Znate li ko su najčuveniji ratnici na svetu?

Izvor: Blic, 06.Okt.2015, 11:14   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Znate li ko su najčuveniji ratnici na svetu?

Danas su možda najpoznatiji po svojoj reprezentaciji u ragbiju i atraktivnom plesu koji izvode pred svaku utakmicu, ali je zapravo reč o čuvenom ratničkom narodu koji nikada nije bio porobljen.

Maori su autohtoni polinežanski narod, koji je u nekoliko talasa naseljavao Novi Zeland, u periodu između 1250. i 1300. godine. Kako se broj stanovnika neprestano povećavao, borba oko resursa je postala neizbežna.

Plemenski ratovi su bili česti i uglavnom su se vodili >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << za teritoriju, ali i za sticanje i obnovu Mane, duhovne moći i prestiža. Maori su verovali da se Mana može naslediti od predaka ili steći u borbi.

Opšte je poznato da su Maori bili čuveni ratnici, prepoznatljivi po specifičnim tetovažama na licu, Haka plesu i neustrašivosti. Njihove bojne formacije zvale su se Hapu, i naseljavale su specijano utvrđena sela, poznata kao Pa. Veruje se da su kanibalizovali svoje neprijatelje, čak i u vreme primirja. Kanibalizam je uvek bio podstaknut željom da sticanjem Mane neprijatelja koji su poraženi u bici. Za razliku od većine domorodačkih kultura, Maori nikada nisu bili osvojeni, niti porobljeni.

Jedan od razloga za to je i njihova neverovatna veština u praćenju tragova, kao i besprekorno poznavanje teritorije koju naseljavaju. Poznati su po tome da umeju da "osluškuju" prirodu dok pokušavaju da uhvate svoj plen.

Iako je kultura Maora značajno promenjena usled modernizacije i više od 150 godina britanskog uticaja, izvesna znanja i veštine su ipak očuvani, sve do današnjih dana. Upravo je to zaintrigiralo jednog od najpoznatijih poznavalaca vojnih taktika u misijama begstva i spasavanja, Džoela Lamberta.

Kako izgleda potraga Maora i da li je uopšte moguće pobeći maorskim tragačima, možete da pogledate u najnovijem serijalu Potera, koji se emituje na Discovery kanalu.

Nastavak na Blic...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.