Teški metali stigli do Drine

Izvor: RTS, 23.Sep.2014, 04:53   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Teški metali stigli do Drine

Gradsko veće Loznice zatražilo hitno rešavanje problema isticanja hemikalija sa jalovišta iz rudnika u Stolicama, kod Krupnja. Koncentracije metala na ušću Jadra u Drinu povećane za nekoliko stotina puta od dozvoljene. Podneta tužba protiv "Farmakoma", u čijem je vlasništvu jalovište.

Takav zaključak biće upućen u Vladu Srbije posle poražavajućih rezultata ispitivanja kvaliteta vode u koritu reke Korenite, koju je uzorkovao Institut za javno zdravlje iz Šapca, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << objavljeno je na sajtu Opštine Loznica, prenosi Tanjug.

Veće je formiralo radnu grupu koja će pratiti realizaciju onoga što je odlučeno i svakodnevno biti uključena u zbivanja na terenu gde žive ugroženi građani.

Ukoliko se ne počne sa rešavanjem tog ekološkog problema, rukovodstvo Grada Loznice predvođeno gradonačelnikom Vidojem Petrovićem i čelnicima lokalnih samouprava Krupanj, Bogatić i Šabac – zatražiće hitan prijem kod predsednika Vlade Srbije radi nalaženja najpovoljnijeg rešenja.

Jalovina iz nekadašnjeg rudnika antimona "Stolice" u Kostajniku, koja je krenula rekom Korenitom, stigla je do Drine, rekao je član Gradskog veća Janko Aleksić, navodeći da je prisustvo teških metala toliko evidentno da je dovoljno da se u celom kraju proglasi ekološka katastrofa.

"Na osnovu najnovije analize uzoraka vode sa četiri merne stanice, na samom ulivanju Jadra u Drinu, nalazi su više nego poražavajući. Gvožđe, olovo, kadmijum, cink, bakar, arsen, živa, antimon i mangan, koji se nalaze u kategoriji od 1 do 4, u većini uzoraka ovde su van te klase.

"Koncentracije gvožđa na mestu ulivanja Jadra u Drinupovećane su 290 puta, a antimona 160 puta u odnosu na dozvoljene", upozorio je Aleksić.

To je potvrdio i član Gradskog veća Dragoslav Dobrić, koji je rekao Tanjugu da je Zavod za javno zdravlje iz Šapca, analizom vode u reci Koreniti, evidentirao izuzetno visoke granične vrednosti gvožđa, olova, antimona, arsena – čak desetine puta veće od dozvoljenih.

Što se tiče Jadra, on je u svom toku od ulivanja Korenite u Jadar, pa sve do Jelava gde se uliva u Drinu, proglašen za vodu van klase zbog prisustva antimona i arsena, žive i olova u ogromnim količinama, zbog čega je reka dobila sivu boju.

Što se tiče Kostajničkog potoka, tu su vrednosti teških metala nekoliko stotina puta veće od propisanih, naveo je Dobrić.

Dobrić je istakao da se na vanrednoj sednici Gradskog veća od stručnjaka moglo čuti da se tu radi o akumuliranju opasnih, teških metala u biljkama, životinjama i ljudima koji tokom vremena postaju opasni.

Vladina radna grupa za sanaciju jalovišta

Naveo je da mu je načelnik za strategijska dokumenta u Ministarstvu zaštite životne sredine Aleksandar Vesić, u telefonskom razgovoru objasnio da je posebna radna grupa koju je Vlada formirala, uradila predlog mera za sanaciju jalovišta iz rudnika "Stolice", a koji je prosleđen ministarstvima poljoprivrede, vodoprivrede i zaštite životne sredine, rudarstva i energetike i zdravlja, gde se čeka njihova saglasnost.

Po dobijanju njihove saglasnosti, Rudarski institut iz Zemuna će iduće sedmice utvrditi da li je taj projekat primenljiv i da li sa ulaganjima od 66 miliona dinara mogu da se urade obodni kanali i popravi kolektor.

Vanrednom zasedanju Gradskog veća danas su prisustvovali i predstavnici susednih opština, mesnih zajednica koje se nalaze u slivu Korenite, Jadra i Drine, načelnik Odeljenja za vanredne situacije MUP-a Srbije Aleksandar Stojković, republički rudarski i vodni inspektor Siniša Tanacković i Vesna Vujić.

Zasedanju su prisustvovali i direktor Zavoda za javno zdravlje u Šapcu Milijana Popović, predstavnici Doma zdravlja i Opšte bolnice u Loznici, ali i više udruženja građana i nevladinih organizacija.

Usled ogromnih i dugotrajnih padavina tokom maja, koje su za posledicu proizvele klizište brdskog masiva na koji se naslanja flotacijsko jalovište "Stolice", došlo je do pucanja dve brane, a kasnije i treće i isticanja više hiljada kubnih metara jalovine.

Jalovina i vode iz jalovišta izlile su se u rečicu Korenitu, u mestu Kostajnik, a koja se uliva u reku Jadar na oko 20 kilometara.

Do ponovnog probijanja brane i isticanja jalovine u potok Kostajnik došlo je 17. jula, posle obilnih padavina, kada je jalovina s bočne strane probila već oštećenu branu jalovišta i izlila se u potok.

Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine, zajedno sa Ministarstvom rudarstva i energetike, formiralo je krajem jula poseban tim za praćenje realizacije hitnih mera za sanaciju izlivene toksične jalovine antimona iz zatvorenog rudnika "Stolice" kod Krupnja.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.