Skoro 8.000 nastavnika na birou čeka posao

Izvor: Politika, 08.Feb.2011, 23:17   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Skoro 8.000 nastavnika na birou čeka posao

Oko 2.5000 profesora želi da radi na zameni. – O zakonitosti štrajka i disciplinskim merama među kojima je najstroža otkaz odlučuje isključivo sud

„S diplomom Geografskog fakulteta radim u butiku više od osam sati dnevno i svakog drugog vikenda imam slobodan dan, a u toku godine dve nedelje odmora. I to za platu koja ne premašuje 25.000 dinara. Odmah bih se menjao za stalan posao u školi, maštam o prosečnoj >> Pročitaj celu vest na sajtu Politika << plati od 38.000 dinara, neradnom zimskom, letnjem, uskršnjem, prvomajskom... svim plaćenim raspustima i slobodnim vikendima i praznicima. I znam bar još deset diplomiranih geografa koji rade neprijavljeni u turističkim agencijama, kuhinjama restorana, obezbeđenju tržnih centara”, priča tridesetogodišnji profesor geografije D. M., zvanično nezaposlen.

U prodavnici obuće i kožne galanterije, u ulozi trgovca, cipele, čizme i torbe na sniženju nudi – profesorka istorije V. I. (32). Radi dvokratno od ponedeljka do petka, i jednu smenu svake subote za oko 17.000 dinara mesečno. Ne krije da bi radije stajala za katedrom, nego pred inventarom i mušterijama u radnji. Pošto u redovnim školama mesta nema, kako znaju snalaze se i profesorke nemačkog, jedna rodom iz Pančeva druga iz Kraljeva. Povremeno drže kurseve stranih jezika u nekoliko privatnih škola za 500 dinara po času. Dvostruko više naplaćuju sat i po vremena predavanja đacima u iznajmljenom stanu koji kao cimerke dele u centru prestonice. I tako sastavljaju kraj s krajem, i maštaju da dobiju posao u osnovnoj ili srednjoj školi.

Za radno mesto u osmoletkama i srednjim školama na osnovu stepena obrazovanja čeka 7.956 učitelja i profesora. Toliko ih je nezaposlenih na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje.

U bazi portala „Nastavnik na zameni” trenutno je prijavljeno 2.500 profesora željnih da rade na zameni, tvrdi Jovan Blažić, osnivač sajta www.nastavniknazameni.com.

– Kada se reklamiramo na „Fejsbuku” dnevno nam se prijavi 250 ljudi. Sudeći po tome, ideja o osnivanju sajta je bila dobra, ali ne vodimo evidenciju o uspešnosti, odnosno ne znamo da li su predavači ostvarili želju da rade na zameni. Dozvolili smo da škole i nastavnici stupe u direktan kontakt i drago nam je ako je neko od toga imao koristi – pojašnjava Blažić.

A koliko je potencijalnih profesora koji se nadaju da će se obistiniti upozorenje Žarka Obradovića, ministra prosvete, da će predavači koji su se obustavljajući nastavu suprotstavili zakonu snositi disciplinske mere, među kojima je najstroža otkaz – može se suditi samo po komentarima na medijska izveštavanja o aktuelnom štrajku. Neki tvrde da kada bi se od štrajkača tražilo da potpišu da će da rade kao do sada jer će u protivnom izgubiti posao, većina bi odmah odustala od protesta u školama.

Da je potpuno obustavljanje nastave u Srbiji nezakonito može se zaključiti čitanjem Zakona o štrajku. U njemu su naznačeni posebni uslovi protesta (obezbeđivanje minimuma rada) za delatnosti od javnog interesa: elektroprivredu, vodoprivredu, saobraćaj, informisanje (radio i televizija), PTT usluge, komunalne delatnosti, proizvodnju osnovnih prehrambenih proizvoda, zdravstvenu i veterinarsku zaštitu, prosvetu, društvenu brigu o deci i socijalnu zaštitu. Propis osporavaju sindikalci u obrazovanju pozivajući se na konvencije Međunarodne organizacije rada i posebno na preporuku da prosveta ne treba da bude svrstana u delatnosti čija bi privremena obustava rada ugrozila život populacije ili njenog dela. U prilog tome sindikalci se drže osnovnih odredbi Zakona o radu koji počinje sa rečenicom: „Prava, obaveze i odgovornosti iz radnog odnosa, odnosno po osnovu rada, uređuju se ovim zakonom i posebnim zakonom, u skladu sa ratifikovanim međunarodnim konvencijama.”

– O zakonitosti štrajka isključivo odlučuje sud. Isto je u vezi sa eventualnim sankcijama. Mi nemamo pravo da o tome donosimo zaključke. Nama se niko nije obraćao, niti poslodavac u ovom slučaju Ministarstvo prosvete, niti štrajkački odbor. U ovoj fazi nema mesta za naše delovanje – razjasnio je Predrag Peruničić, direktor Inspektorata za rad Ministarstva rada i socijalne politike.

Milenija Simić-Miladinović

-------------------------------------------

Gotovo sve škole rade

Nastava je normalizovana u više od polovine škola u Srbiji, đaci i predavači vratili su se u klupe a časovi traju 45 minuta u 942 kuće znanja od ukupno 1804. Skraćenjem časova na 30 minuta protest prosvetnih radnika nastavljen je u 780 osmoletki i srednjih škola, a juče nisu radile 72, što znači da se u još 28 škola odustalo od bojkotovanja nastave.

Žarko Obradović, ministar prosvete, pozvao je juče direktore škola da što pre dostave planove nadoknade časova i gradiva propuštenih za vreme štrajka. Istakao je da 95,9 odsto škola radi a da se procenat kuća znanja čiji su đaci još uvek na „prinudnom raspustu” drastično umanjio na samo četiri odsto.

Lideri sindikata u štrajku ne procenjuju da se lista škola u protestu skraćuje, tvrdeći da se u oko 1.000 njih nastava ne realizuje regularno. Taj spisak danas bi trebalo da bude kraći za 747 osmoletki i srednjih škola članica Sindikata obrazovanja Srbije, čiji je predsednik Branislav Pavlović na jučerašnjoj konferenciji za medije saopštio da ne namerava da povuče potpis sa sporazuma postignutog 4. februara u Vladi Republike Srbije.

Unija sindikata prosvetnih radnika Srbije i Granski sindikat „Nezavisnost” najavili su da će uraditi novi predlog protokola i da će ga dostaviti vladi. 

objavljeno: 09.02.2011.
Pogledaj vesti o: Prvi maj

Nastavak na Politika...






Povezane vesti

Skoro 8.000 nastavnika traži posao

Izvor: B92, 09.Feb.2011, 12:40

Beograd -- Za radno mesto u osmoletkama i srednjim školama na osnovu stepena obrazovanja čeka 7.956 učitelja i profesora...Toliko ih je nezaposlenih na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje...A koliko je potencijalnih profesora koji se nadaju da će se obistiniti upozorenje Žarka Obradovića,...

Nastavak na B92...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.