhibitori ACE, za snižavanje pritiska. Pet odsto osoba koje uzimaju taj lek muči kašalj. Moguće je da preparat sprečava razlaganje hemijske supstance bradikinina koji dovodi do preterane osetljivosti nervnih završetaka u plućima.

Lečenje

Najbolje je da vam lekar promeni lek za snižavanje pritiska. Oko nedelju dana po prestanku uzimanja inhibitora ACE kašalj prolazi.

Produktivan

Ovakav kašalj je konstantan s puno šlajma, propraćen otežanim disanjem, zviždanjem, stezanjem u grudima i poteškoćama s disanjem s jutarnjim pogoršanjima. Simptomi se pojačavaju zimi i u fazama infekcije disajnih puteva.

Uzrok

Hronična opstruktivna bolest pluća (HOBP) zajednički je naziv za hronični opstruktivni bronhitis i emfizem pluća. Kašalj nastaje usled zapaljenjskog procesa u plućima, koja gube elastičnost i nedovoljno se skupljaju i šire, što smanjuje priliv kiseonika u krvotok. HOBP najčešće pogađa ljude posle četrdesete, a glavni uzrok je pušenje, dok je u 10 odsto slučajeva krivac nasleđe.

Lečenje

U slučaju HOBP-a oštećenje pluća je trajno ali postoje lekovi koji mogu zaustaviti opadanje plućne funkcije i ublažiti simptome. Najvažnije je da pacijent prestane da puši i izbegava pasivno pušenje, zatim da se više kreće i ojača gornji deo tela. Fizioterapija smanjuje lučenje šlajma, a određeni lekovi šire disajne puteve i olakšavaju protok vazduha. Pomažu i inhalacija i ovlaživači prostorija.

Bolan i isprekidan

Stalan kašalj koji je posebno snažan ujutro, često praćen žućkastosivim ili zenkastim šlajmom.

Uzrok

Najčešći uzrok je akutni bronhitis, infekcija velikih disajnih puteva pluća (bronhija), što izaziva iritiaciju i upalu. Ovaj kašalj uglavnom nastaje nakon respiratorne infekcije.

Lečenje

Treba ležati i piti puno tečnosti da bi se sprečila dehidratacija i da bi sluz sazrela za iskašljavanje. Sirupi koji se prodaju bez recepta mogu ublažiti kašalj i olakšati iskašljavanje, ali ne mogu ubrzati oporavak.

Uzrok

Krivac može biti astma – desetina astmatičara čak i ne zna da je ima. Kada astmatičar dođe u kontakt s nečim što mu iritira disajne organe, mišići oko njih se stegnu, a sluzokoža otekne, pa disanje postaje otežano. Kašalj može biti podstaknut prehladom, smehom ili naprezanjem, u kontaktu sa određenom hranom ili alergenima (polen, buđ, duvanski dim, dlaka kućnih ljubimaca).

Lečenje

Na osnovu testova lekar će lako postaviti dijagnozu. Terapija se prilagođava svakom pacijentu, a pumpicu služi da se otvore disajni putevi i olakša disanje.

Suv kašalj nalik na lavež psa

Simptomi su kašalj, promuklost, pritisak u grlu, blag bol, ređe otežano disanje, zamor i povišena temperatura. Laringitis je zapaljenje grkljana, obično se javlja u sklopu upale disajnih puteva.

Uzrok

Akutni laringitis nastaje usled promene na sluzokoži grkljana ili je deo infekcije disajnih puteva. Može se javiti nakon prehlade ili gripa, a češći je zimi i u rano proleće. Hronični laringitis nastaje usled naprezanja glasnih žica, problema s gornjim disajnim putevima, infekcija zuba, sinusa i krajnika, zbog prašine i dima, pušenja, reumatizma.

Lečenje

Mirovanje, odmaranje glasnih žica, topla inhalacija, pastile.

Pušački kašalj

Jedan od najčešćih simptoma, karakterističnih za pušače.

Uzrok

Cilije, male treplje koje oblažu disajne puteve, pomažu svakodnevno čišćenje pluća. Kod pušača sastojci duvanskog dima oštećuju ili parališu cilije, usled čega se pluća pune gustim, žilavim šlajmom punim otrova. Kao reakcija javlja se kašalj radi njegovog izbacivanja. Vremenom, u šlajmu se naseljavaju virusi i bakterije, što može izazvati bronhitis i upalu pluća.

Lečenje

Ostavite cigarete!

Tekst: Vesna Stanimirović

Nastavak na Kurir...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Kurir. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Kurir. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.