NEMA ČLANSTVA Kosovo NIJE primljeno u Unesko, falila im tri glasa

Izvor: Blic, 09.Nov.2015, 14:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

NEMA ČLANSTVA Kosovo NIJE primljeno u Unesko, falila im tri glasa

Generalna konferencija Uneska nije prihvatila članstvo Kosova u tu organizaciju, budući da je nije bilo potrebne dvotrećinske većine da bi se izglasao prijem.

Kosovu je falilo tri glasa za članstvo. Od 142 prisutnih "za" je glasalo 92, "protiv" je bilo 50, uzdržanih je bilo 29. Neophodna dvotrećinska većina bila je 95 glasova.

Prethodno nije usvojen predlog Srbije da se glasanje o članstvu Kosova odloži do seledećeg zasedanja Generalne konferencije Uneska, >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << za dve godine.

Tom glasanju je pristupilo 170 država. Za predlog Srbije glasalo 58, protiv 88 država i 22 su bile uzdržane, dok predstavnici 16 zemalja nisu bili prisutni u sali.

Predlog Srbije za odlaganje podržali su zemlje: Rusija, Brazil, Indonezija, Kina, Rumunija, Grčka, Angola, Argentina, Belorusija, Bolivija, Bocvana, Kipar, Kolumbija, Kuba, Eritreja, Španija, Etiopija, Gruzija, Haiti, Indija, Maroko, Meksiko...

Bahami pogrešno glasali, nisu razumeli pitanje

Glasanje Bahama o predlogu Srbije izazvalo je provalu smeha na zasedanju Generalne konferncije Uneska na kome se razmatrao zahtev Kosova za članstvo u tu organizaciju.

Naime, prilikom glasanja o predlogu Srbije da se odlučivanje o prijemu Kosova u Unesko odloži na dve godine, Bahami nisu razumeli pitanje i glasali su "za", misleći da zapravo glasaju za prijem Kosova u Unesko.

Toj državi, međutim, nije uvažen zahtev da promene svoj glas, uz objašnjenje predsedavajućeg da se važi samo njihovo inicijalno glasanje.

U trenutku kada je predstavnik Bahama reagovao u pokušaju da promeni svoj glas, uz objašnjenje da nisu razumeli pitanje, salom se prolomio smeh.

Protiv su bile: Francuska, Britanija, Hrvatska, Slovenija, Makedonija, Belgija, Estonija, Saudijska Arabija, Austrija, Bugarska, Nemačka, Australija, Ujedinjeni Arapski Emirati... BiH uzdržana.

Na početku sednice obratio se ambasador Srbije pri Unesko zatraživši odlaganje glasanja.

Devet zemalja nije imalo pravo glasa, među njima i SAD.

Predstavnik Velike Britanije je na sednici rekao da se nikad nije desilo da bude odbijena zemlja koju je predložio Izvršni savet, da je Kosovo članica MMF i Svetske banke i da ovaj zahtev nema nikakve veze sa dijalogom Beograda i Prištine i sa procesom evropskih integracija dve strane.

Tome se usprotivio Tanasković rekavši da je ovde reč o presedanu. Nikada nije bila ovakva situacija, jer Kosovo nije država, već teritorija, rekao je on.

Predstavnik Argentine je rekao da zahtev za prijem Kosova nije u skladu sa Rezolucijom SB UN 1244, dok je predstavnik Kube rekao da je to suprotnom međunarodnom pravu.

Kuba je striktna u poštovanju teritorijalnog integriteta Srbije i to su motivi zbog kojih je protiv članstva Kosova u Unesku, javila je RTS.

Nemačka je odbila zahtev za odlaganje odlučivanja sa obrazloženjem da je odluka već doneta na Izvršnom odboru.

Misija UN na Kosovu smatra da je reč o pitanju za Generalnu konferenciju.

Kina smatra da bi prejem Kosova u Unesko mogao negativno da se odrazi na dijalog Beograda i Prištine u Briselu.

Austrija je istakla da su joj bliski i Kosovo i Srbija, ali da je protiv odlaganja sednice.

Vlada Kosova i njeni partneri računali su da imaju 92 glasa za prijem Kosova u Unesko.Prema spisku koji su uradili Vlada Kosova i njeni međunarodni partneri, 62 države je trebalo da se izjasnile da će sigurno glasati za prijem Kosova, dok se ostalih 30 nisu jasno izjasnile, ali su se kosovske vlasti uzdaju i u njihovu podršku.

Nastavak na Blic...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Pobeda Srbije: Kosovo nije primljeno u Unesko

Izvor: Vesti-online.com, 09.Nov.2015

Generalna konferencija Uneska nije prihvatila članstvo Kosova u tu organizaciju, budući da nije bilo potrebne dvotrećinske većine da bi se izglasao prijem. Kosovu je falilo tri glasa za članstvo. Od 142 prisutnih "za" je glasalo 92, protiv je bilo 50, uzdržanih je bilo 29. Neophodna dvotrećinska...

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.