Irak, dostavljena pomoć zarobljenima

Izvor: RTS, 09.Avg.2014, 14:24   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Irak, dostavljena pomoć zarobljenima

Sjedinjene Američke Države izbacile su iz aviona hranu i vodu kako bi pomogle hiljadama pripadnika iračke manjinske grupe jezidi, koji beže od džihadista ekstremističke Islamske države.

Ekstremisti su zarobili stotine žena iz verske manjinske grupe jezidi, prema jednom iračkom zvaničniku, dok su hiljade civila pobegle u strahu, prenosi Beta.

Prema navodima porodica žrtava, ekstremisti većinu žena drže u školama u drugom po veličini iračkom gradu >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Mosulu.

"Verujemo da ih teroristi do sada već smatraju robinjama i imaju zlonamerne planove za njih. Verujemo da će teroristi ove žene iskoristiti na ponižavajući način kako bi zadovoljili svoje animalne potrebe na način koji se suprotstvalja i ljudskim i islamskim vrednostima", rekao je jedan lokalni irački zvaničnik.

Jezidi pripadaju drevnoj religiji koju pripadnici Islamske države smatraju jeretičkom. Islamska država takođe šiitske muslimane smatra otpadnicima od vere, a od hrišćana je tražila ili da pređu u islam ili da plaćaju specijalni porez.

Desetine hiljada pripadnika jezida zarobljene su na planini Sinaj, opkoljeni džihadistima koji prete da će ih ubiti ako pokušaju da pobegnu. Na planini im je život takođe u opasnosti, jer nemaju ni hrane ni vode.

Prema podacima Ujedinjenih nacija, oko 40.000 jezida, među kojima mnogo žena i dece, sakrilo se na devet lokacija na Sinaju, koja je, prema lokalnoj legendi, poslednje odredište Nojeve barke.

"Na zahtev iračke vlade, počeli smo operacije pomoći iračkim civilima koji su zarobljeni u planini. Kada su ekstremisti sunitske grupe 'Islamska država Irak i Levant', marširali kroz Irak, vodili su nemilosrdnu kampanju protiv nedužnih Iračana. Ovi teroristi su posebno varvarski nastrojeni prema verskim manjinama, uključujući i hrišćane i jezide, male drevne verske sekte", rekao je Barak Obama.

Predsednik SAD je u obraćanju naciji poručio da će vazdušni udari na džihadiste u Iraku biti nastavljeni ako bude potrebno da se zaštite američke diplomate i vojni savetnici.

Mnogi američki saveznici podržali su intervenciju SAD, obećavši hitne mere za pomoć izbeglicama i raseljenim ljudima, u želji da spreče pogoršanje teške humanitarne krize u Iraku, koji je već mesecima na meti ofanzive ekstremista.

Oni su zauzeli mnoge velike gradove, uključujući i Mosul, najveću branu i rezervoar vode, i prete i glavnom gradu Bagdadu.

Američke snage, koje su se krajem 2011, posle osmogodišnjeg rata, povukle iz Iraka, nastavile su sa napadima na ekstremističke položaje u okolini Irbila, glavnog grada iračkog autonomnog kurdskog regiona.

Prema podacima UN, od juna je zbog nasilja u Iraku više od 500.000 ljudi raseljeno, čime je ukupan broj raseljenih ove godine prevazišao milion ljudi.

Nastavak na RTS...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.