Izvor: Politika, 06.Feb.2013, 23:00   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Betonski skelet odlazi u prošlost

Za rušenje nikada završenog radničkog doma u Subotici, koji je 50 godina bio gradsko ruglo, potrebno svega nedelju dana

Subotica – Betonski skelet koji je pet decenija zaklanjao vidik Subotičanima i ružio izgled centra grada trebalo bi da bude srušen u roku od nedelju dana. U sedištu gradske uprave juče je potpisan ugovor između Direkcije za izgradnju grada i firme „Elite kop“, iz Beograda, koja >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << je izabrana na javnom konkursu.

Iako je konkursom predviđeno da posao bude urađen za 11 miliona, „Elita kop“ je dala ponudu od 3,7 miliona dinara, a kako je najavio Vese Romić, direktor i vlasnik ovog beogradskog građevinskog preduzeća, radovi bi mogli početi narednog ponedeljka.

Specijalnim makazama skelet bi bio isečen do kraja te sedmice, i iz centra grada uklonjeno, kako se procenjuje, oko 673 kubnih metara betona i 80 tona armature. Po ugovoru, izvođač je obavezan i da usitni ovaj otpad, a da plac u centru grada zaravni.

Kako je najavio Modest Dulić, gradonačelnik, s obzirom da je na ovom prostoru proglašen javni interes, planskom dokumentacijom predviđa se gradnja objekata kulturnog sadržaja. Nakon usvajanja plana detaljne regulacije, Skupština grada će odrediti šta će se tu nalaziti.

Rušenje skeleta koji se nalazi pored zgrade Otvorenog univerziteta najavljivano je i planirano desetak puta, ali nikada se nije odmaklo dalje od najave. Problem je predstavljala i činjenica da je sredinom devedesetih ovaj plac ustupljen firmi „Holtek“ koja je tu planirala da izgradi desetospratnicu.

Prošlog decembra okončan je 17 godina dug sudski spor između „Holteka“ i grada. Proglašavanjem javnog interesa, stvoreni su uslovi za eksproprijaciju, a vansudskom nagodbom dogovoreno je da grad isplati „Holteku“ 40 miliona dinara.

Kad snažna mehanizacija „zagrize“ u armirani beton, biće to kraj i jednog simbola iz vremena kad su javni objekti građeni zajedničkim dinarom i sa idejom da budu na korist tada vladajućoj radničkoj klasi.

Nakon što je izgrađen Radnički, danas Otvoreni univerzitet, planirano je da se pored njega podigne sindikalni ili radnički dom i bioskopska sala. Za tu svrhu novac je prikupljan i iz priloga članova sindikata, o čemu svedoče i priznanice za dinar za radničku kuću.

Objekat je projektovao Karlo Denegri, a radove počete 1963. godine prekinuo je požar, kada je usled visoke temperature oštećena betonska konstrukcija koja je narednih godina pretvorena u gradsko ruglo i deponiju.

A. Isakov

objavljeno: 06/02/2013

Nastavak na Politika...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Turci ulažu u kruševačku firmu

Izvor: Gradnja-Online.com, 07.Feb.2013, 03:44

Turska Erste kompanija ima nameru da uloži tri miliona evra u drvno-preradjivačku industriju Savremeni dom u Kruševcu i zaposli 300 ljudi.Kako je najavio direktor Savremenog doma Nikola Vulović, uskoro će biti potpisan ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji i 15. februara u Savremenom domu biće...

Nastavak na Gradnja-Online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.