Drastičan pad temperature odraziće se na zdravlje

Izvor: N1 televizija, 24.Feb.2017, 13:39   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Drastičan pad temperature odraziće se na zdravlje

Drastičan pad temperature za više od 10 stepeni, koji će uslediti već sutra pospodne i doneti i sneg u višim predelima zapadne i južne Srbije, može da utiče i na zdravlje ljudi, upozorili su anas stručnjaci Republičkog Hidrometeorološkog zavoda.

Danas je u većini gradova u Srbiji izmereno oko 20 stepeni, a najtoplije je bilo u Kruševcu gde je skala na termometru u 14 sati prema podacima RHMZ pokazala 21 stepen. Prognoza, međutim, već za subotu predviđa samo šest >> Pročitaj celu vest na sajtu N1 televizija << stepeni u Beogradu, a u Novom Sadu svega pet.

Načelnica u Klimatskom centru Republičkog Hidrometeorološkog zavoda, Jasminka Smailagić rekla je da promena vremena može značajno uticati na raspoloženje, smanjenje energije i radnih sposobnosti, pospanost, nesanicu, glavobolju, a posebno pogađa osobe sa respiratornim i cerebrovaskularnim oboljenjima.

Smailagić je navela da ljudskom organizmu zbog promene meteoroloških uslova, kao što je i predstojeća, potrebno izvesno vreme da se adaptira, zavisno od svoje osetljivosti.

"Pri zahlađenju krvni sudovi se kontrakuju da bi se smanjilo odavanje toplote, a to povećava otpora u kardiovaskularnom sistemu, srce se dodatno opterećuje i krvni pritisak raste", kaže Smailagić.

Usled naglog prelaza iz toplog u hladno vreme, kakvo Srbji predstoji sutra, izražene tegobe su moguće i kod cerebrovaskularnih bolesnika.

"Sa povećanjem temperature krvni sudovi se šire i pritisak opada. Ukoliko tada ne unosimo dovoljno tečnosti, dolazi do dehidratacije organizma, mozak se slabije snabdeva krvlju, te može biti nesvestice i vrtoglavice. Krv postaje gušća, pa se samim tim povećava i rizik od nastanka moždanog i srčanog udara", rekla je Smailagić.

S druge strane, povećana vlažnost vazduha ne pogoduje ni osobama sa respiratornim oboljenjima.

Pojava meteoropatskih reakcija moguća je i kod zdravih osoba, osetljivih na promenu vremena. Može doći do glavobolje uslovljene naglom promenom temperature i velikom razlikom između minimalne i maksimalne dnevne temperature, s prolaskom fronta, kao i uz značajnu promenu vazdušnog pritiska - naglog smenjivanja visokog i niskog vazdušnog pritiska, pojačanog hladnim vetrom.

Temperaturne razlike mogu dovesti do razdražljivosti i promenljivog raspoloženja usled prolaska frontalnog sistema, pojačanog južnog i jugoistočnog vetra.

"Bolovu u mišićima izraženi su naročito pred prolazak hladnog fronta, pri povećanju vlage u vazduhu, kao i umor i malaksalost koji su karakteristični pri toplom i vlažnom vremenu i pred promenu vremena, pri niskom vazdušnom pritisku", navela je Smailagić.

Ona je rekla da se od nedelje očekuje poboljšanje meteoroloških prilika pto će doprineti smanjenju tegoba većine hronično obolelih i osetljivih osoba.

Nastavak na N1 televizija...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta N1 televizija. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta N1 televizija. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.