U potrazi za kraljem Arturom: Iskopavanja će rešiti misteriju?

Izvor: B92, 24.Avg.2016, 08:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

U potrazi za kraljem Arturom: Iskopavanja će rešiti misteriju?

Jedna od najpoznatijih britanskih legendi, ona o kralju Arturu, i danas rasplamsava maštu ljudi širom sveta. Zahvaljujući tome, ostrvo Tintagel, smešteno na zapadnoj obali Kornvola, godišnje privuče oko 200.000 posetilaca.

Ova legenda rasplamsala se tokom 12. veka, kada je klerik Džefri od Monmauta napisao delo "Istorija kraljeva Britanije", a pejzaž ostrva iscrtao u svojoj priči kao mesto Arturovog začeća. Uprkos naslovu, delo je bilo fikcija, a ne istorijska hronologija, >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ali tada se verovalo da je Artur pravi naslednik kraljeva.

Šeststo godina pre ovog dela pojavile su se prve velške pesme o Arturu kao vođi u britanskoj vojsci, ali ne i britanskom princu.

Prema autoru dela Kritična istorija srednjeg veka, Dejvidu Metjusu, prilično je sigurno da Artur nije ni začet ni rođen, pa nije ni umro na Tintagelu, a sigurno nije vladao ujedinjenom Britanijom.

Vrlo malo se zna o pravoj istoriji Tintagela. Prema ranijim istorijskim nalazima, među kojima je na hiljade komada keramike koji potiču iz perioda od 5. do 7. veka, čini se da je ovo mesto tada ipak bilo centar moći.

Da bi se otkrila misterija jednog od evropskih najvećih arheoloških nlalazišta, Kornvelška arheološka jedinica ovoga leta je započela veliko iskopavanje, a čitav projekat trajaće narednih pet godina.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.