Obeležen Dan donora

Izvor: RTS, 10.Okt.2015, 14:04   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Obeležen Dan donora

Šetnjom Knez Mihailovom ulicom u Beogradu, u kojoj su učestvovale poznate ličnosti, obeležen je Evropski dan davalaca organa. Tom prilikom je poručeno da jedan donor može da spasi najmanje četiri života, kao i da je Srbija na samom dnu po broju donora u Evropi.
Šetnju, od Gradske biblioteke do česme kod Filozofskog fakulteta i nazad, organizovali su Fondacija "Hemofarm", Ministarstvo zdravlja i >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Uprava za biomedicinu kako bi skrenuli pažnju na značaj doniranja organa.

Direktor "Hemofarm" fondacije Suzana Đorđević rekla je u izjavi za Tanjug da u Srbiji ima svega oko 100.000 ljudi koji su vlasnici donorskih kartica.
"Ovom šetnjom na Evropski dan donora, želimo da skrenemo pažnju javnosti na ovu važnu temu i da pozovemo ljude da nam se pridruže u šetnji i razmisle o tome da jednim humanim i odgovornim činom mogu jednog dana da spasu druge živote", istakla je Đorđević.
Kaže da "Hemofarm" već 22 godine radi na unapređenju kvaliteta zdravlja građana Srbije, poboljšava uslove lečenja u kliničko bolničkim sistemima širom zemlje i bavi se edukacijom lekara.
"Ovo je samo korak više, mi smo partneri u nacionalnoj akciji 'Produži život' Ministartva zdravlja, Uprave za biomedicinu i Vojnomedicinske akademije. Ova akcija je važna jer skreće pažnju na značaj zaveštanja organa, a o čemu se malo govori u Srbiji", istakla je Đorđević.
Direktor Uprave za biomedicinu Nenad Milojičić rekao je da se Evropski dan donora obeležava u svim zemljama Evrope, kao i u Srbiji.
Dodaje da Uprava za biomedicinu podržava tu akciju, kao i kampanju o zaveštanju organa i značaju transplantaciju "Produži život" koja traje od 2009. godine.
Milojičić ističe da je Srbija među poslednjim zemljama u Evropi po broju donora dodajući da smo ove godine do danas imali svega 14 donora koji su dali organe.
Prema njegovim rečima, obavljene su u 2015. godini 22 transplantacije bubrega, četiri transplantacije jetre i pet transplantacija srca.
"Imamo između tri i četiri donora na milion stanovnika, a da bi zadovoljili naše potrebe trebalo bi da imamo 10 donora na milion stanovnika. Zemlje sa najrazvijenijim programom transplantacije imaju između 32 i 35 donora na milion stanovnika, a vodeće su trenutno Španija i Hrvatska", naveo je Milojičić.
Naglašava da se ni jedna religijska zajednica ne protivi transplantaciji organa.
"I pravoslavna i katolička i muslimanska veroispovest ne zabranjuju transplantaciju kao vid lečenja", poručio je Milojičić.
Glumac Milorad Mandić Manda je rekao da je donorsku karticu uzeo pre četiri ili pet godina "samo sa jednom pomisli da ako ikome ikada bude zatrebalo nešto što bi mu porodužilo život i usrećilo njegove najbliže, zašto da ne".
Mandić je rekao da srpsko društvo još nema tu svest, ali da je, ipak, situacija sada mnogo bolja nego pre četiri ili pet godina.
On je dodao nije imao nikakvu dilemu da li da potpiše donorsko karticu, ali da je prethodno razgovarao sa svojom porodicom, čija je podrška veoma važana.
Glumica Tanja Bošković je rekla da davanje organa drugima nije strano duhu našeg naroda kroz istoriju.
"Setite se samo, u narodu se kaže ruku za brata dajem, srce iščupa momak, stavi ga na dlan i da svojoj dragani, znači odvajkada je tako bilo samo se tehnologija promenila. Zašto da ne delimo ljubav na putu ka Gospodu i večnosti, telo nam više neće biti potrebno, pa dajmo malo ljubavi onima kojima to može život da znači", poručila je Bošković.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.