I treći pokušaj vantelesne oplodnje o trošku države

Izvor: Radio 021, 26.Jul.2016, 23:35   (ažurirano 02.Apr.2020.)

I treći pokušaj vantelesne oplodnje o trošku države

Parovi koji ne mogu da dođu do potomstva, od pre mesec dana imaju pravo i na treći pokušaj vantelesne oplodnje o trošku države, odnosno Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.

Kako piše Dnevnik, gornja starosna granica za žene koje mogu da uđu u postupak sada je 40 godina, ali postoje inicijative da se produži za još godinu dana, a peticijom na internetu traži se da granica bude 45 godina. Republički fond za zdravstveno osiguranje od 25. juna >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << ove godine finansira i treći pokušaj vantelesne oplodnje, umesto dva kao što je bilo do tada.

Osigurnici imaju mogućnost da se prilikom izlaska na lekarsku komisiju filijale opredele da proces obave u jednoj od pet državnih ustanova ili u nekoj o 11 privatnih ustanova s kojima Republički fond ima zaključen ugovor, a spisak ovih ustanova nalazi se na sajtu RFZO. Stručnjaci koji se bave vantelesnom oplodnjom, međutim, smatraju da statistika ne ide u prilog podizanju starosne granice za ovaj postupak, nego bi trebalo da zaživi mogućnost doniranja jajnih ćelija, koja je zakonski predviđena.

Članica tima za vantelesnu oplodnju Klinike za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Vojvodine profesorka dr Aleksandra Trninić Pjević kaže je na sastanku Republičke stručne komisije za VTO pri Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje jednoglasno usvojen predlog o uvođenju trećeg besplatnog pokušaja, a odbačen je predlog o pomeranju starosne granice.

"Potrebno je ispoštovati želje i potrebe ljudi koji žele da postanu roditelji, ali statistika je neumoljiva. Kod žena koje imaju 41 godinu još postoji korektna šansa za dobijanje potomstva. Međutim, preko tih godina šansa za zatrudnjivanje se smanjuje na ne više od 10 odsto. Kod žena koje imaju 44 godine, šansa je jedan odsto. Donorstvo jajnih ćelija je idealno rešenje. Trend u svetu je kasnije dobijanje potomstva i između 25 i 30 odsto postupaka vantelesne oplodnje u svetu realizuje se iz doniranih jajnih ćelija. Podizanje starosne granie možda daje lažnu nadu ljudima", kaže dr Trninić - Pjević za "Dnevnik".

Kako navodi, u Sloveniji je postupak limitiran do 43. godine, a nakon tih godina žena ne može da uđe u postupak i dobije dete sa svojim jajnim ćelijama. U Nemačkoj posle 36. godine parovi učestvuju u dotiranju postupka vantlesne oplodnje, a do 35. godine se taj postupak ne naplaćuje. Dr Trninić Pjević kaže kako naš zakon dozvoljava doniranje jajnih ćelija, ali ne postoji logistika.

"Ako je cilj dobijanje bebe, verujem da bi parovi pristali na postupak uz donirane jajne ćelije i ne bi insistirali na tome da dete genetski bude njihovo. Oko 25 osto ciklusa u Španiji realizuje se sa doniranim jajnim ćelijama. Ovako imamo mali procenat uspeha. Biologija je neumoljiva. Dobro bi bilo da gornja granica bude 41 godina, a možda bi najbolje bilo da se primeni nemački model, odnosno da nakon 41. godine država učestvuje u finansiranju postupka u nekom procentu. Treći pokušaj je dobar kod mlađih parova, a na žalost kod žena koje imaju više od 41 godine može da bude jedna beba na 100 parova", objašnjava dr Trninić Pjević.

Uspešnost postupka vantelesne oplodnje kod žena koja imaju do 35 godina iznosi između 60 i 70 odsto. Posle 40. godine procenat uspešnosti je između 10 i 15 odsto, a sa 44 godine to je jedan odsto.

"Najveće šanse su za žene koje imaju do 35 godina i zato poručujemo svima da ne čekaju. Vantelesna oplodnja nije čarobni štapić i ne možemo da garantujemo uspeh, ako nemamo iz čega. Osim toga, postoji mogućnost hromozomske greške. Do 37. godine žena ima tri četvrtine zdravih jajnih ćelija, a posle 40. godine dolazi do potpune inverzije. Sa 42 godine od 10 ćelija možda jedna valja, a posle 43. godine sa greškom je tri četvrtine jajnih ćelija. Pitanje je da li smo humani i plemeniti ako uslišimo želju za potomstvom i damo mogućnost za roditeljstvo", objašnjava dr Trninić Pjević.

Vantelesna oplodnja, odnosno biomedicinski potpomognuto oplođenje jeste rešenje za trend odloženog rađanja. Međutim, neophodno je da se doniranje jajnih ćelija konkretizuje i utvrde tačni postupci i koraci. S obzirom na to da klinike koje se bave ovih postupkom imaju krioprezervaciju, odnosno mogućnost zamrzavanja embriona i jajnih ćelija kod onkoloških pacijentkinja, ovo bi moglo da se reši, ali Uprava za biomedicinu mora da propiše i uredi sve korake u postupku.

Pokrajina odobrava VTO ženama do 44 godine

Pokrajinska vlada odobrava sufinansiranje troškova za biomedicinski potpomognuto oplođenje za drugo, treće i svako naredno dete u iznosu od 200.000 dinara jednokratno.

Ovo pravo može da ostvari porodica, odnosno parovi, bračni i vanbračni partneri koji imaju najmanje jedno živo zajedničko dete ili dete koje pripada jednom od partnera, kada pacijentkinja nema više od 44 godine starosti i gde neplodni par ima prebivalište na teritoriji Autonomne Pokrajine Vojvodine najmanje godinu dana od dana pozitivnog mišljenja Stručne komisije za BMPO Kliničkog centra Vojvodine.

Autor: Dnevnik

Nastavak na Radio 021...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.