MI SMO BUDALE Nove trzavice Srbije i Makedonije, a sve zbog bolne činjenice koju im Srbija nikada NEĆE OPROSTITI

Izvor: Blic, 25.Jul.2017, 07:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"MI SMO BUDALE" Nove trzavice Srbije i Makedonije, a sve zbog bolne činjenice koju im Srbija nikada NEĆE OPROSTITI

Kosovo, crkva, nova vlast, međusobna netrpeljivost, ime države - pregršt je razloga zbog kojih Srbija i Makedonija u poslednje vreme imaju prilično zategnute odnose.

Netrpeljivost kao da ne kriju ni makedonski ni srpski političari, a poslednji takav primer, doduše više verski nego državni, odnosi se na reakciju Srpske pravoslavne crkve (SPC) o proslavi Ilindana, Dana Republike Makedonije, u manastiru Prohor Pčinjski. Naime, kako je danas objavio "Alo!", pitanje je >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << da li će SPC dozvoliti makedonskoj delegaciji da ovaj datum obeleži u manastiru koji se nalazi na teritoriji Srbije.

Međutim, kao stalni problem, bez obzira na to što je prošlo već nekoliko godina, pojavljuje se makedonsko priznanje Kosova koje, po svoj prilici, Srbija Makedoniji nikada neće oprostiti.

Česte su izjave srpskih političara, među kojima prednjači potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, da se, kada je reč o Makedoniji, ne osvrne na to što je ova država priznala nezavisnost Kosova, kao ni na to što je podržala njegovo članstvo u Unesko.

- Ja jedva čekam kada će se pojaviti u međunarodnim organizacijama neki stav koji je važan za Makedoniju, za Crnu Goru, pa ćemo da vidimo kako će se Srbija postaviti - rekao je Dačić početkom godine, govoreći o tome kako prizanje Kosova i podrška njegovom članstvu u Unesku "opterećuju odnose Srbije sa susedima".

Dačić: Mi smo budale

Dačić je i tada, ali i nakon toga u nekoliko navrata, govorio da je Srbija pogrešila što je tu zemlju priznala pod njenim ustavnim imenom, "jer je ona priznala Kosovo".

- Cela Evropa i svet koriste naziv Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija, a mi smo našoj braći Grcima udarili šamar i sad očekujemo od Grka da oni ne priznaju Kosovo, a Makedoniju smo priznali vređajući Grke, a oni (Makedonci) uvek glasaju za Kosovo. Ja moram da kažem da smo budale. - rekao je svojevremeno Dačić, a pre neki dan ponovio slično.

Čemu trzavice kada je zvanično sve OK

Bez svake sumnje Kosovo, ali i odnos SPC sa makedonskom crkvom, dva su od nekoliko problema koji postoji na relaciji dve zemlje. S tim, što se tiče ovog drugog, kako za "Blic" kaže direktor Centra za regionalizam Aleksandar Popov, "to je crkveni, a ne verski problem".

Osim toga, malo šta je u bilateralnim odnosima Srbije i Makedonije sporno, pa se s razlogom postavlja pitanje - čemu nesuglasice, "prozivke" i trzavice.

- Dve zemlje nemaju nerešenih pitanja, tako da je ovo apsurdna priča o našoj spoljnoj politici, jer nema baš nekog racionalnog objašnjenja za zaoštravanje odnosa - kaže on.

Po njegovom sudu, ni priznavanje nezavisnosti Kosova, ni to što je Makedonija glasla za članstvo KiM u Unesko, nisu razlozi za "zahlađenje", jer su to stvari koje su se desile pre dve i više godina, i preko njih se prešlo.

- Sve to je uradila vlada Nikole Gruevskog, sa kojom je Srbija imala dobre odnose - priča Popov.

I zaista, prošla makedonska vlada je bila u prilično dobrom odnosima sa srpskom, pa su čak održavane i zajedničke sednice. Međutim, stvari su se sada promenile a, prema mišljenju Popova, tome je doprinela i promena režima u Makedoniji.

Promena vlasti, promena politike

- U Makedoniji i Srbiji su na vlasti bile stranke sa istim predznakom narodnjačke, odnosno VMRP-DPMNE i SNS. One su slične po modelu upravljanja, bez vladavine prava, sa obiljem demagodije, urušavanjem institucija... Doduše, kod nas je sve to u blažoj varijanti. Bile su "bratske partije", ali sada je došla druga garnitira na vlast, socijal-demokratska, koja nije bliska SNS, i odmah je počelo varničenje - priča Popov.

Demarkacija - potencijalni problem

On ističe da Srbija i Makedonija maltene nemaju spornih pitanja, i da najmanje animoziteta ima između Srba i Makedonaca.

- Međutim, ono što u perspektivi može da bude ozbiljan problem za odnose dve zemlje jeste demarkacija granice između Kosova i Makedonije - ističe on.

U prethodnom periodu između Srbije i Makedonije bilo je svega, od teških reči, do izvinjenja i rukovanja.

Tako je, neposredno nakon što je izabran, prvi čovek manedonske vlade Zoran Zaev komentarisao da su Srbi i Makedonci bratski narodi, ali da je u Srbiji na vlasti "nacionalističko rukovodstvo" Aleksandra Vučića.

Kako će glasati Makedonija?

Na to je, očekivano, reagovao Vučić, koji je kazao da ga ne interesuju uvrede koje mu je uputio Zaev, i poručio da će suditi po delima - kako će se Makedonija postaviti kada bude novo glasanje za prijem Kosova u članstvo u Unesko, što bi možda moglo da se protumači i kao opomena srpskog predsednika.

Nakon toga, došlo je do izvinjavanja i "peglanja odnosa", pa i do zajedničkih razgovora i susreta i u Briselu, ali i pre desetak dana u Trstu, gde se Zaev sastao sa srpskom premijerkom Anom Brnabić.

Takođe, kao problem u odnosima dve zemlje pojavilo se i to što je savetnik u ambasadi Srbije u Skoplju i oficir BIA Goran Živaljević bio je u Sobranju Makedonije u vreme upada nasilnih demonstranata 27. aprila ove godine, zbog čega je ambasadorka Srbije u ovoj zemlji bila pozvana na razgovor u MSP Makedonije.

Možda bi sve ovo i prošlo, da se u međuvremenu nije ponovo oglasio srpski šef diplomatije Ivica Dačić koji je rekao da je Srbija pogrešila što je priznala Makedoniju pod njenim ustavnim nazivom.

To bi se moglo protumačiti i kao gest prema domaćinu pred kojim je to rekao - njegovim grčkim kolegom Nikosom Kociasom, imajući u vidu da Makedonija i Grčka godinama vode spor oko imena. Dačić se, međutim, tu osvrnuo i na odnos ove zemlje prema Kosovu koje je, "rak rana" srpskih vlasti.

(Lana Gedošević)
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Blic...






Povezane vesti

NOVE TRZAVICE IZMEĐU SRBIJE I MAKEDONIJE Zašto Dačić misli da smo BUDALE

Izvor: Blic, 25.Jul.2017

Kosovo, crkva, nova vlast, međusobna netrpeljivost, ime države - pregršt je razloga zbog kojih Srbija i Makedonija u poslednje vreme imaju prilično zategnute odnose...Netrpeljivost kao da ne kriju ni makedonski ni srpski političari, a poslednji takav primer, doduše više verski nego državni, odnosi...

Nastavak na Blic...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.