Izvor: B92, 12.Avg.2009, 18:20   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Problem optičara zbog pravilnika

Beograd -- Obimna papirologija i veliki troškovi koče optičare koji pokušavaju da dobiju dozvole u skladu sa novim propisom, piše "Politika".

Iako su optičari do početka avgusta morali da prilagode poslovanje sa Pravilnikom o prometu medicinskih sredstava, mnogi od njih još ne mogu da shvate šta se zapravo od njih traži.

Zora Šarac, predsednica Udruženja optičara i optometrista Srbije, kaže da mnogi vlasnici optičarskih radnji još nisu predali zahtev >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << za dobijanje dozvole za promet medicinskim sredstvima na malo, jer ne mogu da prikupe sve papire, niti su im jasni pojedini zahtevi.

"Nekim optičarima su vratili zahteve za dobijanje dozvole jer nisu imali zaposlenu medicinsku sestru. U našim radnjama nikada nisu radile medicinske sestre. U Ministarstvu zdravlja su nam rekli da će videti na koji način će uskladiti ovu odredbu sa našim poslom, jer je Pravilnik o prometu medicinskih sredstava jedan opšti akt koji se, između ostalog, odnosi na nas. Sada čekamo njihovu odluku po ovom pitanju", kaže Zora Šarac.

Prema njenim rečima, obimna papirologija i ogromni troškovi koče optičare koji pokušavaju da predaju zahtev za dobijanje dozvole. Mnoge njene kolege, zbog imovinsko-pravnih zavrzlama, ne mogu da dobiju dokaz da je njihova radnja smeštena baš u objekat namenjen za poslovni prostor.

"Svaki papir košta po hiljadu-dve dinara, a taksa za zahtev košta 18.000 dinara. Ispred radnje moramo da istaknemo znak za specijalizovanu prodavnicu čija izrada košta 22.000 dinara. Taj znak nismo videli nigde u Evropi. Naravno, može se izraditi samo u jednom privatnom preduzeću u Srbiji", objašnjava sagovornica "Politike" i dodaje da u Pravilniku nije izričito navedeno da oni mogu da izrađuju stakla za naočare, već stoji da su radnje specijalizovane za prodaju i izdavanje medicinskih sredstava. Ipak, niko im nije ni zabranio ugradnju stakala, pa će oni nastaviti da rade ovaj deo posla.

Iz svih tih razloga, optičari će zahtevati od Ministarstva zdravlja da izda poseban podakt koji bi do tančina definisao obaveze optičara, kako se oni ne bi mučili u rasvetljavanju pojedinih zahteva.

Zora Šarac kaže da veliki problem predstavlja rad veleprodaja koje su se pre dve godine registrovale, jer im se sada traži da imaju po nekoliko vozila za obavljanje posla, iako im je dovoljno samo jedno.

Nadležni su izašli u susret pojedinim zahtevima optičara pa su prilagodili kvadraturu poslovnog prostora i umesto minimalnih 35 kvadratnih metara sada svaka radnja mora imati barem 17 kvadrata.

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Optičari u pometnji zbog pravilnika rada

Izvor: Politika, 11.Avg.2009, 23:00

Obimna „papirologija” i veliki troškovi koče optičare koji pokušavaju da dobiju dozvole u skladu sa novim propisom ..Iako su optičari do početka avgusta morali da prilagode poslovanje sa Pravilnikom o prometu medicinskih sredstava, mnogi od njih još ne mogu da shvate šta se zapravo od njih...

Nastavak na Politika...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.